KGB-peikko väijyy edelleen kokoomuksen taustalla, kun hallitukseen nimetään Ilkka Kanerva ulkoministeriksi. Mitä ihmettä! Mies, joka puuhasteli kiihkeästi Neuvostoliiton kanssa. Zyskoviczkin on moittinut Kanervaa tästä neukkuyhteydenpidosta aivan julkisesti.
Johdetaanko kokoomusta Kremlistä? Mistä on kyse, olen totaalisen järkyttynyt. Kimmo Sasi torpattiin kylmästi pois hallituksesta ja nyt meillä on Kanerva yhdellä maan tärkeimmistä paikoista.
Olen järkyttynyt. Onko Katainen pelkkä marionetti puolueessaan?
Johdetaanko kokoomusta Kremlistä? Mistä on kyse, olen totaalisen järkyttynyt. Kimmo Sasi torpattiin kylmästi pois hallituksesta ja nyt meillä on Kanerva yhdellä maan tärkeimmistä paikoista.
Olen järkyttynyt. Onko Katainen pelkkä marionetti puolueessaan?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kuules nyt Dzei Dzei Ulistaja.
Ilkka Kanerva on toiminut kansanedustajana 1970-luvulta asti. Siinä ajassa ovat muuttuneet maailma, Suomi, politiikka ja Ike itse. Maailmassa on paljon Suomea suurempia tekijöitä, ja pienen kansakunnan on osattava sopeutua ja mukautua tosiasioihin. Kanerva on keitetty monissa liemissä, mutta koskaan hän ei ole menettänyt poliitikon tärkeintä voimavaraa - kansan tukea.
Jos isänmaan etu vaatii yhteyksiä KGB:hen, silloin järjestetään yhteydet KGB:hen! Sama pätee Natoon, EU:hun ja vaikka Greenpeace-järjestöön.
Kenen leipää syöt, sen lauluja laulat - sinäkin. Verrattuna esim Paavo Väyryseen Ilkka Kanerva on aina ollut lojaali puolueelleen, presidentille ja eduskunnalle. Ike ei ole ikinä sortunut jälkikäteiseen itkeskelyyn, vaikka kaikissa taisteluissa ei ole voittoa tullutkaan. Sitä paitsi Kanerva osaa pyytää hölmöilyjään (tekstiviestit kaunottarille puhemiehen roolissa!) anteeksi, kun taas Väyrynen vain kuittaa tähän tyyliin: 'kerran luulin jo erehtyneeni, mutta olin väärässä'.
...että minä en voi hyväksyä ketään, joka on pitänyt yhteyttä KGB:n kaltaiseen terrorikoneistoon. Se, että ajat ovat toiset ei poista menneitä rikkeitä, etenkään kun Kanerva ei ole julkisesti pahoitellut KGB-yhteyksiään.
Kokoomuksessa on lukuisia päteviä poliitikkoja, joilla ei ole moista historian painolastia olallaan, miksi heitä ei nimetty ulkoministeriksi?
Esimerkiksi Virossa Kanervan kaltaisen taustan omaavaa poliitikkoa ei ikinä nimitettäisi ulkoministeriksi. Tuskin muuallakaan Euroopassa. Suomi on stalinismin viimeisimpiä linnakkeita. Taidamme olla ainoa demokratia, jossa neukkuajan rötöstelyjä ei ole selvitetty.
Vitsin murjaisit he hee.Jos kanervan ile on noin kova jätkä kun kerroit niin eikös ilen pitäisi ensimäisenä työnään avata ne kuuluisat stasi-listat?Mitä olet asiasta mieltä?
tuli kyllä vähän hämmentynyt olo kun Kaneravan nimen kuulin ja vielä ulkoministeriksi! Neuvosto-suomen aikaiset tyypit voisi jättää jo mätänemään jonekkin muualle...
Kysymys: Oliko se kanerva joka ehdotti aikoinaan eduskunnassa että neuvostoliiton arvosteleminen tulisi tehdä kielletyksi suomessa ihan lain voimalla?
Ei mulla ole mitään listojen julkaisua vastaan. Oletan, että niistä löytyvät 70-luvun politiikan kärkinimet ja silloiset nousevat tähdet ilman yllätyksiä.
