Mikä on paras ehkäisymenetelmä?

Niin omalla kohdallani olen todennut pillerit huonoksi, koska aina jää jokunen pilleri välistä. Mikä voisi olla seuraavaksi parempi ehkäisymenetelmä pillereiden jälkeen? Eikö se niin ole että lapseton nainen ei saa kierukkaa? Mitä kokemuksia on tästä ihon alle laitettavasta kapselista?
61071
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

on se mikä kullekin sopii. Kuparikierukkaa ei suositella synnyttämättömille ensisijaisesti, kyllä niitä silti laitetaan varsinkin yksityispuolella. Ei ole ehdotonta estettä. Hormonit ei aina sovi.
Itselle laitetaan pian kapselit, mutta vielä ei kokemusta.
Paras olis kun jokainen löytäs lääkärin jolla olis aikaa ja halua kuunnella ja etsiä sopivaa ehkäisyä.

Äänestä

synnyttämätön ja meneillään kolmas vuosi Mirenan kanssa (hormonik.), tyytyväine olen. 5 kk:n ajan "tappelin" kuparikierukan kanssa, jatkuvaa vuotoa ja pari tulehdusta, vaihdoin sitten Mirenaan ja tyytyväinen olen ollut.
Pelkkä urbaani kaupunkilegenda, jos nyt sanonta sal.; tuo etteikö synnyttämätön kierukkaa saisi!!!

Äänestä
  • Kierukan saa yhtä lailla synnyttämätön ja jos joku lääkäri on toista mieltä, on hän sitten tietämätön asioista. itse olen 20-vuotias ja sain kuparikierukan, kun halusimme vakituisen ehkäisyn kondomin tilalle. Hyvin on toiminut, helppo hormoniton ehkäisy eikä mitäään oireita.

    Äänestä

Juuri samasta syystä tympäännyin pillereihin, se ainainen muistaminen... Kierukkaa en edes halunnut joten vaihtoehdoksi jäi Nuvaring eli ehkäisyrengas.
Olen ollut todella tyytyväinen, ainut muistettava on ottaa pois ja viikon päästä laittaa uusi tilalle. Siitäkin muistuttaa puhelin! Suosittelen!

Äänestä

itse olen käyttänyt ehkäisylaastaria vajaan vuoden ja ollut tyytyväinen. pillereitä söin useamman vuoden, mutta tuppasi aina unohtumaan. laastaria ei tarvitse vaihtaa kuin viikon välein.

Äänestä

Minäkin änkeydyn tähän keskusteluun. Täytän syksyllä 21, syönyt kolme vuotta pillereitä, mutta jotenkin tuntuu että ne ei ehkä ole se juttu. Muistamisen kannalta ei ole ongelmaa, kertaakaan en ole pilleriä unohtanut, mutta haluuttomuutta ja limakalvojen kuivuutta on ilmaantunut. Oon ihan rutikuiva xD Mulla on jatkuva nuha, ei paha sellainen, mutta eikös sekin voi johtua limakalvojen kuivuudesta? Voiskohan kierukka olla mun juttu? En ole synnyttänyt. :p

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaihtoehtoja miettivä kirjoitti:

Niin omalla kohdallani olen todennut pillerit huonoksi, koska aina jää jokunen pilleri välistä. Mikä voisi olla seuraavaksi parempi ehkäisymenetelmä pillereiden jälkeen? Eikö se niin ole että lapseton nainen ei saa kierukkaa? Mitä kokemuksia on tästä ihon alle laitettavasta kapselista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu