Iranin suorittamasta, brittiläisten sotarikollisten pidättämisestä, ja sittenmmin hyvän tahdon eleenä tehdystä vapauttamisesta.
Nyt CNN aprikoi, rikkoiko Iran Genenven sopimusta pidätystilanteessa.
Britit ja Usa onkin pyyhkinyt Geneven sopimuksella kilpaa persiittoaan viimeiset 6 vuotta, mitähän siitäkin sopimuksesta on jäljellä, jotta sitä voisi enää _rikkoa_.
Nyt CNN aprikoi, rikkoiko Iran Genenven sopimusta pidätystilanteessa.
Britit ja Usa onkin pyyhkinyt Geneven sopimuksella kilpaa persiittoaan viimeiset 6 vuotta, mitähän siitäkin sopimuksesta on jäljellä, jotta sitä voisi enää _rikkoa_.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Iranissa "sotarikolliseksi" kun sotilaat KAAPATAAN Irakin vesiltä????
vituttaa tuo Iranilaisten puvuntakki muoti? Ahmukin on kuin pelastusarmeijan henkarista reväisty! Oranssi koko haalari leiri ympäristössä pukisi kyseistä hemmoa paremmin.
vapauden kannalla?
Mielestäni saavat pitää mitä kaapuja tms. vaan haluavat.
Britit muuten olivat todistettavasti taas Iranin aluevesillä.
Iran ei vain ollut aiemmin puuttunut tähän USA:n ja Britannian terroristimaiseen häirikkötoimintaan.
USA:lle ja Briteille on aina ollut epäselvää "saako toisen tontiolle rakentaa", tai tässä tapauksessa ilmiselvästi "saako toisen öljyt pölliä".
Onko toisen valtion sotilailen hyökkäys esim suomen alueelle rikos?
Sinun mielestäsi ilmeisesti ei jos hyökkääjä on usalainen joukko-osasto tai joku niiden kätyreistä.
Sinä varmastikkin olet niitä maanpetoksellisia pelkuri raukka paskahousuja, jotka menisivät ensimmäisinä nuolemaan, helsinki-vantaan kentälle saapuvien, puolalaisten miehittäjien saappaita.
Kuitenkin mesoat täällä niinkuin ikäsi huomioiden sinun ennustetaankin käyttäytyvän.
Jos js vain jos ne iranilaiset muka oli irakin, joka on sinänsä periaatteessa itsenäinen valtio vaikkakin nyt imperialistien toimesta miehitetty, aluevesllä, täytyy vaan ihmetellä liittoutuman merivoimien alennustilaa kun ne ei voineet muka antaa minkäänlaista tukea kumivenepelleille.
Valvottava vesialue on vain joitakin neliökilometrejä ja ainakin täällä suomessa on yleisessä tiedossa ettei iran suhtaudu irain miehittäjiin kovin myötämielisesti.
Käsitelläänpä vielä venehemmojen tekoja ja väitteitä. Ne esiinty iranin television lähetyksissä hyvin levänneinä ja siisteinä vaikka myöhemmin väittivätkin kuulustelujen tapahtuneen yöllä ja ettei he saaneet nukkua tarpeeksi.
Ja mitä tapahtui kun pellet saapu englantiin, no ne vietiin välittömästi pois tiedotusvälineiden ulottuvilta, ettei ne kerkiä lausua mitään mikä ei sovi rakennettavaan tiedotusapparaattiin.
Vuorokauden preppauksen jälkeen annettiin yhdelle pellelle paperi mistä se luki huonosti valehdellen,käsikirjoitetun tekstin niin että korvat heilu ja naapuripellen piti purra huulta ja katsela pitkinkatonrajaa ettei olisi pyrskähtänyt nauramaan. Jos sinä odottaisit että täytät esim 20v-(myös henkisesti), voisit yrittää analysoida kumpi esitelmä oli lavastettu ja täyttä valhetta. On olemassa sanonta "kun puhuu totta, ei tarvitse muistaa mitä tuli sanottua", mm. siksi ihmetyttää miksi kotiintulopuhe piti lukea paperista ja miten se brittiläisten hörökorvien heiluttelu kuului asiaan.
Mutta näin lopuksi, älä ole huolissasi, ehkä esittämäsi typeryys kuuluu kasvukipuihin ja pääset siitä eroon esim. kun saat ensimmäisen kerran oikealta naiselta, enkä tosiaankaan tarkoita nyt joululahjaa. Kysy vaikka vanhemmilta kavereilta mitä ne naiset antaa, vai oletteko kaikki samanlaisia "miehiä"?