jokainen joka on hiemankin tehnyt verkostointia ja saanut ryhmää alleen, on huomannut tämän tosiseikan, jota koskaan ei oteta huomioon tai ei ainakaan mainita milloinkaan:
kaikki ei mene 1-2-4-8-16 mukaan koska ihmiset ilmeisesti lähtevät eri tavoitteilla mukaan toimintaan, jos tavoitetta on laisinkaan edes asetettu.
osa lähtee käyttää tuotteita jolloinka verkoston kasvu hidastuu sillä kohtaa, ellei sitten "ylälinja" sijoittele porukkaa.
näin ollen kaikki mallit tuotoille ovat teorettisia esimerkkejä.
tietysti on toinen asia, miten asiat on esitetty liiketoimintaesittelyissä ja miten ihmiset ovat ymmärtäneet asiat.
on se hieno ala :)
kaikki ei mene 1-2-4-8-16 mukaan koska ihmiset ilmeisesti lähtevät eri tavoitteilla mukaan toimintaan, jos tavoitetta on laisinkaan edes asetettu.
osa lähtee käyttää tuotteita jolloinka verkoston kasvu hidastuu sillä kohtaa, ellei sitten "ylälinja" sijoittele porukkaa.
näin ollen kaikki mallit tuotoille ovat teorettisia esimerkkejä.
tietysti on toinen asia, miten asiat on esitetty liiketoimintaesittelyissä ja miten ihmiset ovat ymmärtäneet asiat.
on se hieno ala :)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kun lähdet mukaan toimintaan, niin saat värvättyä ensin yhden ja tämä alleen toisen ja tämä alleen kolmannen ja niin edelleen, että sinun alalinjassasi on yksijalkainen linja monta tasoa syvälle ennen kuin saat itsellesi toisen edustajan ensimmäiselle tasolle, jos saat sitä ollenkaan. Sehän on täysi mahdottomuus, sillä jo 23 tasoa binääristä järjestelmää johtaa yli 8 miljoonaan edustajaan, jos jokainen saisi ensimmäiselle tasolle kaksi edustajaa.
Monitasomarkkinoinnissa Suomen väkiluku ylittyy 15 tason jälkeen, jos kaikkien on tarkoitus saada omalle eka tasolleen 3 edustajaa.
Miten niin tavoitteet ovat erit? Tottakai jokainen haluaa itselleen kaksi edustajaa eka tasolle ja vielä enemmän, jos kerran monitasosysteemi on kyseessä.
osa saattaa olla kiinnostuneita vain ja ainoastaan tuotteen /palvelun käytöstä ja ovat siihen tyytyväisiä, eli oikeastaan ovat saavuttaneet tavoitteensa? :)
olet varmaankin petteri haipola joskus tavannut ihmisiä jotka eivät ole kovinkaan kiinnostuneita verkostoinnista, mutta käyttävät tuotteita, vaikka ovat edustajia/konsultteja/agentteja/asiamiehiä/kanta-asiakkaita/ mitä nyt tällä rakkaalla lapsella onkaan
Montako prosenttia on tällaisia, jotka liittyvät mukaan vain käyttääkseen tuotteita? Veikkaisin että puolet. Ne jotka eivät pysty värväämään ketään laitetaan tuohon kategoriaan. Perustelut alkavat muutenkin olla samanlaisia kuin Amwayssa. Ehkä tuo Moven toiminta jossain vaiheessa muistuttaa Amwayta niin hyvin, että se on laillinen. Kokonaisvaltaisesti kannattavaa liiketoimintaa tuosta ei tosin saa tekemälläkään, kuten ei saa Amwaystakaan. Päivittäistavaroiden ovelta ovelle - ja puhelinmyynti ei kannattavaksi millään muutu.
järjestelmiä olemassa.
Ei muuta tilannetta, vaikka joku ostaisi tuotteita pelkästään tuotteiden takia rakentamatta verkostoa.
Jos verkostossa on yksi verkston rakentaja, pitää hänen saada aina vain lisää myyjiä alalinjaansa eikä se onnistu muuten kuin värväämällä värvääjiä.
Päädymme aina pyramidiin tällä systeemillä.
70% käyttää pelkästään tuotteita. Näistä muutama prosentti lähtee myöhemmin tekemään verkotoa. 30% lähtee tekemään bisnestä. Näistä noin 5% jää pelkkien tuotteiden käyttäjiksi koska heillä ei verkoston rakentaminen onnistu. Näistä muutama lähtee myöhemmin rakentaman uudelleen. Noista 30% noin puolet lopettaa myöhemmin verkoston rakentamisen jää tuotteiden käyttäjksi.
