Palkansaajalle ei tule

Jälkiverotus syntyy yleensä siitä, että ennakonpidätysprosentti on ollut liian alhainen.

Olen maksanut veroja jo yli 55 vuotta, ja saanut perin harvoin jälkiveroa eli mätkyjä, juuri siitä syystä että pidätysprosentti on ollut liian alhainen noin 24,5 prosenttia.
5617
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

onhan asia niin että jälkiverot ja mätkyt on kaksi aivan eri asiaa. ei palkansaaja voi ikinä saada mätkyjä.

Äänestä
  • eikohän se ole nykypäivänä yks ja sama asia???

    Äänestä

Jälkiverotus toimitetaan, kun verotuksen päättymisen jälkeen ilmenee tuloja, joita ei verotettu säännönmukaisen verotuksen yhteydessä.

Siinä olet oikeassa, että jälkivero tarkoitaa mätkyä. Mätkyjä/jälkiveroja maksetaan jälkiverotuksen yhteydessä.

Silloin kun ennakonpidätysprosentti on ollut liian alhainen ja ennakonpidätyksiä on tehty liian vähän, maksettavaksi tulee jäännösveroa. Ei siis jälkiveroa (eli mätkyä) vaan jäännösveroa.

Äänestä
  • Mätky ei ole jälkivero vaan rangaistusvero eli veron KOROTUS.

    -P

    Äänestä

  • peksi67 kirjoitti:

    Mätky ei ole jälkivero vaan rangaistusvero eli veron KOROTUS.

    -P

    Voit tarkistaa olevasi väärässä esim. nykysuomen sanakirjasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mätkyjä kirjoitti:

Jälkiverotus syntyy yleensä siitä, että ennakonpidätysprosentti on ollut liian alhainen.

Olen maksanut veroja jo yli 55 vuotta, ja saanut perin harvoin jälkiveroa eli mätkyjä, juuri siitä syystä että pidätysprosentti on ollut liian alhainen noin 24,5 prosenttia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu