Laskuissaan Miller sai useita eri aikoja odotetulle Jeesuksen paluulle. Kun tätä paluuta ei sitten tapahtunutkaan, Miller joutui korjaamaan ja muuttamaan laskelmiaan. Viimeisen laskelman mukaan oikea ajankohta piti olla 22.10. 1844. Tällöinkään Jeesusta ei näkynyt tulevaksi. Niinpaä sitten Millerin seuraajat kertoivat Jeesuksen menneen tuolloin taivaallisen Pyhäkön Kaikkein pyhimpään aloittamaan Tutkivan tuomion suorittamista.
Koska kuitenkaan kukaan ei voinut käydä taivaassa tarkastamassa asian paikkansapitävyyttä, miten voi olla varma, että Tutkiva tuomio alkoi juuri tuolloin 22.10? Saattoihan Miller olla yhtä hyvin oikeassa jo ensimmäisessä ajan määrityksessään: yhtä tarkistamattomiahan taivaan tapahtumat tuolloinkin olivat kuin 22.10.1844. Siis ehkäpä Tutkiva tuomio alkoikin jo Millerin ensimmäisen aikalaskelman mukaisesti 3.4.1843.
Koska kuitenkaan kukaan ei voinut käydä taivaassa tarkastamassa asian paikkansapitävyyttä, miten voi olla varma, että Tutkiva tuomio alkoi juuri tuolloin 22.10? Saattoihan Miller olla yhtä hyvin oikeassa jo ensimmäisessä ajan määrityksessään: yhtä tarkistamattomiahan taivaan tapahtumat tuolloinkin olivat kuin 22.10.1844. Siis ehkäpä Tutkiva tuomio alkoikin jo Millerin ensimmäisen aikalaskelman mukaisesti 3.4.1843.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mikä on sinun oma kantasi, mitä tuolloin tapahtui? Tai mitä ikinä Danielin kirjan ilmoitus merkitseekin? Kertokaa myös muut oma kantanne enkelin ilmoittamaan asiaan. Mitä se ihan OIKEASTI merkitsee, koska olettehan kovin kärkkäitä nyt arvostelemaan adventisteja heidän tulkinnastaan!
Olen jo aikisemmin esittänyt tällä osastolla oman näkemykseni historiallisesta Danielin kirjan tulkinnasta, joka poikkeaa täysin näistä joita tänään selvitellään parasta aikaa käyppä vilkaisemassa aikasi kuluksi.
Danielin unet
..pääsiäissuklaamunistajamuusta..?
Amerikkalainen maanviljelijä William Miller (1782-1849) tuli 1800-luvun alkupuolella Raamattua tutkiessaan siihen käsitykseen, että Kristuksen toinen tuleminen ja seurakunnan ylöstempaaminen tapahtuisi 1843-1844.
Tätä koskevissa laskelmissaan hän otti ähtökohdakseen Dan. 8:14 olevat sanat: Kaksituhatta kolmesataa iltaa ja aamua; sitten pyhäkkö puhdistetaan. Hänen käyttämänsä engl. Raamatussa sanat olivat näin. Suom. Raamatussa tässä on: Asetetaan jälleen oikeuteensa. Miller ymmärsi tässä mainitut 2300 iltaa ja aamua näin moneksi vuodeksi. Hän selitti niiden alkaneen v. 457 eKr., jolloin Esra sai valtuudet järjestää Jerusalemin pyhäkön ja seurakunnan asiat. Tästä ajankohdasta 2300 vuotta eteenpäin vei aikaan 1843-44. Miller odotti Kristuksen tulevan silloin maan päälle puhdistamaan seurakunnan (kirkon) pyhäkköä ja saattamaan sen yleismaailmalliseksi tuhatvuotisessa valtakunnassa.
Milleriin ja häneen liittyneiden suullinen ja kirjallinen julistus sai aikaan suuren kansanliikkeen. Kun Kristus ei tullutkaan odotettuna aikana, Hiram Edson nimiselle Millerin ystävälle juolahti mieleen (hän itse piti sitä Jumalan ilmoituksena), että odotuksessa oli tapahtunut erehdys: pyhäkkö olikin taivaassa eikä maan päällä. Kristus meni laskettuna aikana 22.10.1844 taivaallisen pyhäkön kaikkeinpyhimpään suorittamaan siellä tutkivaa tuomiota, jossa hän määrää kunkin kohtalon ja palkan, ja tulee tämän työnsä suoritettuaan toisen kerran maan päälle panemaan tuomion täytäntöön ja antamaan omilleen taivaassa sen kirkkauden, mikä kullekin kuuluu.
