ruotsinkieli hittoon ja venäjä tilalle
Pakkovenäjä kouluihin
sijainti velvoittaa
8327
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Venäläiset ja suomalaiset ovat saman kehdon lapsia.
http://carelia.onego.ru/2002-4/148.html
on tasan tärähtänyt
Perustele yksikin kohta vääräksi.
ovat kieliä, joita pitäisi opiskella. Venäjä on vanhan vihollisen kieli, siitä ei enempää.
Ranskaa ja saksaa ei pidä ottaa pakkokieliksi. Molemmat kielet ovat 99 prosentille väestöstä täysin tarpeettomia.
Ranska on pöyhkeä, sisäänpäin kääntynyt kansa. Jos se ei halua käyttää englantia kansaimvälisissä yhteyksissään, käyköön kauppaa rumalla kielellään vain keskenään ja entisten siirtomaidensa kanssa. Muuallahan ranskaa ei puhutakaan.
Uskon kuitenkin, että kieli Ranskassakin kääntyy hanakasti englantiin, kun Peugeoteja ja Renaulteja pitäisi saada maailmalle. Mitä tulee suomalaisten myyntityöhön Ranskaan päin, paljoakaan ei hävitä, vaikka maa jäisi kauppatilastojen hännille.
Saksan kielialue on laajempi, mutta kiitos toisen maailmansodan opetusten, saksankieliset ovat valmiita käyttämään englantia niin myynnissä kuin ostossakin asettamatta mitään ehtoja.
Onneksi huomasit sanoa että vanhan vihollisen, muuten olisin pitänyt sinua tärähtäneenä.
Venäjä on Suomen suurin kauppakumppani ja sen avulla meistä tulee pohjois-Euroopan menestyvämpiä maita. Siksi pakkoruotsi poistetaan ja venäjää ruvetaan lukemaan vapaaehtoisesti ja motivoituneena hyvän palkan takia.
Venäjällä on moni kymmenkertaiset neitseelliset markkinat verrattuna Ruotsiin ja suomalaiset eivät tajua tai osaa kielitaidon puutteen takia käyttää niitä hyväksi. Venäjä on ainoa maa jonka kanssa meillä on maarajaa ja sitä kautta se on meille läheisin maa. Kaikkiin muihin naapurimaihin kauppatavara täytyy toimittaa laivalla. Se että Venäjä on ollut pienempi kauppakumppani kuin Ruotsi, on todiste siitä että Suomi on laiminlyönyt pahan kerran Venäjän markkinat.
Pohjoismaihin suuntautuminen ei tuo työpaikkoja ja estää Suomen taloudellista kehitystä. Pohjoismaihin suuntautuminen on este globaalisaatiolle. Globaalisaatio on pakollista Suomen kokoiselle maalle mikäli myös muut maat päättävät globalisoitua, kuten ovatkin päättäneet tehdä. Suomen pitää valita suurempi kumppani kuin pohjoismaisuus ja tukevampi strategia Euroopassa pärjätäkeseen. Esim. Venäjä olisi looginen valinta. Vain 250 km Suomen rajalta asuu 7 miljoonaa ihmistä yhdessä kaupungissa.
Pohjoismaalaisuus on liian pieni strategia Suomelle, ei Ruotsikaan pohjoismaisuuteen panosta. Lopulta käy niin että Suomi panostaa 100 % pohjoismaisuuteen ja muut pohjoismaat katsovat jo pidemälle. Kyllä on kyyti kylmää suomalaisille työpaikoille siinä vaiheessa kun ruotsalaiset kayvät kauppaa Venäjälle ja suomalaiset jäävät nuolemaan näppejään.
Ruotsin kieli on meille sivistyksen jarru. Sen opiskelu vie aikaa muulta kehitykseltä.
Stick it up your arse!