Mitä eroa on vanh.lestadiolaisilla ja esik.lestadiolaisilla?
Eroa???
Utelias
12921
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
että esikoislest. ovat oikeassa!!!!
Riippuu siitä kummalta kysyy. Missä asioissa oikeassa?
Tuo on iänikuinen ja vanha kiista kysymys mutta voin sen kertoa lyhyesti.
Esikoisiin uudestisyntymän kautta, siis totisen mielen muutoksen kautta. Siellä pysytään yksin armosta yksin uskosta. Jumalan kaikkivaltiaan armovalitsemisen kautta hän on valinnut omansa, maailman joukosta omaan seurakuntaansa.
Vanhoilliset taitavatkin syntyä suureen perheeseen jonka kautta tulevat liitetyiksi rauhanyhdistykseen.
Mitä eroja sitten on jos on kaksi kärpästä liikkumatta toinen kuollut toinen elävä niin eroa ei juuri löydy, mutta kun elävä lähtee lentoon niin eron voi havaita.
Annappa meille raadollisille lentonäytös.
Kun lehti puhkeaa on on kevät ja silloin myöskin kärpäset aloittavat lentonäytökset eivät kuitenkaan kaikki, ne kuolleet eivät lennä. Silloin voit tehdä havaintoja itse luonnosta.
http://www.makkeri.bravepages.com
jos väittävät olevansa "ainoita oikeita".
Se el ja vl on löytänyt tukevan pohjan elämälleen ja uskolleen, joka sanoo "Jeesus pelastaa - ei el eikä vl".
Toinen opettaa olevansa ainoa oikea Jumalan valtakunta.
Toinen opettaa olevansa osa ainoaa oikeaa esikoisten seurakuntaa.
selkeästi enemmän metsässä opillisesti.
Oikean pässin pitäis kunnolla puskea niitä PÄSSEJä, jotta tulisivat järkiinsä.
Miten parantaisit Esikoisten opillisuutta jos kerran näet puutteita ja vajavaisuutta.
Minulla on se käsitys että vika löytyy aina ihmisistä eikä opista. Oppi on aina oikea Kristuksen meille jättämä siinä ei pitäisi olla vikaa. Kristus on luvannut olla aina henkensä kautta mukana ja hallita seurakuntaa.
Esikoislestadiolaisuuden ja vanhoillisuuden eroista helpommin havaitsee liikkeiden organisaatioon ja tapoihin liittyvät erot. Toiseksi helpoiten sitten havaitsee opilliset erot. Ja vaikeinta on havaita mahdolliset syvemmän tasot erot.
Aika paljon tietoa varmasti löytyy sivuilta: http://lestadiolaisuus.info
Mutta paremman kuvan näistä herätysliikkeistä saa käymällä itse monia kertoja molempien tilaisuuksissa. Kerta siellä ja kerta täällä ei välttämättä riitä antamaan kovin kattavaa kuvaa. Tarvitaan pidempi tutustumisprosessi. Ja voit sitten itse vertailla, mitä eroa käytännössä on.
Organisaatioon liittyviä eroista voisi mainita, että esikoislestadiolaisuudessa Pohjois-Ruotsi toimii koko liikettä maailmanlaajuisesti kokoavana tekijänä siten, että saarnaajat (ja muita mukana) eri maista kokoontuvat siellä kaksi kertaa vuodessa. Ja samoin Ruotsin saarnaajia pyydetään lähetysmatkoille muihin maihin. Samoin organisatoorinen ero on, että esikoislestadiolaisuudessa ns. isoja seuroja järjestettäessä paikkakuntalaiset eivät itse voi valita ketä saarnaajia sinne tulee vierailulle, vaan saarnaajien kokous päättää, kenet sinne mihinkin lähetetään. Vanhoillislestadiolaisuudessa taas pääsääntöisesti puhujat kutsutaan paikkakunnalla tehdyn valinnan mukaan.
Tavoissa on eroja siten, että esikoislestadiolaisuudessa pukeutuminen on jossain määrin muodollisempaa kuin vanhoillislestadiolaisuudessa. Naiset käyttävät tavallisesti hametta, ja peittävät päänsä usein huivilla ollessaan seuroissa tai kirkossa. Miehillä esiintyy enemmän pukuja ja puvun takkeja suoria housuja kuin vanhoillislestadiolaisuudessa, mutta seuroissa ei käytetä kravattia.
Opillisista eroista voisi mainita esim. että esikoislestadiolaisuus on jossain määrin "luterilaisempi" kuin vanhoillislestadiolaisuus. Eli esimerkiksi ehtoollisesta esikoislestadiolaisuudessa opetetaan, että se on sekä muistoateria että sovintoateria, ja että siinä on uskovaisille syntien anteeksiantamus (jotkut sanovat tosin vielä laajemmin, että myös epäuskoiset voivat saada siinä uskon). Vanhoillislestadiolaisuudessa ehtoollista taas pidetään vain muistoateriana, ja sanotaan, että siinä ei ole syntien anteeksiantamusta.
Mutta nämä olivat vain esimerkkejä...
Ainakin tällä palstalla nimimerkki "el kirahwi" opettaa:
MYÖS esikoislestadiolaisuudesta löytyy alkuperäistä ja oikeaa uskoa.
Vanhoilliset opettavat:
VAIN vanhoillislestadiolaisuudesta löytyy alkuperäistä ja oikeaa uskoa.
Johtopäätös:
El kirahwin opetus on OIKEAA.
Vanhoillisten opetus on VÄÄRÄÄ.
Minusta vain tuntuu, että osa el-ihmisistä on eri mieltä tästä asiasta kuin "pitkäkaula" eli samaa mieltä kuin veeällät, mutta vain eri kuppikunnan osalta.