Pian tämän jälkeen ent. merikapteeni Joseph Bates julkaisi pari kirjaa, joissa hän selitti, että Ilm. 14:9-12 ennustetut kolmen enkelin julistukset olivat alkaneet toteutua. Niistä ensimmäinen, peljätkää Jumalaa ja antakaa hänelle kunnia, sillä hänen tuomionsa hetki on tullut, oli alkanut täyttyä milleriläisessä liikkeessä. Siinä oli alkanut toteutua myös toisen enkelin julistus suuren Babylonin kukistumisesta ja käskystä lähteä siitä ulos. Kolmannen enkelin julistus sisälsi Batesin mukaan sapattikäskyn. Se on Ilm. 7. luvussa mainittu elävän Jumalan sinetti, joka erottaa Hänelle uskollisen kansan niistä, jotka eivät ole Hänen todellista kansaansa.
Pastori James White ja hänen puolisonsa Ellen G. White (1827-1917) omaksuivat nämä Edsonin ja Batesin tulkinnat. Ellen G. White sai niille tukea profetioiden ja ilmestysten kautta, joiden hän uskoi olevan Jumalalta, ja hänestä tuli liikkeen huomattavin johtaja. Se otti itselleen v. 1860 Battle Creekissä, Michiganissa, pitämässään kokouksessa nimen Seitsemännen päivän adventistit. Ellen G. Whiten mukaan tämä nimi on jatkuva syyte protestanttiselle maailmalle; se julistaa erotusta toisaalta Jumalan palvelijain ja toisaalta pedon palvelijain ja sen merkin ottavien (=sunnuntain viettäjien) välillä.
Kirkkokunnaksi seitsemännen päivän adventismi järjestäytyi v. 1863.
Uuras Saarnivaara: Adventismi Raamatun ja historian valossa
Mutta TIETENKÄÄN srk ei palauttanut pelotelemalla keräämiään rahoja ja omaisuutta--- vaan perustivat oman srk:n SDA:n.....ja kellogg ja muut taitavat lääkärit ajettiin mäelle cornflekseineen...kaikkineen?!
Ja pian Ellenismin kehdossa Battle Greekissä paloi pornolehdet ja meediokirjallisuus..?!
Maailmalla tuhansia "GORES" -tyyppisiä draagisia kohtaloita srk:n epäonnistumisista käyttää "PYHÄÄ NIMEÄÄN" vääriin tarkoituksiin...LUE Matteus 24 ja 25 luku vaihteeksi>>?!
Ikäänkuin PÄÄSIÄISEN KIIRASTULI TEKSTEIKSI ja anna mielikuvissasi ed.mainittujen paikkojen palaa rauhassa...tuomio on tapahtunut ja tulee tapahtumaan oikeudenmukaisesti ...?!
Karmivat ovet ovat raollaan...?! Ilkeä NAURU kaukuu kirkkojen tyhjissä saleissa...Paholainen on hakenut pois omansa..hautausmaalle KUU hymyilee kylmällä sadismillaan..sekin on lähetetty tuomitsemaan väärämielisten maailma...aurinko nousee ja laskee veren punaisena..eikä se anna lämpöään ja valoaan...?!
ON AHDISTUKSEN AIKA.....
Makaan vuoteella hiljaa...niinkuin Mestari haudassaan...ymmällään ja rauhassa...
"EELI, Eeli, lama Sabaktani!?"
"Mene, mene, gora espasi...?"
..tämä Jeesuksen Sana meitä...minua ja sinua?
Miksi Matteusksen kirjan 24 ja 25 mainitsemissa jeesuksen sanoissa, jotkut uskovaiset eivät pääse Hänen lepoonsa?
Olivatko Sanat ilman tekoja turhia.....jopa loukkaukseksi Jumalalleen ja Kuninkaallemme?!
Miten meidät tulisi suhtautua Sanaan ja tekopyhyyteemme?!
SANOISTA TEKOIHIN, USKO ILMAN TEKOJA ON KUOLLUT!
Olenko minä ja sinä..adventisteina ja uskovina ..epäuskoisina ..olemmeko me kuolleet , alastomia..Tuonelan lapsia..tuomittuja ja kadotettuja ...vailla KRISTUKSEN YLÖSNOUSEMUSHENKEÄ JA RAKKAUTTA?!
jOS OLEMME....KÄÄNTYKÄÄMME PAHOILTA TEILTÄMME JA TEHKÄÄMME PARANNUKSEEN SOVELIAITA HEDELMIÄ..itsemme, muiden ihmisten ja kuninkaamme ja JEHOVA Jumaln tähden...ettemme eksyisi , vaan saisimme IANKAKKISEN ELÄMÄN JO TÄÄLLÄ!!!