Todelliset tappiot

Täytyy olla aika typerä jos uskoo tiedotusvälineiden kertomuksia Liittouman tappioluvuista. Harva se päivä ilmoitetaan rajuista taisteluista ja irakilaisten kovasta vastarinnasta. Mukamas vain muutama kaatunut. Viisi...seitsemän..kaksi..neljä..

Todella naurettavia lukuja. Väitän, että perästä on "unohtunut" kaksi nollaa. Ei kai britit muuten olisi jo olleet halukkaita luopumaan sodasta. Hinta on käynyt kalliiksi.

Miksei kukaan kerro todellisia lukuja?
8405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei uskalleta kertoa todellisia lukuja.
Pelätään että Vietnam - sota toistuu...

Äänestä

Ei tappioita uskalleta kertoa.
Pelätään Vietnamin sodan toistuvan...

Äänestä

USA 11537 miestä ja osa naisia
UK 5326 miestä

Irakilla ei ilmoituksen mukaan ole muuta kun siviilitappioita, sotilaat ovat säilyneet naarmuitta.

Äänestä

Kaikki kaatuneet sotilaat ilmoitetaan ensin kadonneeeksi. Niin että lopuksi tehdään tuloslaskelmassa poistot.

Äänestä

...mielikuvat ovat tärkeitä, ei TODELLISUUS.

Suomalaisia on esimerkiksi manipuloitu(ja manipuloidaan?)hyväksymään milloin mitäkin etuuksien leikkauksia luomalla mielikuva vaikeuksissa olevasta valtiosta tai ainakin odotettavissa olevista vaikeuksista.

Äänestä

...mielikuvat ovat tärkeitä, ei TODELLISUUS.

Suomalaisia on esimerkiksi manipuloitu(ja manipuloidaan?)hyväksymään milloin mitäkin etuuksien leikkauksia luomalla mielikuva vaikeuksissa olevasta valtiosta, tai ainakin odotettavissa olevista vaikeuksista, jos leikkauksiin ei ryhdytä.

Äänestä

Liittoutumalla on maailman parhaiten koulutetut ja varustetut joukot. Irakilaisten tasavaltalais kaarti ei ole yhtään mitään verrattuna jenkkien tai Brittien Merijalkaväkeen tai jenkkien laskuvarjojääkäreihin.
Liittoutumalla on paremmat aseet,taktiikat ja joukut, ihan tasan niin yksinkertaista. Ja varsinkin se fakta että vihollisten joukkoja pehmitetään pirusti ilmasta ennenkun maajoukot edes saavat kontaktin, vaikuttaa tulokseen aikas paljon.

Ajatelkaapa vaikka näitä kahta faktaa:
1. Irakilla ei ole yhtä ainutta panssarivaunua joka kykenisi tuhoamaan yksi yhtä vastaan taistelussa liittoutuman M1A1 Abrams tai Challenger II tankin.
2. Britti sotilasta ammuttiin kolmesti päähän irakilaisella rynnäkkökiväärillä.Kypärä kesti ja sotilas jäi eloon.

Äänestä
  • ...liioittelisi!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


suom. kirjoitti:

Täytyy olla aika typerä jos uskoo tiedotusvälineiden kertomuksia Liittouman tappioluvuista. Harva se päivä ilmoitetaan rajuista taisteluista ja irakilaisten kovasta vastarinnasta. Mukamas vain muutama kaatunut. Viisi...seitsemän..kaksi..neljä..

Todella naurettavia lukuja. Väitän, että perästä on "unohtunut" kaksi nollaa. Ei kai britit muuten olisi jo olleet halukkaita luopumaan sodasta. Hinta on käynyt kalliiksi.

Miksei kukaan kerro todellisia lukuja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu