Kristukseen juurtuminen (Kol. 2:1-8)

KRISTUKSEEN JUURTUMINEN
Kol. 2:1-9)

2:1 Sillä minä tahdon, että te tiedätte, kuinka suuri kilvoittelu minulla on teidän tähtenne ja laodikealaisten ja kaikkien tähden, jotka eivät ole minun ruumiillisia kasvojani nähneet,
2:2 että heidän sydämensä, yhteenliittyneinä rakkaudessa, saisivat kehoitusta omistamaan täyden ymmärtämyksen koko rikkauden ja pääsisivät tuntemaan Jumalan salaisuuden, Kristuksen,
2:3 jossa kaikki viisauden ja tiedon aarteet ovat kätkettyinä.
2:4 Tämän minä sanon, ettei kukaan teitä pettäisi suostuttelevilla puheilla.
2:5 Sillä jos ruumiillisesti olenkin poissa, olen kuitenkin teidän kanssanne hengessä ja iloitsen nähdessäni järjestyksen, joka teidän keskuudessanne vallitsee, ja teidän lujan uskonne Kristukseen.
2:6 Niinkuin te siis olette omaksenne ottaneet Kristuksen Jeesuksen, Herran, niin vaeltakaa hänessä,
2:7 juurtuneina häneen ja hänessä rakentuen ja uskossa vahvistuen, niinkuin teille on opetettu; ja olkoon teidän kiitoksenne ylitsevuotavainen.
2:8 Katsokaa, ettei kukaan saa teitä saaliikseen järkeisopilla ja tyhjällä petoksella, pitäytyen ihmisten perinnäissääntöihin ja maailman alkeisvoimiin eikä Kristukseen.
--
Paavali kokee työkentäkseen myös ne pakanakristityt, joita hän ei ole koskaan nähnyt (2:1). Hänellä on huoli heistä, että he yhä enemmän ”pääsisivät tuntemaan Jumalan salaisuutta, Kristusta” (2), sillä Hänessä ovat ”kaikki viisauden ja tiedon salaisuudet kätkettyinä” (3).
Tässä Paavali käyttää harhaopettajien kahta pääkäsitettä.
Hehän opettivat, että heillä on tuotavanaan evankeliumia täydentävää syvempää viisautta ja tietoa. Paavali tähdentää, että kaikki viisaus ja tieto on jo Kristuksessa- täydennystä ei tarvita!

Kolossan uskovat olivat ottaneet vastaan Kristuksen Jeesuksen (6). Heidän on nyt aika juurtua Häneen ja vahvistua uskossaan (7). Tähän heitä oli opetettu. On vaara, että väärät opit saavat ylivallan (8).

Nyt on kevät ja kohta voin istuttaa kasvintaimia ulos. Olen niitä kasvattanut kasvihuoneessani. Pienistä siemenistä on kasvamassa suuria taimia. Mitä vahvemmat juuret kasvilla on, sitä paremmin se menestyy. Taimeni vaativat jatkuvaa hoitoa ja silmälläpitoa (Vanha sanonta :”Isännän jalat pellon höystävät”), jotta ne vahvistuisivat ja kantaisivat joskus hyvää hedelmää. On oltava tarpeeksi valoa ja lämpöä (kasvihuoneeni on lämmitettävä). Ne tarvitsevat myös vettä ja sopivan maaperän juurtuakseen hyvin. Myös tuholaiset on pidettävä kurissa.

Näin on uskovankin kohdalla; tarvitsemme Jumalan hoitoa ja varjelusta.
Pieni hento taimi ei kauan elä hoidotta.

Kolossan kristitytkin olivat kuin pieniä taimia, jotka tarvitsivat muiden huolenpitoa kasvaakseen ”täyteen miehuuteen” (Ef 4:13), ”etteivät enää olisi alaikäisiä, jotka ajelehtivat ja joita viskellään kaikissa opintuulissa ja ihmisten arpapeleissä ja eksytysten kavalissa juonissa” (Ef. 4:14).

Miten on meidän laitamme?
Miten lujasti me olemme juurtuneet Kristukseen Jeesukseen ja hänessä rakentuneet ja uskossamme vahvistuneet?

Jokaisen kristityn tulisikin lukea ahkerasti Raamattua vahvistuakseen uskossaan.
Kristityn ei pitäisi olla vain toisten ihmisten opetusten varassa; on itsekkin tutkittava kirjoituksista, onko opetus sen mukaista kuin on kirjoitettu.
Berean kristityistä sanotaan, että "he ottivat sanan halukkaasti vastaan ja tutkivat päivittäin kirjoituksista, pitikö kaikki paikkansa" (Apt 17:11). Pyrkikäämme mekin tähän!
--
”On meillä aarre verraton, se kalliimpi on kultaa. Myös jalokivi kallein on sen rinnalla vain multaa.
Näin suuren lahjan taivaasta me saimme omaksemme, sanansa Herra Jumala kun antoi aarteeksemme”
(Virsi 183:1).

3

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • umpihetero

      mitä sitä nyt kenenkään juurtua? ei ymmärrä sitten niin ollenkaan...

      • Hyvä kirjoitus

        Olipa siunattu ja hyvä kirjoitus.
        Olen samaa mieltä. Enempi Raamatunsanaa ja ei ole oppien viskeltävänä.


      • umpihetero: "...mitä sitä nyt kenenkään juurtua? ei ymmärrä sitten niin ollenkaan...
        ---
        Eikö meillä kaikilla ole "juuret" jossain?
        http://fi.wikipedia.org/wiki/Sukupuu

        Niin myös Jeesuksella; Matt. 1. luku!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3338
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2777
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2316
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2288
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2221
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      116
      2206
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2007
    8. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      1993
    9. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1934
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      96
      1790
    Aihe