http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/arkistot/talous/2007/04/518244
Eikö Outokummun kokoinen puljukaan pärjää enään ilman rikollista toimintaa??
Mihin täällä enään voi luottaa, on aivan sama mitä valtion firmaakin tonkaisee vähänkin syvemmältä, niin aina löytyy noita laittomuuksia ja rosvouksia !
Late Lapista
Eikö Outokummun kokoinen puljukaan pärjää enään ilman rikollista toimintaa??
Mihin täällä enään voi luottaa, on aivan sama mitä valtion firmaakin tonkaisee vähänkin syvemmältä, niin aina löytyy noita laittomuuksia ja rosvouksia !
Late Lapista
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sellaista se Late on: kun valtio luopuu osuuksistaan, roistot tulevat tilalle. Outokumpukin on enää 30% valtion omistama ja lisää tullaan myymään.
Asiaan hiukan liittyen: lyhytnäköisyyden edustaja nro 1, Sauli Niinistöhän sanoi että valtion tulisi myydä pois kaikki vähemmistöosakkuudet, koska "julkisen talouden tila on odotettavissa oleviin haasteisiin verrattuna huono" ja "valtion lainanottovaraa on lisättävä maksamalla pois vanhoja velkoja". Näillä osuuksien myynnillä tosin ei kateta kuin maksimissaan 20% valtion velan määrästä. Mitähän yhteistä omaisuuttamme Sauli sitten myy, kun seuraavat ja niitä seuraavat haasteet ovat edessä?
Ja verot Suomessa nousevat huut helevettiin sitten kun kaikki tuottavat valtion firmat, on myyty naamattomille jenkki sijoittajille ! EIKÖ ???
Epäilemättä, jollakinhan valtion hallinnon toiminta (lue: virkamiesten ja poliitikkojen palkat) pitää rahoittaa. Verotus tulee kiristymään jossain vaiheessa.
Tosin sitä ennen kaikki yhteiskunnan tuottamat palvelut ajetaan niin alas kuin vain mahdollista tai kuten Niinistö asian sanoo jälleen hienosti kiemurrellen: "menoja on karsittava".