Jos ei vielä niin muutaman vuoden kuluttua ainakin. Tuntuvat muutamat vaarallisen päättävillä paikoilla olevat puuhaavan alkolukkoja pakollisiksi jokaiseen autoon, mitäpä siitä jos fiaskoksi menee ja kuluttaja taas halvan autoilun maassa maksaa jälleen mittavat kustannukset. Henk.koh't kun olen vasta 20v osannut ajaa ilman promilleja niin taatusti tarvitsen jonkin paskan jumittamaan pakkasaamuina ajoonlähtöä, ainakin jos paska joskus autooni ilmestyy niin siitä kyllä sitten haetaan rajat ja jos mittari antaa ajaa niin ajellaan sitten pikkuhiivassakin.
Toinen naurettavuus on tuo vasta puuhattu viinapullojen varoitusetiketit, tuskin olisi tänään alkossa paljon topannut vaikka olisi julisteilla koristeltu myymälä jossa kävin, siksi hilpeää näytti olevan meininki.
Suomi tosiaankin tahtoo olla euroopan amerikka, kuka on joskus naureskellut "kissan kuivaus mikrossa kielletty" -jutuille? Nämä suomiholhousjutut alkavat olla jo niin päättömiä ettei näillekään voi kuin nauraa tuolla muualla maailmassa.
Toinen naurettavuus on tuo vasta puuhattu viinapullojen varoitusetiketit, tuskin olisi tänään alkossa paljon topannut vaikka olisi julisteilla koristeltu myymälä jossa kävin, siksi hilpeää näytti olevan meininki.
Suomi tosiaankin tahtoo olla euroopan amerikka, kuka on joskus naureskellut "kissan kuivaus mikrossa kielletty" -jutuille? Nämä suomiholhousjutut alkavat olla jo niin päättömiä ettei näillekään voi kuin nauraa tuolla muualla maailmassa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kyllä sen viinan kanssa sitten läträtään. Lähetään mukamas jonnekkin tunturimökille rauhoittumaan, vaan mitästä paskaa.
Rahdataan kaljat ja viinat mukanaan ja siellä sitten ryypätään niin peevelisti koko pääsiäisen aika. Siellä tunturikylissä ei ole mitään rauhaa, siellä juopotellaan niin helvetisti.
Ei sitä tarvi ihmetellä, jos joku polttaa koko kelohonkamökin tai alkaa puukkohippasille tai lähtee ajamaan moottorikelkalla päissään kuin ankka ja päätyy hurjastelun tuloksena päin puuta tai rantakivikkoa.
Mitä helvetin järkeä on lähteä ajamaan jostain helsingistä kauas lappiin. Siinä ei kyllä kerkiä levätä, vaan rasittua entisestään.
Ja kun on nuo liikenneruuhkat. Sopulilauma tahtoo vaeltaa sopulilaumana kohti pohjoista.
Minä en kyllä viitsis tuollaisissa ruuhkissa ajaa.
Tuo alkolukko on typerä keksintö, mutta eikö se tule pakolliseksi vain tuomituile rattijuopoille? Ei sen väliä, en kuitenkaan tarvitse sitä.
Ihmettelen tuota etikettihommaa suuresti, liekö tuolla muuta väliä, saadanpahan vaivaa aiheutettua, luin jostain että etikettien tekeminen varoitushässäköillä tulee kalliiksi, ja sne maksaa kuluttaja, ei senkään väliä, rahaa palaa aina ryypätessä.
Itse olen myös sitä mieltä että liika paapominen pois, ihmettelen suuresti miksi tätä tehdään, vaikka kokemukset ovat huonoja jo valmiiksi.
Olen sitä ikäpolvea kun menin armeijaan, niin varusmiehistä neljäsosa ei osannut hiihtää ja lähes puolet oli uimataidottomia, sitten oli muuta pumpulijuttua, ei saanut esimies huutaa eikä ojentaa alaisiaan. Nyt ollaan valtiossa jossa ituhipit ja pehmopullerot run**aa tietokonetta ja voivottelee maailman menoa, ei stana! Missä kasvatetaan miehiä nykypäivänä, kun kohta on tuomittavaa olla raavas, oma-aloittenen, työtätekevä ja hetero.
kun tulisikin vain rattiksille ja niille olisikin aivan oikein että joutuisivat käryn jälkeen hankkimaan jos ajella meinaavat mutta kun tuntuvat liikenneturvapellet haluavan tuon kaikkiin uusiin autoihin ja 45 min. ohjelmassa yksi pelle tuumi että kun uusissa yleistyy niin sitten voitaisiin laittaa myös jälkiasennusvaatimus niihin joissa ei ole. Rangaistaisiin siis suurinta osaa kansasta jostain mitä eivät ole tehneet ja taparattikset ajelisivat edelleenkin katsastattomilla autoilla joissa noita vehkeitä ei olisi tai sitten huijaisivat systeemiä pikku kompuralla.
En voisi olla enempää samaa mieltä kanssasi.
taitaa hävettää joitain muitakin, kun kommarit äänestettiin lopultakin vähemmistöön... Saas nähdä...
Valitettavasti kaiken hyysäämisen ja kieltämisen keulakuvaksi muodostunut Liisa Hyssälä pääsi uudelleen eduskuntaan.
Ehkäpä saattaisi ko vempele estää nämä vahingossa krapuloissaan ajamiset, mutta näihin "elämäntapa" rattijuoppoihin tuskin asia tulisi mitenkään vaikuttamaan. Sillä jos halu on tarpeeksi kova lähteä, niin valitettavasti sitä aina jokin konsti löytyy.
Sitten sellainen mielenkiintoinen pointti: eli kuinkahan paljon nämä lievät rattijuopumukset lisääntyisivät, nykyäänhän meistä suurinosa odottaa että promillet ovat varmasti nollassa ennenkuin lähtee ajelemaan, mutta jos nämä
laitteet tulevat pakollisiksi, niin on suuri kiusaus lähteä liikkeelle heti kuin kone sen sallii, vaikka todellisuudessa ei olisi vielä mitään asiaa ratin taakse. = krapula olo...
pitäisi sopia kaikille.
Ottipäivät vain niille päiville kun ei sauraavana aamuna kummittele töihinlähtö, tai joku muu kiireellinen asia.
Itsellä joskus lipsahtanut "vääränä" päivänä, ja tehnyt heti aamusta pomolle selväksi, etten satu pääsemään duuniin, esim. laturinhihna paskana tai jtn muuta, pekkanen, tai joustoista otetaan tunnit.
Asiaan osittain littyvä video, tuona henkilönä pysyisin juuri tuolla:
http://www.youtube.com/watch?v=RbubRaGOX80
Tietääkseni alkolukkoa on kaavailtu pakolliseksi vain toistuneesti rattijuoppouteen syyllistyneille. Lienee jokseenkin varmaa että joka autoon sellaista ei tulla vakavissaan edes esittämään, jo kustannukset ja käytännön ongelmat tulee esteeksi.
Minä en hämmästy enää mistään.
Mene tuonne ja klikkaa oikeassa reunassa näkyvää nettitv:n linkkiä laatuautot ruosteessa ja sitten joko katselet koko ohjelman tai valitset avautuneen ikkunan "alkolukko halutaan kaikkiin autoihin" linkin.
Se siitä vakavuudesta ja arvaa kuka maksaa n. parin tuhannen euron asennuskulut kunnossapidon kohonneet katsastusmaksut kaiken muun paskan mitä tuosta tulee? Ei ainakaan rattijuopot toimi maksumiehinä voin jo etukäteen kertoa.
Äänestä samalla kun olet tuolla 45min sivulla. Mitäpä luulet ovatko pöljät vakavissaan kun siitä oikein äänestysmahdollisuus on kolmosen sivuilla?
Se mitä tuossa ohjelmassa jätetään kertomatta ovat hankintakulujen lisäksi koituvat ylläpitokulut.
on siis tässä
http://www.mtv3.fi/45minuuttia/
Et kai nyt epäile etteivät superviisaat päättäjämme tietäisi mikä meille on parasta?!
Eihän pieni ihminen itse osaa asioistansa huolta pitää, ellei arkadianmäen apinalauma ohjaa.
Terveysfasistisessa pakkohyvinvointiyhteiskunnassa on sitten ihanaa!
terveisiä perseestä, hiukan hävettää.