Ajoin eilen Järvenpään Ruskelassa kolarin. Ajelin normaalia hiljempaa mopollani mutkaan, joka on jyrkkä ja arvaamaton, niin eikös takanani ajant auto juuri silloin siinä pimeässä mutkassa lähtenyt ohi, vastaan tuli auto ja se olikin sitten hätäjarrutus, ojaan ja autolle BANG! Tuli poliisi ja selviteltiin asiaa ja todettiin että olen kunnossa samaten ku moponi, mutta ohittamaan lähtenyt auto sanoi tehneensä virheen ja sakkoja ja muita sai.. Asian pointti onkin nyt se, että jos ohitatte mopoa, vaikka muka niin hiljaa teistä saattaisi kulkeakin, niin tehkää se edes niin, että se on kaikille turvallista, ihminen sitä mopoakin on ajamasssa ja todennäköisemmin kuolee kuin autoilija, joten pientä huomioinnin lisäystä kaikille autoilijoille liikenteeseen ja varsinkin kun kohtaatte mopoja!
Mopolla kolari ohittavana auton vuoksi!
Kiitosta siitäki, pellet!
51237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Aja mopollasi pyöräteillä saatat elää ylikesän
pyöräteillä saa ajaa mopolla. Ole kirjoittamatta, jos et osaa sanoa mitään järkevää...
Ja Auto-Antero nysväreiden kuningas?
Kun sain mopon alleni.. oisko siitä kymmenen vuotta aikaa kun suzuki pv:n sain menopeliksi.
Kyllä noita autoilijoita saa varoa sitten ihan tosissaan, on sitten pyörällä tai mopolla liikenteessä. Olettavat muka aina että pienemmällä kulkupelillä ajava väistää, kun eivät saatanan idiootit osaa liikennesääntöjä.
Nimim: 3 katkennutta kylkiluuta, murtunut nilkka, aivotärähdys & katkennut solisluu.
(Joku vtun idiootti hlö-autoilija ämmä, eli nainen. Vetäisi kolmion takaa suoraan eteen, ja tuloksena oli 8.3 metrin ilmalento suoraan kivikkoon)Ja vtun h*ro sai peräti sakot liikeenteen vaarantamisesta. Ei edes törkeästä.
On siitä jo aikaa, mutta seuraavan kerran lähtee meikäläisen telojalta henki..
Eikö antanut sulle sakkoa liikenteen vaarantamisesta kun ajoit ojaan?