Ne johtuivat siitä, että sateet huuhtoivat jokivarsien peltoihin työnnetyt lannoitteet jokiin.
Kalat alkoi uida selällään.
Maatalous on pahin vesistöjen saastuttaja ja kepu on MTK:n poliittinen siipi, jonka edustajista eduskunnassa yli puolet on MTK:n jäseniä, osa jopa kyseisen terroristijärjestön aktiivitoimijoita.
Kalat alkoi uida selällään.
Maatalous on pahin vesistöjen saastuttaja ja kepu on MTK:n poliittinen siipi, jonka edustajista eduskunnassa yli puolet on MTK:n jäseniä, osa jopa kyseisen terroristijärjestön aktiivitoimijoita.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Olen jo vuosia myynyt Helsingin edustalta pyytämiäni sinisimpukoita Helsingin ravintoloihin ja sinne ovat hyvin menneet kaupaksi myrkkyineen.
Lisäksi käyn talvisin Asikkalanselällä paskalla, niin saavat helsinkiläiset veteensä makua!
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2006/12/490090
Olen ikäni asunut Kyrönjoen ranalla. Nämä kalakuolemat ovat olleet normaali ilmiö niin pitkälle kun muistan.
Täällä on paljon happamia sulfaattimaita jotka kuivan kesän jälkeen suraavien sateiden aikaansaamina happamoittavat jokia. Tähän auttaisi kalkitus. Parasta ympäristönsuojelua olisi tällä alueella runsas peltojen kalkitseminen. Se auttaisi kasveja hyödyntämään ravinteet jotka on apulantojen muorossa maahan laitettu. Samalla se vähentäisi tätä maan perushappamuutta.
Ei ne kalat tähän ongelmaan lopu, mutta välillä vähänevät.
Onko siis puppua, että maatalous on pahin vesistöjen saastuttaja?
vesistöä katsotaan. Jos ei vesistöön muita vesiä laske kuin maatalouden vesiä, niin tottahan se siellä on suurin.
Pohjanlahden tilanne on hyvä, vaikka siihen laskee suuren maatalousalueen vedet.
Toisin Suomenlahti. Sen tilanne on huolestuttava. Sen suurin saastuttja on Pietarin kaupunki. Samoin Viron kaupunkien jätepäästöt ovat vielä suuria. Vaikka Suomen maataloudesta ei Suomenlahteen tulisi yhtään päästöjä, sen tilanne ei juuri korjaantuisi.
Myöskin merivirrat etelästä saastutattaa Suomenlahtia. Ahvenanmaa estää näiden saasteiden nousun Pohjanlahteen.
Tämä ei tarkoita ettei myös maatalouden päästöjä pidä vähentää, mutta kuitenkaan sillä ei Suomenlahtea pelasteta.
http://www.wwf.fi/tiedotus/featureartikkelit/suomenkieliset_artikkelit/maapallon_aidit/maapallon_aidit_artikkelit/vesisota_leikin_asia.html
Onko sinusta oikein, että Lintonen menneellä kaudella sai sellaisen ryöpytyksen niskoilleen, kun erehtyi kyselemään, miten maatalouden ympäristötuet kohdentuu?
Olipa päätetty mitä tahansa, kai kysyä saa?
..silloin kysyi. Silloin sen kyllä luin. Meteli taisi olla kova, kai siinä jotain arvosteltavaa sitten oli. Mutta tottahan kysyä pitääkin, onko maatalouden ympäristötuet oikein kohdenettu.
Maatalouden ymäristötuet tukevat fosforin ja typen vähentämistä viljelyssä. Lisäksi pitää olla suojakaistoja, eikä lantaa saa levittää talviseen aikaan. Eläinmäärällä on rajoituksia pinta-alaan nähden. Suositaan myös kasvipeitteen pitämistä pelloilla talven yli.
Myöskin säätöojitusta on tuettu.
Mitä sitten pitäisi lisäksi vielä olla. Nyt on uudet ohjelmat tulossa ympäristötukeen. Ei niissä taida kovin ratkaisevia muutoksia olla. Ehkä aina vain monimutkaisemmaksi systeemit tulevat.
Hajaasutualueille pitää myös lähivuosina rakentaa pienpuhdistamot joka taloon. Melkoinen urakka on niistä tulossa, vielä ei ole päästy alkua pidemmälle. Luulen että asiassa vielä joudutaan joustamaan. Puhdistamot on myös erittän kalliita, joten kyllä monta paappaa ja mummoa joutuu mökkinsä jättämään. Homma tuntuu vähän älyttömältä.
Aika pahasti kohtelivat demarit Lintosta - tippui eduskunnasta.
Siellä on varmasti paljon happamia maita. Ja kun ahneet kepuisännät ovat ojittaneet jokaikisen kitumaahehtaarinkin valtion tukemana niin niiden sulfaattimaiden jokaikinen sulamisvesipisara valuu suoraan jokiin ja pilaa vedet.
Saostusaltaat olivat esitetty pakollisina jo 60 luvun ojituslakien ehdotuksissa, mutta kepu onnistui poistamaan ne lopullisista lakiteksteistä ja niin ojat puskevat paskansa suoraan vesistöihin.
Kepu on tämän maan pilannut.
Helsingin joet ovat olleet kuolleita jo vuosikymmeniä. Jos niihin heittää elävän kalan, se kellahtaa vatsa pystyssä kuolleena pintaan alle minuutin.
Hyppäisit itse sinne etkä eläviä kaloja nakkoisi.
satojen vuosien ajan on mtk-terroristi keränneet parhaan kykynsä mukaan miljoonilta peltohehtaareilta miljoonia tonneja puhdasta fosforia ja typpeä sekä muita ravinteita maataloustuotteiden muodossa ja suurin osa näistä ravinteista on kuljetettu kehäkolmosen sisäpuolelle. Lipponen miehitti ympäristöhallinon pitkäpartaisilla kommunisteilla jotka sittemmin ovat tutkineet asiaa ja laatineet asiasta lukuisa raportteja seuraavin tuloksin: maatalous on suurin vesien pilaaja yli puolet vesistökuormituksesta on maataloudesta peräisin. Vaikkakin teollisuudessa ja yhdyskunnissa käsitellään vuosittain valtavat määrät typpeä ja fosforia, niin ainoastaan pelloilta tapahtuu huuhtoutumista vesistöihin. Puistoalueille, teiden luiskiin ja golfkentille sekä muihin "maisemointikohteisiin" sijoitetaan kaikki suomen pelloilta kerätyt ravinteet ja tutkimaton määrää muita ravinteita. Ympäristöhallinnon pitkäpartaisten kommunistien mukaan ravinteiden huuhtoutuminen on mahdollista vain viljellyltä pellolta joista fosforia valuu yhteensä 3miljoonaa kiloa vuodessa. Sensijaan viherrakentamisesta ei valu grammaakaan vaikka sijoiutettava fosfori- ja typpimäärä on suurempi kuin maataloudessa eikä sadonkorjuu velvoitetta ole...
asiaa käsiteltiin maatalouspalstalla syksyllä. Ympäristöhallinto käyttää erilaisia teorioita määrittäessään valumia. Maatalouden osalta valumaksi lasketaan kaikki sadon mukana poistumaton ravinnemäärä. Viheralueilla ei tunneta käsitettä "valuma" vaikka sijoitettu ravinnemäärä voi olla jopa tuhatkertainen peltoviljelyyn nähden. Taajamissa ja kaupungeissa "katoaa" tuhansia tonneja puhdasta fosfori vuosittain.