Työpaikka

Julkisuudessa keskustellaan kovasti asiasta ja myös kaupungin johdon tavasta olla puuttumatta asiaan.

Mikä voikaan olla se syy että asioille ei tehdä mitään kaupungin lukuisten työntekijöiden valituksista huolimatta?

Mikä merkitys on työterveyshuollolla jolla on valtavat määrat tietoa asioista?

Entä asioista vastuussa olevat lautakunnat?

Esimies asemassa olevat henkilöt joilta puuttu totaalisesti alkeellisetkin johtamistaidot on voitava vaihtaa.
Miksi näin ei tehdä?
2657
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Työpaikkakiusaaminen ja siihen puuttumatta jättäminen on kallista "lystiä" meille veronmaksajille.

Asia on hyvin vakava ja siihen on löydettävä ratkaisu.

Ennenkuin kiusattu/kiusatut hakevat apua on pahin vahinko jo tapahtunut.Lääkkeeksi määrätään pitkiä sairauslomia työuupumuksen takia ja heille tarvitaan sijaiset.Kulu jonka me kuntalaiset maksamme. Muodollisesti pätevät mutta henkisesti kykenemättömät johtajat on voitava erottaa tehtävästään tai vähintään siirtää sellaisiin missä ei ole mahdollisuutta vahingoittaa muita.

Asian toteaminen on hyvin yksinkertainen toimenpide jos asialle halutaan tehdä jotain.

Kaupungin on helppo tarkistaa yksikköjensä työntekijöiden sairauspoissaolot, niiden kestot ja syyt.

On hyvin huolestuttavaa kun meillä puhutaan jatkuvasti työvoimapulasta ja tilanteiden annetaan jatkua vaikka kaikki tiedot kiusaajasta/kiusaajista on käytössä.
Eihän kukaan halua ottaa sellaista työtä vastaan mikä saattaa vaarantaa oman terveyden mielivaltaa harrastavan esimiehen takia.

Äänestä
  • HILJAA!!!!!!!!!!!!!!!SHHHUUUUUUUUUUH

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiusaajat kirjoitti:

Julkisuudessa keskustellaan kovasti asiasta ja myös kaupungin johdon tavasta olla puuttumatta asiaan.

Mikä voikaan olla se syy että asioille ei tehdä mitään kaupungin lukuisten työntekijöiden valituksista huolimatta?

Mikä merkitys on työterveyshuollolla jolla on valtavat määrat tietoa asioista?

Entä asioista vastuussa olevat lautakunnat?

Esimies asemassa olevat henkilöt joilta puuttu totaalisesti alkeellisetkin johtamistaidot on voitava vaihtaa.
Miksi näin ei tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu