Asiatietoa adventeista ja heidän

11207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Voisitkohan kertoa mihin tuollaista tietoa mahdollisesti voisi käyttää? Vanhana ja yksinkertaisena kun minulle ei oikein selkiä tuollaisen tiedon tarpeellisuus!

Äänestä
  • enää auta mitään kertoa! Jos et sattunut huomaamaan, niin satut kuitenkin olemaan adventismi palstalla!
    Jos olet vaikkapa luterilaisuus palstalla, niin olisi hyvä silloin tällöin olla luterilaisen kirkon sivut näkösällä.Tai helluntalaisuus palstalla, niin sama juttu.

    Olisikin oikeastaan hyvä että ne olisi kokoajan esillä, niin voisi sieltä katsoa asioita, ettei tarvitseis rautalangasta vääntää!

    Äänestä

  • niin eipä sinulle kirjoitti:

    enää auta mitään kertoa! Jos et sattunut huomaamaan, niin satut kuitenkin olemaan adventismi palstalla!
    Jos olet vaikkapa luterilaisuus palstalla, niin olisi hyvä silloin tällöin olla luterilaisen kirkon sivut näkösällä.Tai helluntalaisuus palstalla, niin sama juttu.

    Olisikin oikeastaan hyvä että ne olisi kokoajan esillä, niin voisi sieltä katsoa asioita, ettei tarvitseis rautalangasta vääntää!

    Samalla sanamäärällä olisit voinut jo vastata kysymyksiinkin. Käytit vain mieluummin adventisminuskoisten "hyvää päivää kirvesvartta" tyyliänne, jossa ei pysytä koskaan yhdessä asiassa.

    Äänestä

  • olisit voinut vastakin kirjoitti:

    Samalla sanamäärällä olisit voinut jo vastata kysymyksiinkin. Käytit vain mieluummin adventisminuskoisten "hyvää päivää kirvesvartta" tyyliänne, jossa ei pysytä koskaan yhdessä asiassa.

    karvoistaan pääsis. Kivat sulle!

    Äänestä

Adventtikirkon esittelyä on hyvä täydentää adventismin syntyhistorialla:

"Amerikkalainen maanviljelijä William Miller (1782-1849) tuli 1800-luvun alkupuolella Raamattua tutkiessaan siihen käsitykseen, että Kristuksen toinen tuleminen ja seurakunnan ylöstempaaminen tapahtuisi 1843-1844. Tätä koskevissa laskelmissaan hän otti lähtökohdakseen Dan. 8:14 olevat sanat: ’Kaksituhatta kolmesataa iltaa ja aamua; sitten pyhäkkö puhdistetaan.’ Hänen käyttämänsä engl. Raamatussa sanat olivat näin. Suom. Raamatussa tässä on: ’Asetetaan jälleen oikeuteensa.’ Miller ymmärsi tässä mainitut 2300 iltaa ja aamua näin moneksi vuodeksi. Hän selitti niiden alkaneen v. 457 eKr., jolloin Esra sai valtuudet järjestää Jerusalemin pyhäkön ja seurakunnan asiat. Tästä ajankohdasta 2300 vuotta eteenpäin vei aikaan 1843-44. Miller odotti Kristuksen tulevan silloin maan päälle puhdistamaan seurakunnan (kirkon) pyhäkköä ja saattamaan sen yleismaailmalliseksi tuhatvuotisessa valtakunnassa.

Milleriin ja häneen liittyneiden suullinen ja kirjallinen julistus sai aikaan suuren kansanliikkeen. Kun Kristus ei tullutkaan odotettuna aikana, Hiram Edson –nimiselle Millerin ystävälle juolahti mieleen (hän itse piti sitä Jumalan ilmoituksena), että odotuksessa oli tapahtunut erehdys: pyhäkkö olikin taivaassa eikä maan päällä. Kristus meni laskettuna aikana 22.10.1844 taivaallisen pyhäkön kaikkeinpyhimpään suorittamaan siellä ’tutkivaa tuomiota’, jossa hän määrää kunkin kohtalon ja palkan, ja tulee tämän työnsä suoritettuaan toisen kerran maan päälle panemaan tuomion täytäntöön ja antamaan omilleen taivaassa sen kirkkauden, mikä kullekin kuuluu.

Pian tämän jälkeen ent. merikapteeni Joseph Bates julkaisi pari kirjaa, joissa hän selitti, että Ilm. 14:9-12 ennustetut kolmen enkelin julistukset olivat alkaneet toteutua. Niistä ensimmäinen, ’peljätkää Jumalaa ja antakaa hänelle kunnia, sillä hänen tuomionsa hetki on tullut’, oli alkanut täyttyä milleriläisessä liikkeessä. Siinä oli alkanut toteutua myös toisen enkelin julistus ’suuren Babylonin kukistumisesta’ ja käskystä lähteä siitä ulos. Kolmannen enkelin julistus sisälsi Batesin mukaan sapattikäskyn. Se on Ilm. 7. luvussa mainittu elävän Jumalan sinetti, joka erottaa Hänelle uskollisen kansan niistä, jotka eivät ole Hänen todellista kansaansa.

Pastori James White ja hänen puolisonsa Ellen G. White (1827-1917) omaksuivat nämä Edsonin ja Batesin tulkinnat. Ellen G. White sai niille tukea ’profetioiden’ ja ’ilmestysten’ kautta, joiden hän uskoi olevan Jumalalta, ja hänestä tuli liikkeen huomattavin johtaja. Se otti itselleen v. 1860 Battle Creekissä, Michiganissa, pitämässään kokouksessa nimen ’Seitsemännen päivän adventistit’. Ellen G. Whiten mukaan tämä nimi on ’jatkuva syyte protestanttiselle maailmalle; se julistaa erotusta toisaalta Jumalan palvelijain ja toisaalta pedon palvelijain ja sen merkin ottavien (=sunnuntain viettäjien) välillä. Kirkkokunnaksi seitsemännen päivän adventismi järjestäytyi v. 1863."

Uuras Saarnivaara: Adventismi Raamatun ja historian valossa

Äänestä
  • mitään muuta kuin leikkiä paikalleen jäänyttä äänilevyä.

    Äänestä

  • Piä vaan kuule se saarni vaaris ihan ite,meille kun riittää tämä Ellen muori!

    Äänestä

  • sinun saarnivaaris! kirjoitti:

    Piä vaan kuule se saarni vaaris ihan ite,meille kun riittää tämä Ellen muori!

    Aina, kun adventismia esitellään, on hyvä esitellä myös sen synty.

    Äänestä

  • Saarnavaari kirjoitti:

    Aina, kun adventismia esitellään, on hyvä esitellä myös sen synty.

    On hyvä tietää tarkasti koko adventismin historia. Se ei ole niin silkoista kuin se adventistien kautta halutaan esitellä. Adventismi on uskonnollinen TUOTE. Sillä pyritään samoille ihmismarkkinoille kristinuskon kanssa kilpailemaan.

    Äänestä

  • historiasta on hyvä...... kirjoitti:

    On hyvä tietää tarkasti koko adventismin historia. Se ei ole niin silkoista kuin se adventistien kautta halutaan esitellä. Adventismi on uskonnollinen TUOTE. Sillä pyritään samoille ihmismarkkinoille kristinuskon kanssa kilpailemaan.

    Nimeä kristin usko: Parempi sanonta olisi seka-ristillisyys usko. Sanontasi on erittäin harhaan johtavaa. Adventisteilla on lähinnä puhtain ristinusko. Senkö takia te heitä soihitatte?

    Äänestä

45 palkattua työntekijää kymmenysvaroin ja viimeinen uutinen sivuilla on 6kk:n takaa Uuden talouspäällikön valinta...ei taida mennä kirkolla kovin hyvin....matkoille ulkomaille kyllä riittää aikaa?!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uskostaan: kirjoitti:

http://www.adventtikirkko.fi/etusivu.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu