olivatko noidat

naisia -kaikki

Olen lähiaikoina tavannut hyvin useissa yhteyksissä kuvia noidista. Kaikki he ovat olleet naisia. Eikö yksikään mies ole koskaan ollut noita?

8

448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monte666

      jostain syystä noidiksi on alettu nimittämään myöhempinä aikoina naisia.
      mikäs sitten velho on?

      • on mielestäni

        kaapeliverkko-operaattori. Tai jotain sinne päin, jos welhoa tarkoitit.


    • ....

      Noituus ei ole sitä että voitat joka kerta, tai että voit hallita koko universumia ja katsoa röntgenkatseella tyttöjen pukuhuoneeseen, eikä todellakaan mitään luudallalentämistä voi hyvä luoja. Salatieteiden harrastajia on ihan yhtälailla naisia kuin miehiäkin.

    • noituudesta tuomittuja oli suurempi osa miehiä, kuin naisia.

      • ollut.

        Suomessa yli puolet syytetyistä oli kyllä miehiä. Islannissa melkein kaikki syytetyt olivat miehiä. Pohjoismaihin ei ollut ehtinyt levitä huhut aikansa oppineiden miesten Euroopassa keksimistä teorioista lentävistä noidista, jotka olivat lähinnä naisia. Syytetyistä kaksi kolmesta olivat naisia.


      • noidista

        http://www.chronicon.com/noita/euroopan.html
        Usko noituudella vahingoittamiseen on ikivanha ja yleinen kaikkialla maailmassa. Taikojakin on tehty kautta aikojen onnen ja terveyden puolesta. Ikivanha perinteellinen noituus sai kuitenkin uuden muodon 1400-luvulla. Silloin luotiin uusi teoria noidista.

        Uuden teorian mukaan noidat, eritoten naisnoidat, tekivät liiton paholaisen kanssa, toteuttivat sen käskyjä ja elivät paholaisen oppien mukaan. Liiton vahvistamiseksi noidat lensivät paholaisen luo noitasapattiin juhlimaan ja irstailemaan paholaisen kanssa. Teoria lentävistä naisnoidista on eurooppalaisten luomus. Se syntyi oppineiden miesten, teologien ja juristien, päässä - se ei ollut kansanperinnettä.

        Noitavainoissa kuolemantuomion sai muutama kymmenen tuhatta ihmistä (20 000 - 40 000), jos kohta syytettyjä oli moninkertainen määrä. Korkeimmat luotettavat arviot syytettyjen määrästä on noin 200 000 - 250 000. Paikoin vainot yltyivät kaameiksi: Joskus vietiin satoja ihmisiä, etupäässä naisia, kerralla tuomiolle ja roviolle. Ihmiset saatettiin polttaa roviolla elävältä.

        Mutta keitä noidat olivat? Vanhoissa tarinoissa noidat ovat yksinäisiä naisia ja pahoja vanhoja akkoja. Totta on, että yksinäisten naisten osuus syytetyistä oli suhteellisen suuri ja että naisia oli noin kaksi kolmannesta syytetyistä...


    • visakinttu

      Käy googlaamassa Antti Lieroinen,joka oli tunnettu Ruoveteläinen "noita".Suomessa miehiä oli useammin syytteessä noituudesta kuin naisia.

    • Trulliksi pääsiäisenä

      On pukeutunut jo valmiiksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2937
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      210
      1161
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      82
      1116
    4. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      119
      1030
    5. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      79
      1027
    6. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      1008
    7. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      65
      852
    8. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      21
      730
    9. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      70
      714
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      57
      588
    Aihe