koska ei näy lppua tulevan kinastelusta, hyvää pääsiäistä jokaiselle, muslimeillekkin, Jeesus on kuollut joka ainoan ihmisen puolesta.
Poistin aloitukseni
RitariOlevainen
34791
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Alkoiko faarilla pussihousut tutista, kun nuo provoilevat muka-muslimit vähän pelottelivat käräjillä?
voihan lopettaa järjettömyyden, vaikka ei ollut tarkoistus että siinä jo käräjille oltiin menossa, ja aibahan ainakin Pekulla on varastossa linkkejä mua vastaan roppakaupalla!
meinasitkos edes anteeksi pyytää?
Tässähän saisi sitten jokainen toinen toisekltaan armoa anoa, eiköhän tuo riitä, että kun aloitin, niin myös lopetin. Enkä ole sitäpaitsi loukannut ketään henkkohtaisesti, enempää kuin Pekun kalataiet minuakaan !
-Annetaan olla nyt, ja sillä hyvä!
>> Enkä ole sitäpaitsi loukannut ketään henkkohtaisesti >>
... nyt sitten kovinkaan lieventävä asianhaara, ettei ketään henkikökohtaisesti loukkannut. Ne 'terroristit' ja me 'oikeat uskovat' on perusasetelma joka panee epäilemään, ettet sinä henkilökohtaisesti yhtään muslimia tunnekkaan.
En tiedä, minkä ketjunsa Ritari "rehellisyydessään" on tällä kertaa poistanut. Mutta se nyt on kai selvää, ettei hän koskaan pyydä keneltäkään anteeksi. Ei ole pyytänyt minultakaan koskaan anteeksi sitä, että on vuosia valehdellut "tietävänsä", että olen muka vastaillut omiin viesteihini. Hänelle on moneen kertaan väännetty rauyaöangasta, että hän on väärässä - mutta ei, tämä Ritari, kunniahelluntailainen, esimerkkien esimerkki, ei ole pyytänyt panetteluaan anteeksi. Eikä pyydä. Siksi toivonkin, että JOS hän menee Taivaaseen, pääsen minä Helvettiin, jossa sentään on varmasti Ritaria reilumpaa väkeä.
Muutamasta ateististä tuli kiihkomuslimeja yhdessä illassa. Mikä henki noita Pinotset-Pekkua ja muutamaa puskajussia riivaa?
Olenpa melkein varma, että puskajusseissa herjasi meitä joku penseä "helluntailainekin".
vai ylpeyskö estää anteeksipynnön? näytä että sinussa on sentään miestä ja pyydä anteeksi. tähän luottaen, siunausta.
joku innostua, nyt pitää vähän varoa mitä kirjoittaa, ettei tästä avauksesta tule jatkoa edelliselle, eihä se nyt kuitenkaan ole palstan edunmukaista, varmaan Amos7 olet samaa mieltä, rauhotetaan me, eikä jatketa enää tästä aiheesta!
katsos ei vääräuskoisilta ja ei-helluntailaisilta anteeksi tarvii pyydellä kun helvettiin ne on joka tapauksessa menossa.
tässä anteeksi pitäisi anella?
kun olet pahaa puhunut ja Herrasi näin häpäissyt. Ainakin minussa oikein heräsi halveksunta tuollaista uskovaisuutta kohtaan. Olet siis saattanut Herrasi huonoon huutoon ja häneltä sinun on tosiaan anteeksipyytäminen.
siunausta
vaatia anteeksipyyntöä, eihän se edes voisi olla aito, jos väkisin pitää pyydella anteeksi.
-Antaa anteeski sensijaan ilaman että pyydellään, on vanhurskasta johon Jumalakin mielistyy.
-Jos tässä keskustelussa jonkin pitää anteeski pyytää, niin annetaan PYHÄLLE HENGELLE VALTUUDET HERÄTTÄÄ SE, JONKA PITÄÄ ANTEESKI PYYTÄÄ, EIKÄ VAADITA TÄSSÄ LIHALLISESSA KIIHKOSSA TOISILTAMME YHTÄÄN MITÄÄN!
Onko teillä tyytyväinen mieli, tunnetteko että PyhäHenki oli kiistassanne läsnä?
Vaiko saitte pahanmielen ?
En ole ottanut kantaa riitelyynne enkä ota vastaisuudessakaan, kuitenkin kummastuttaa ja olen hämilläni.
Sopii hyvin, rauhoitetaan tältä osin rakentamattomana.