Eli hyvien tuotteiden parissa lopulta noin 15% kaikista ihmisistä jotka maksavat reksiteröinnin lähtee rakentamaan jonkinlaista tuloa itselle. Toiset isoa ja toiset pientä. 85% ihmisistä ovat tuotteiden käyttäjiä.
On lemassa sitten sellaisaikin njärjestelmiä joissa nämä käyttäjät ovat asiakasjäseniä.
Ne asiakkaana olevat ovat ihan yhtä hyviä verkotossa kuin ne "värvääjät" Saman verran He käyttävät tuotteita. Lisäksi säästän paljon rahaa verrattuna verkostoa rakentaviin edustajiin. Minun ei tarvitse kouluttaa niitä käyttäjiä tekemään bisnestä. Lyhyellä tähtäimellä nämä käyttäjät tuovat nettona enemmän rahaa kuin ne verkoston rakentajat. Kuitenkin verkoton rakentajatkin tuovat mutta alkuun ne maksavat huomattavasti enemmän kuin tuovat. Koulutuskulut saa noin puolen vuoden työn jälkeen takaisin verkostoon panostavasta, mutta asiakaasta heti ensimmäisenä kuukautena.
Kaikki ei mene 1-2-4-8-16, koska se ei ole mahdollista. Ei siinä asenteista ole kyse. Kaikki tietysti haluavat ison alalinjan, joka säännöllisesti hoitaa pakko-ostonsa, koska sillä tavalla saa suurimmat tulot. Tuossa piilee kannustinloukku. Rahan tuominen organisaatioon, eli myynti ei ole läheskään niin kannattavaa kuin myyjien värvääminen. Organisaation värvääminen on kannattavaa myös siksi, että myynnistä aiheutuvat kulut ovat aina alimmassa linjassa. Mikäs sen parempaa kuin saada organisaatioprovisiota ilman toiminnasta aiheutuvia kuluja? Viis siitä, että systeemi kokonaisuudessaan on kaukana kannattavasta. "Toimii minun kohdallani", minä itte, muut sitte ja sitä rataa.
Ei tietenkään.
Katsohan: Kukaan ei lähde tekemään mitään sinulle.
Eikä minulle.
Jokainen lähtee tekemään itselleen.
Se, että joku yllyttää ja väärin ohjaa toista tekemään itselleen, saa vihat niskoilleen.
Tästä nämä paskajutut.
Kun aloittaa massiivisen työskentelyn, putoaa porukkaa rattailta siihen malliin, että heikkopäistä hirvittää: Ei ole yksinkertaisesti aikaa tahkota luupäiden kanssa markkinoiden lakeja ja toimivuutta vaan heidät on jätettävä sammumaan kuin saunatuikku.
(Esimerkiksi maatalon emäntä aloittaa, asiakas palauttaa tuotteet ja vaatii rahoja takaisin, emäntä lopettaa, koska bisnes on tyhmä ja tuotteet huonoja koska asiakas palautti. Unohtaa, että kaksikymmentä osti.
Ei voi alkaa selittämään, että useamman kerran kun myin asiakkaille 30-60.000 euron edestä tavaraa kirjallisella sopimuksella, tuli purku tai että on niitä mulkkuja asiakkaita maitokaupassakin, ei voi, vaan on pakko antaa lopettaa)
Mutta rekrytoitaessa riittävästi, on se sama scheema 3-9-27-81 ihan tosiasia (kukaan ei pärjää kahden linjan bisneksessä, ne ovat kaikki enemmän tai vähemmän hyväksikäyttöä), koska voidaan rekrytoida itselle omaan 1. linjaan niin paljon kuin halutaan, pitää ne lähellä ja kouluttaa hyviksi, jos haluavat ja ainesta on.
Paskapuhetta on sellainen, etteivät ihmiset halua ostaa tai ansaita rahaa.
Tähän pystyvät kaikki jos haluavat, mutta haluavat uskoa mieluummin helpon rahan totuuden ja siksi sortuvat tien varteen.
Vaikka en koskaan ole markkinoinut helpon rahan teemalla, lukevat ihmiset sen rivien välistä (onhan palkkiojärjestelmä jokaisen luettavissa) ja alkavat käyttäytyä omia jälleenmyyjiään kohtaan, kuten omistaisivat heidät ja heidän tekemisensä.
Se ei vetele.
Kaikki muu sitten veteleekin ja mukavasti.