Mitäs mieltä itse olet Iken kovajätkyydestä? Onko sitä mielestäsi olemassakaan?
ja kun hallituksesta on kuulemma tulossa naisvaltainen, niin tottakai siellä on Ikenkin oltava. No - toi salkku on kyllä sille sopimaton.
On kyllä aikoihin eletty, ei voi muuta sanoa.
Pidin hauskana vitsinä kun työkavereiltani kuulin Kanervan nimittämisestä ulkoministeriksi.
Aivan uskomaton nimitys.
kukaan muu ei halua kulkea Halosen parina pitkin maailmaa ja Kanervalla ei kai sit oo enää mitään menetettävää. Aika epäsuhta pariskunta ne kyllä on.
Kyllä Suomi saa nyt ystävälliset suhteet itään, missä muutamat hörhöt mellakoivat kadulla, kun luulevat, että demokratia kuuluisi heillekin!
Suomesta on nyt tulossa arveluttavan demokratian mainio torjuja. Kumartakaamme syvään itään ja pyllistäkäämme länteen Jaakko Laakson oppien mukaan!
Voihan se olla, että kaikki mitä Kanervasta kerrotaan on pelkkää fuulaa ja punikkien parjaamista ja nyt kokoomus antaa Haloselle tämän "lahjan" ja Kanervalle mahdollisuuden kuittailla. Halonen ei varmaan siedä Kanervaa, joka on julkihetero.
Kykypuolue kokoomuksen kannattaja, Niinistön kritiikitön palvoja , helinä-nuija3
Kanerva, kyvykäs tekstiviestien lähettäjä ja Neuvostoliiton perseennuolija.
Vapaavuori kyvykäs nyrkkeilijä, vastus nyt vain on aina valittu heikoimmasta päästä, kokoomuksen kyvykkäin kännissä ajaja.
Linden näytti jo aikaisemmin kykynsä pistää valtion rahaa omaan taskuunsa, ei nälästä eikä velasta, vaan eliittiharrastuksensa takia.
Siinä Julistajalle kova kolmikko "arvojohtajiksi" kun Halonen ei ole tarpeeksi "kyvykäs" arvojohtaja.
Parhaimmat onnittelut ja makeat naurut.
Kykypuolue kokoomuksen kannattaja, Niinistön kritiikitön palvoja j.julistaja.
Kanerva, kyvykäs tekstiviestien lähettäjä ja Neuvostoliiton perseennuolija.
Vapaavuori kyvykäs nyrkkeilijä, vastus nyt vain on aina valittu heikoimmasta päästä, kokoomuksen kyvykkäin kännissä ajaja.
Linden näytti jo aikaisemmin kykynsä pistää valtion rahaa omaan taskuunsa, ei nälästä eikä velasta, vaan eliittiharrastuksensa takia.
Siinä Julistajalle kova kolmikko "arvojohtajiksi" kun Halonen ei ole tarpeeksi "kyvykäs" arvojohtaja.
Parhaimmat onnittelut ja makeat naurut.
No jos TuittuHalonen olis nimittänyt Ilkka Kanervan Suomen pankkiin, niin nyt ei Halosen tarttis sietää Kanervaa ulkoministerinään. Niin makaa ku petaa.
olisi pitänyt nimittää Vapaavuori ja Linden?
Olisiko Kanerva muuttunut luotettavaksi ihmiseksi ja politikoksi mikäli Halonen olisi nimittänyt hänet Suomen pankkiin?
siis vastuussa kokoomuksen ja Kataisen tekemisistä, olethan sitä mieltä että Halonen on vastuussa eduskunnan, hallituksen, kaikkien Suomen kuntien ja EU;n tekemistä päätöksistä.
Valitettavasti sinun ja minunkin on siedettävä Kanervaa ulkoministerinämme, enkä usko että Kanervan paikka olisi ollut Suomen pankissa, ei hän siellä olisi ollut sen luotettavampi kuin nytkään.
Suomen Pankissa ei tarvitse olla luotettava, katsokaa keitä siellä on. Liikanenkin. Hah!!!