Jos ei ihmettä tapahdu, tätä asiaa en kommentoi puskajusseille enkä Pinotset-Pekkulle!
tätähän ei tarvitse kommentoida, asia on selvä!
jokaisen oikein uskovan puolesta.
ja muutenkin jokaisen joka ymmrtää ottaa vastaan pelastus ylösnousseessa Jeesuksessa, huomenaamuna on yölsnousemuksen aamu, ja sitä sopii kunnioittaa, lopettamalla tämä janttoo tähän!
Kovasti kyllä puhutaan ja uhotaan, mutta toisi paikan tullen peräännytään eikä voida ottaa vastuuta omista teoista tai sanoista.
Hyvää Pääsiäistä RO:n haarniskan sisään.
onhan tuo uskon haarniska ja kilpi, ja pelastuksen kypärä, kiitos ja samoin sinulle hyvää pääsiäistä!
vain hihhuleiden mielikuvituksessa ja kuolee sieltäkin hihhulin kuollessa.
Hyvää matkaa, ritari
menossa minnekkään aivan lähiaikoina paitsi taivaaseen, mutta en kyllä osaa sanoa, milloin kyyti tulee hakemaan? Kun se lähtö kotiin saattaa tapahtua ihan koska vaan, että panehan sinäkin komistus sydämesiasiat kutoon, Jeesus on pelastaja! Usko pois !
Nasse kyllä taas aukoo tuota isoa turpaansa. Pistä vain ilmoitusta ylläpidolle ja pyydä, että bannaisivat tuollaiset Nassen kaltaiset tyypit jotka eivät osaa keskustella asiallisesti vaan kokoajan heittävät herjaa ja pilkkaavat toisinajattelijoita.
"...bannaisivat tuollaiset Nassen kaltaiset tyypit jotka eivät osaa keskustella asiallisesti vaan kokoajan heittävät herjaa ja pilkkaavat toisinajattelijoita."
Ritari ei ajattela, liioitelt tuossa hiukan. Mitä bänneihin tulee, niin ritsku sai sellaisen sefunduunistaan, ei kelvannut edes lahkojeesuksille, kuinka sitten ihmisille?
Jokainen järkevä tyyppi tekee tuosta feikki Nassesta ja oikeasta Nassesta ilmoituksen ylläpidolle jotteivät nämä tyypit pääse herjaamaan muita ihmisiä. Minkäänlaiseen asialliseen keskusteluun Nasse ei ilmeisesti pysty.
miten sinä muuten voit olla niin varma että pääset taivaaseen?
kuules, suomessa on voimassa uskon- ja sanavapaus jota sinä nyt vaadit kumottavaksi. oletko sinä ihan tyhmä, kysytään ihan suoraan...
Sananvapaus ei tarkoita sitä, että saa sanoa mitä huvittaa ja milloin haluaa.
Sinulla umpihetero taitaa olla se taivaspaikka vaakalaudalla joten kysy sama kysymys itseltäsi.
laitatko linki johonki jossa sinä keskustelet asiallisesti?
laitatko linki johonki jossa sinä keskusteluun jossa sinä et herjaa uskovaisia ja keskustelet asiallisesti?
ja vielä kerran höh höö...sananvapaus ei pidä sisällään herjaamista mutta sanoppa nyt ketä minä olen täällä nimitellyt "joskikin" eli herjannut?
sinultakin kysyin että "oletko sinä tyhmä?". tarkoittaa sitä että saat itse valita oletko tyhmä vai etkö ole. lisäksi vaikka olisinkin sanonut sinua tyhmäksi niin sinun pitäisi esiintyä täällä omalla nimelläsi.
kuten olen aikaisemminkin sanonut en pilkkaa täällä jumalaa. miten häntä voisi edes pilkata? sen sijaan täällä saa aivan vapaasti pilkata teidän käsityksiänne jumalasta ja hänen teoistaan.
minusta se, että te esitätte jumalan kostonhimoisena ja suvaitsemattomana sadistina, joka polttaa syntisiä ihmisiä tulijärvessä on melkoista jumalan pilkkaa. jos jumala on todella olemassa ja on tuollainen sadisti, niin minä en halua olla hänen kanssaan missään tekemisissä.
mutta annanpa sinulle ohjeen. ole hyvä ja tee näistä minun kirjotteluistani rikosilmoistus. sittehän nähdään mihin se johtaa. jää odottamaan mielenkiinnolla ratkaisuasi.
Oliko pitkä väittely