Miten selviätte paniikkikohtauksista?

Miten selviätte paniikkikohtauksista jos ette pääse pois tilanteesta?? Eli jos ootte vaik lentokoneessa, junassa, hmm.. no jossain mistä ei pääse ulos. Mitä silloin teette? Jääkö kohtaus päälle moneksi tunniksi tai siksi ajaksi kun pääsette esim. autosta pois, vai saako sen lääkkeellä pois? -
71606
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

itselläni tuli kerran kohtaus erään koulun pääsykokeissa kirjallisessa osiossa, joka kestää lähes kolme tuntia ilman taukoja..no, kun sydän alkoi hakkaamaan ja kädet tärisivät ja hikoilivat ja edessä oli vasta ensimmäinen paperi, meinasin luovuttaa ja lähteä pois.
yritin kuitenkin rauhoittua, ja mietin, että annanko periksi vai en, niin kohtaus meni ohitse muutaman minuutin kuluttua!! olin suunnattoman helpottunut, ja loppukoe meni hyvin (vaikka en kouluun päässytkään:D) ja pystyin keskittymään tehtäviini erinomaisesti.
olin pelännyt tilannetta jo etukäteen, joten pelkästään jo sekin saattoi laukaista kohtauksen. mitään lääkettä en tuolloin syönyt.

jokainen on kuitenkin yksilö sairautensa ja oireidensa kanssa. en voi vakuuttaa sinulle, että jos kohtauksen saat niin se menee varmasti ohi niin ja niin lyhyessä ajassa. kyllähän se ohitse menee ennemmin tai myöhemmin, mutta sen jälkeen on hemmetin epämiellyttävä olo kuitenkin..

onko itselläsi lääkitystä? kyllä ne auttavat ja suosittelen ehdottomasti lääkkeen ottamista vaikka jo etukäteen varmuuden vuoksi, sillä se ehkäisee kohtauksen tulon, jolloin sinun ei tarvitse myöskään pelätä sitä. varaa aika lääkärille. parempi pelata varman päälle kuin riutua ikuisessa pelossa ja jännityksessä. hyvää matkaa!

Äänestä
  • ai ehkäisee vai? ku mä pelkään et ku mul on noita lääkkeitä mitä voin ottaa esim. diapam.. nii jos otan sen ja sit se ei autakkaa?? eli kohtaus tulee ja sit ei voi ottaa lisääkää :(

    Äänestä

  • opiskelija lähdössä reissuun kirjoitti:

    ai ehkäisee vai? ku mä pelkään et ku mul on noita lääkkeitä mitä voin ottaa esim. diapam.. nii jos otan sen ja sit se ei autakkaa?? eli kohtaus tulee ja sit ei voi ottaa lisääkää :(

    eikö lääkärisi neuvonut lääkkeen käytöstä? itselläni ei ole rauhoittavista kokemusta, mutta olen ymmärtänyt, että lääkkeen vaikutusaika on monia tunteja, joten se kannattaa ottaa ennakkoon. näin sinulla on rauhallinen olo jo kotoa lähtiessäsi. eikö diapameja saa ottaa kuin yhden päivän aikana?
    ja eikös paniikkikohtaus rauhoittavan lääkkeen vaikuttaessa ole todella harvinainen??? ja muista sitten olla ilman alkoholia jos ja kun päätät ottaa lääkettä.

    Äänestä

  • neuvo vaan kirjoitti:

    eikö lääkärisi neuvonut lääkkeen käytöstä? itselläni ei ole rauhoittavista kokemusta, mutta olen ymmärtänyt, että lääkkeen vaikutusaika on monia tunteja, joten se kannattaa ottaa ennakkoon. näin sinulla on rauhallinen olo jo kotoa lähtiessäsi. eikö diapameja saa ottaa kuin yhden päivän aikana?
    ja eikös paniikkikohtaus rauhoittavan lääkkeen vaikuttaessa ole todella harvinainen??? ja muista sitten olla ilman alkoholia jos ja kun päätät ottaa lääkettä.

    onhan se sillai, mut ei sillai. tai emmä tiedä. diapamia saa kai ottaa kaks kertaa päiväs? näin mä olen käsittänyt. emmä kyl tiedä. jotkut ottaa kai kolmesti? no jos nyt sit otan päivällä joskus vaikka 12:sta ja juna lähtee 15... hmm.. huoh. tää on tuskaa.

    Äänestä

Lääkkeet on ollut pelastus. Taudilla on kuitenkin olemassa ne tietyt biologiset perusteet, jonka vuoksi kohtauksia syntyy, mutta kohtauksen tullessa yrittää vaan ajatella, että se mikä tulee ajattelemalla myös lähtee ajattelemalla. Kohta kuitenkin melkein 10 vuotta kärvistellyt taudin kanssa ja tällä ajatuksella on pärjännyt ja pysynyt toimintakuntoisena, kipeää se tekee silti joka kerta, mutta lääkkeet on helpottanut oloa.

Äänestä

Itse teen niin että jos epäilen kohtauksen tulevan, otan lääkkeet mukaan, koitan kyllä
pärjätä mahd. pitkälle ilman niitä. Ajatus
siitä että lääkkeet on mukana, yleensä jo autaa,
mutta jos ei, niin otan lääkkeen "hämysti"
tai sanon sen olevan päänsärkylääke.
Siitäpä se olo sitten n. vartin päästä yleensä
helpottaa.

Äänestä
  • Jos en pääse pois tilanteesta, niin sitten siinä vaan pitää pysyä.. Mulla se olo menee sitten kuitenkin vähitellen ohi vaikka ei siltä paniikin aikana tunnu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


opiskelija lähdössä reissuun kirjoitti:

Miten selviätte paniikkikohtauksista jos ette pääse pois tilanteesta?? Eli jos ootte vaik lentokoneessa, junassa, hmm.. no jossain mistä ei pääse ulos. Mitä silloin teette? Jääkö kohtaus päälle moneksi tunniksi tai siksi ajaksi kun pääsette esim. autosta pois, vai saako sen lääkkeellä pois? -

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu