Kimmo Sasi kieroilee!

Sasi kieroilee viikonlopun Ilta-Sanomissa. Nyt hän yrittää ostaa lääkäreiltä todistuksen ,missä hän kolarissa olisi saanut sairaus kohtauksen. nukahtamisen sijaan. Näin hän välttyisi tuomioilta lähes tyystin! Toinen asia missä hän kaunistelee tosiasioita: Hän sanoo, että hänestä ei tullut soialistia, koska siihen siältyy niin paljon väkivaltaa! Hän sotki tahallaan kommunismin ja sosialismin keskenään! Toisekseen ei porvari aatetta ole asein viety minnekään. Eihän Chileen, Guatemalaan, Mexsikoon, Irakiin, Iraniin, Suomeen, Espanjaan jne. Vain muutamia mainitakseni! Tosi luikuri tuo Sasi. Ei ota tekemisistään vastuuta! Jos ottais, niin ei hän tyypillinen kokoomukselainen olisikaan.
14819
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

et liene mikään lääkäri? Sitäpaitsi kommarit on samaa kuin sossut, sossut vaan hienostelee nimen kanssa...hävettääkö?

Vappuna marssitte taas komukoiden kanssa!

http://www.kontulandemarit.net/tapahtuu.html

Äänestä

Usko. Näin meidän kesken. Sun kannattaa opetella yhdyssanaperiaatteet ja noudattaa niitä. Kirjoita sanat ilman välilyöntejä niin olet paljon... hm - uskottavampi.

Ethän sä nimeäsikään kirjoita että 'Us ko'.

Äänestä

John 22;6-21

Herra Jeesus tulee pian

6 Minulle sanottiin: "Nämä sanat ovat luotettavat ja todet. Herra Jumala, joka antaa Henkensä profeetoille, on lähettänyt enkelinsä näyttämään palvelijoilleen, mitä pian on tapahtuva.

7 Minä tulen pian. Autuas se, joka ottaa varteen tämän kirjan ennussanat."

8 Minä, Johannes, olen kaiken tämän kuullut ja nähnyt. Kuultuani ja nähtyäni sen minä heittäydyin kasvoilleni kumartaakseni enkeliä, joka oli sen minulle näyttänyt.

9 Mutta hän sanoi: "Älä tee niin! Minä olen vain Jumalan palvelija, niin kuin sinä ja profeetat, sinun veljesi, ja kaikki ne, jotka ottavat varteen tämän kirjan sanat. Jumalaa sinun tulee kumartaa!"

10 Sitten minulle sanottiin:

"Älä sulje sinetillä tämän kirjan ennussanoja, sillä hetki on lähellä.

11 Jumalaton eläköön yhä jumalattomasti, saastainen rypeköön saastassaan, vanhurskas harjoittakoon vanhurskautta ja pyhä edetköön pyhyyden tiellä.

12 "Minä tulen pian, ja tullessani minä tuon jokaiselle palkan, maksan kullekin hänen tekojensa mukaan.

13 Minä olen A ja O, ensimmäinen ja viimeinen, alku ja loppu.

14 "Autuaita ne, jotka pesevät vaatteensa: he pääsevät syömään elämän puusta ja saavat mennä porteista sisälle kaupunkiin.

15 Ulkopuolelle jäävät koirat ja noidat, irstailijat, murhaajat ja epäjumalien palvelijat ja kaikki, jotka rakastavat valhetta ja noudattavat sitä.

16 "Minä, Jeesus, olen lähettänyt enkelin luoksenne, jotta seurakunnat saisivat tämän todistuksen. Minä olen Daavidin juuriverso ja suku, kirkas aamutähti."

17 Henki ja morsian sanovat: "Tule!" Joka tämän kuulee, sanokoon: "Tule!" Joka on janoissaan, tulkoon. Joka haluaa, saa lahjaksi elämän vettä.

18 Jokaiselle, joka kuulee tämän kirjan ennussanat, minä vakuutan: Jos joku panee niihin jotakin lisää, panee Jumala hänen kärsittävikseen ne vitsaukset, joista tässä kirjassa on kerrottu.

19 Jos joku ottaa pois jotakin tämän ennustusten kirjan sanoista, ottaa Jumala pois hänen osallisuutensa elämän puuhun ja pyhään kaupunkiin, joista tässä kirjassa on kerrottu.

20 Hän, joka todistaa tämän, sanoo: "Tämä on tosi, minä tulen pian." Aamen. Tule, Herra Jeesus!

21 Herran Jeesuksen armo olkoon kaikkien kanssa.

Äänestä

sosialismilla? Siis kommunismilla ja sosialidemokratialla.

Äänestä
  • Sosialismi: jokaiselta kykyjensä mukaan, jokaiselle ansionsa mukaan.

    Kommunismi: jokaiselta kykyjensä mukaan, jokaiselle tarpeidensa mukaan.

    Sosialidemokratia: Jaa. Nyt meni vaikeaksi. Perinteisessä asetelmassa sosialidemokraatti on kommunistin pahin vihollinen... onkohan niillä nykyään teoreettista määritelmää ollenkaan? Sikäli kun mä demareita tunnen niin ne tykkää asua paremmilla alueilla, harrastaa matkailua, sijoittaa osakkeisiin ja rahastoihin, ajaa Volvoilla ja järjestää lapsensa eliittikouluihin.

    Äänestä

  • Mitäs olet mieltä!

    Äänestä

  • yksin kertaistaa asioita. Hän varsin hyvin varmasti tietää sosialidemokratian olemuksen. Tietysti fraaseja ja usein vanhantaviakin, mutta niinhän se on kaikissa aatteissa. Toistoja ja yksinkertaistuksia.

    Sosialidemokratia on lähtöisin, niin me Kaijan kanssa olemme sen pohtineet, sieltä missä työväki oli orjan asemassa, vaikkakin väitettiin olleen vailla orjan tunnuksia. Ilman minkäänlaista turvaa työnantajansa taholta tapahtuvaa riistoa vastaan, Varattomuudessa, jossa nälkää ja ahdinkoa voitiin välttää vain hyväksymällä ne ehdot, jotka määrättin herrain pytingeissä. Työväki kokoontui usein aamukuudelta tehtaan porttien eteen, jossa joku valitsi kuka kulloinkin sai tehdä työpäivän tai pari. Pätkätöitä. Työpäivällä oli pituutta kuutena päivänä viikossa 10-12 tuntia. Lomia ei tunnettu tai Kelaa. Eläkeläisiäkään ei kertynty, kun työväki vietiin suoraan hautuumaalle tullessaan 40-50 vuotiaiksi. Eläkkeitä ei ollut eikä vuosilomia. Työkyvyttömyys palkittiin lopputilillä. Tässä muutama seikka mistä sosialidemokratia syntyi.

    Sosiaalinen oikeudenmukaisuus. Työväenkin työ kasvatti omaisuutta, mutta ei itselle. Sen tuloksen otti heidän käsistään toiset. Sosialidemokratia oli sitä, että me kaikki olemme oikeutettuja hyvinvointiin ja turvallisuuteen. Meillä oli oikeus tasa-arvoiseen elämään, kun rakensimme ja teimme työtä.

    Samaa kiistaa käydään edelleenkin. Pohjoismaissakin, joissa sosialidemokratia on parhaiten toteutunut. Oikeisto etsii onnen avaimia samoista lähtökohdistaa kuin ennenkin. Turvattava se, että omaisuus kertyy sinne, missä sitä on ennestään ja se tapahtuu voittojen maksimoinnilla.

    No näin me sen olemme aina tajunneet. Minä ja vaimoni Kaija.

    Äänestä

on oikeasti ottanut vastuuta jostain.

Tiesimme täällä Tampereella, ettei ainakaan Sasi.
Hän paljastuu nyt todellisesti, kun pyrkii eroon syyllisyydestään liikenneonnettomuudessa. Hän on syyllinen

- mennessään auton rattiin tietoisena, että oli saanut tajuttomuskohtauksen tai useamman.

- mennessään auton rattiin tietoisena, että ei ollut ajokunnossa, väsymyksen johdosta.

Kummassakin tapauksessa kyse on vastaava tilanne, kuin olisi ajokelvottomassa kunnossa huumeiden ja alkoholin johdosta. Ne eivät lievennä syyllisyyttä.

Kimmo Sasi ei kanna vastuutaan kuin mies vaan on retale kieroilija, kuten me tamperelaiset tiedämme.

Äänestä

Neittikirjoituksia on rikospoliisilla tutkittavana jo useita tapauksia.

Siitä vaan syytöksiä tekemään.

Susan Kuronen on myös tehnyt rikosilmoituksen perättömistä väitteistä!

Äänestä
  • levittämisestä. Toisaalta ihmisillä saattaa olla oikeus sanoa asioita kärjistellen, jos kyseessä on julkisuuden hekilö, jollainen mm Susan Kuronen on sen jälkeen, kun kertoi avoimesti suhteestaan Matti Vanhaseen.

    Samoin on käynyt Kimmo Sasin tai kenenkä tahansa julkisuushekilön, joka julkisuuden tekemisillään tai sanomisillaan edesauttaa erilaisten kästysten syntymiseen. Kimmo Sasin kohdalta on painotettava erityisesti hänen aiempaa ministeriyttään liikenneministerinä ja silloista vaatimustaan rangaitusten koventamiseksi.

    Ne heitot joita nytkin heitetään oikeustoimista ovat pitkälle ehkä asianomaisten taholta jatkuvaa manipulointia ja suiden tukkimispyrkimyksiä. Jos kyseessä on valtiopäivämies, niin kysymys lienee myös puuttumista sananvapauteen.

    Äänestä

  • Heikki.sekä.Kaija kirjoitti:

    levittämisestä. Toisaalta ihmisillä saattaa olla oikeus sanoa asioita kärjistellen, jos kyseessä on julkisuuden hekilö, jollainen mm Susan Kuronen on sen jälkeen, kun kertoi avoimesti suhteestaan Matti Vanhaseen.

    Samoin on käynyt Kimmo Sasin tai kenenkä tahansa julkisuushekilön, joka julkisuuden tekemisillään tai sanomisillaan edesauttaa erilaisten kästysten syntymiseen. Kimmo Sasin kohdalta on painotettava erityisesti hänen aiempaa ministeriyttään liikenneministerinä ja silloista vaatimustaan rangaitusten koventamiseksi.

    Ne heitot joita nytkin heitetään oikeustoimista ovat pitkälle ehkä asianomaisten taholta jatkuvaa manipulointia ja suiden tukkimispyrkimyksiä. Jos kyseessä on valtiopäivämies, niin kysymys lienee myös puuttumista sananvapauteen.

    kirjoittaa. Vaikuttaa olevan yksi ja sama lukihäiriöinen eri nimmarin takana.

    Äänestä

Todennäköisesti olet elämässäsi epäonnistunut ja yksinäinen demariluuseri , jonka ainoa huvi on kaikkien asioiden kommentoiminen ja jatkuva palstanotkuminen.

Äänestä

Sasi kieroilee viikonlopun Ilta-Sanomissa. Nyt hän yrittää ostaa lääkäreiltä todistuksen ,missä hän kolarissa olisi saanut sairaus kohtauksen. nukahtamisen sijaan.<

Mitäs pahaa omien etujensa ajamisessa on?

Ei kai kukaan mene nukkumaan autonrattiin, senhän sanoo nyt kenen tahansa järki ja ex-perustuslakivaliokunnan puheenjohtajan järki muita kirkkaammin.

Ennalta aavistamattomasta yllättävästä sairaskohtauksesta on täytynyt olla kysymys.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kylmasen.Usko kirjoitti:

Sasi kieroilee viikonlopun Ilta-Sanomissa. Nyt hän yrittää ostaa lääkäreiltä todistuksen ,missä hän kolarissa olisi saanut sairaus kohtauksen. nukahtamisen sijaan. Näin hän välttyisi tuomioilta lähes tyystin! Toinen asia missä hän kaunistelee tosiasioita: Hän sanoo, että hänestä ei tullut soialistia, koska siihen siältyy niin paljon väkivaltaa! Hän sotki tahallaan kommunismin ja sosialismin keskenään! Toisekseen ei porvari aatetta ole asein viety minnekään. Eihän Chileen, Guatemalaan, Mexsikoon, Irakiin, Iraniin, Suomeen, Espanjaan jne. Vain muutamia mainitakseni! Tosi luikuri tuo Sasi. Ei ota tekemisistään vastuuta! Jos ottais, niin ei hän tyypillinen kokoomukselainen olisikaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu