Eli niinkuin osa meistä jo epäilikin, on tämä vaatemallisto pelkkää huijausta. Mainostoimistoilla on näköjään oikeus valehdella ostavalle yleisölle parantaakseen myyntiä. Hienoa.
Suuri huijaus!
6
1001
Vastaukset
- yhden hengen eettinen neuvosto
Nolointahan tässä on se että Suomi24 on myynyt itsensä. Piilomainontaa.
Todennäköisesti tv-sarjakin on ihan vitun paska.- ninnimii
Ei voisi vähempää kiinnostaa tuollainen ääliö tv-sarja jostain rumasta ämmästä..
- Voi voi voi!
Suomi 24 on jo vuositolkulla myynnyt mainostilaa sivuiltaan niin että se näyttää toimitukselliselta sisällöltä?
Esimerkkinä esim. se että muutamille elokuville avattiin omat keskustelupalstat jotka linkitettiin etusivulta. Nämä elokuvat eivät MITENKÄÄN eronneet kymmenistä muista viime vuonna ensi-iltaan tulleista leffoista, joille ei omaa palstaa ole. Ainoa syy palstalle oli että Suomi 24:lle maksettiin siitä.
Samoin Nelonen on maksanut tästä palstasta ja mainoksesta. Näin homma pyörii. Enkä henkilökohtaisesti näe siinä edes mitään pahaa.
Itse olen sitä mieltä, että ei tässä ole missään vaiheessa huijattu ihmisiä. Vaatemallisto on oikeasti olemassa. Ja koska on sanottu, että vaatemallisto tulee myyntiin nyt? Itse en ainakaan mistään ole lukenut, että vaatemallistoa voisi nyt jostain ostaa? Tulevaisuudesta en sitten tiedä vaikka joskus tulisikin jokin mallisto myytäväksi.
- KiKKOMANN
Täällä palstallahan tuo on sanottu. "Mallistoa saatavilla Seppälästä". Totuus: Ei ole saatavilla, mutta voit osallistua kilpailuun ja saatat voittaa vaatteita, jos onni on myötä. Kyllä tuo täyttää ihan harhaanjohtavan mainonnan laissa asetetut puitteet, eli eikun kuluttajavirastoon laittamaan sähköpostia.
- Ei sanottu!
KiKKOMANN kirjoitti:
Täällä palstallahan tuo on sanottu. "Mallistoa saatavilla Seppälästä". Totuus: Ei ole saatavilla, mutta voit osallistua kilpailuun ja saatat voittaa vaatteita, jos onni on myötä. Kyllä tuo täyttää ihan harhaanjohtavan mainonnan laissa asetetut puitteet, eli eikun kuluttajavirastoon laittamaan sähköpostia.
Sanottiin TARKALLEEN näin:
"Tuossa aiemmin kyseltiin tuotteittemme saatavuutta, eli tuotteitamme on 30 Seppälässä kautta Suomen."
Tuossa sanotaan ainoastaan että tuotteita on 30 Seppälässä Suomessa. Tämä on sataprosenttisen totta. Siinä EI sanota että vaatteita voi ostaa. Niitä tulee näkymään katukuvassa, kyllä, koska vaatekokonaisuudet arvotaan vastaajien kesken.
Tämä on nykyaikaa; ei tv-sarjoja voi mainostaa enää sillä että laitetaan vaan joku yksi mainos lehteen. Pitää kehittää jotain uudenlaista ja säväyttävää, että saa ihmiset puhumaan. Lue esim. tämä mielenkiintoinen juttu Tutkasta:
http://www.tutka.org/artikkeli?id=795
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1463153- 91753
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221394Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701211- 441181
- 371061
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke134994- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38928