Hyvät Lapualaiset! Täältä Venäjältä ilmoitan, että Pietarissa toimii noin 400 suomalaista yritystä, Pietarin Suomen konsulaatti on maailman suurin.Pietararissa on Turun katu ja Suomen katu, useita suomalaisia kirkkoja, Mannerheimin museo ja muutama suomenkielista koulua.
Asummeko me 30 luvulla?
Terve tuloa Pietariin!
Asummeko me 30 luvulla?
Terve tuloa Pietariin!
Vastaukset 10
Vanhimmat
on elos?
No, tulukaa tänne hakemahan meiltä liepuskan päälle voita.
Teillä on viehättävää kaupunki. En ole tottunut syömään vieraan leipää, vaan raadan otsa hiessä.
Kyllä me lapualaiset asumme 30 luvulla.
Meidät on pakotettu jäämään sinne aina kolmanteen ja neljänteen polveen saakka rangaistukseksi synneistä, joita isiämme tekivät silloin.
Vuonna 2007 ei meillä venäläisillä vihaa saksalaisille..
Valitettavasti Pietariin ei järjestetä ilmaismatkoja, maksutonta koulutusta, maksuttomia lounaita ja ilmaista asumista niin kun venäläisille Lapualla ja HAMI:ssa
Venäjä on siirtynyt markkinatalouteen, mutta Lapualla ei kvartaalitaloudesta ole hajuakaan.
Käyn usein Suomessa ostoksille niin kuin tuhansiä venäläisiä. Onko huono se, että jättämme rahaamme Suomeen?
huvitavaa on niiden maatuskojen vaappuminen pitkin keskisen käytäviä ei tajuakaan siitä, että sielä on muitakin joita vois niinku vähä väistelläkkin pahempia ku mustalaiset! venäjän kielikin on jo niinwittumaista kuunneltavaa ku ikinä!
olisi mukava, jos kaikialla osattaisiin sanoa ainakin "hyvää päivää" ja "mitä kuuluu" suomeksi. Jos suomi olisi maailmankieli ja sitä puhuttaisii kaikialla maailmassa, silla minulla on vaikeuksia kaikialla muualla paitsi Venäjällä, Suomessa ja Saksassa.
tai rakenna muuri talosi ympärille.
samalaisia venäläiset kun muutki ihmiset vois lopettaa niitten autojen polttaminen!!!!!!!!