välillä jo luomisesta asti. Ilmestyskirjassa Jeesus ilmoittaa että on oleva kansa joka pitää Jumalan käskyt ja jolla on Jeesuksen usko. Erityisesti mainitaan Jumalan kunnioittaminen luomisen tähden sapattina.
Sapatti on merkki Jumalan ja
henen omiensa
5162
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
noudattamisesta. Jeesuksen sovitustyöllä heille ei ole mitään merkitystä!
yksistään meitä ihmisiä vastaan, vaan SITÄ VASTAAN joka on meidätkin verellään lunastanut uskon kautta. Jeesus rakastaa jokaista ihmistä, joka hänen tykönsä tulee. Jeesus ei katso kuppikuntaan, vaan sydämeen!
Jokainen joka katuen tulee hänen tykönsä ja pyytää anteeksi syntejään saa armon ja syntyy uudesti hänessä ja hänen kauttaan. Siinä ei eroitella ihmisiä mitenkään. Jeesus sanoo:"Joka ikinä minun tyköni tulee, niin sitä minä en heitä ulos."
ole sellaisia sanoja, että sunnuntain viettäjät kumartaisivat Perkelettä ja olisivat Pedon merkin ottajia.
Jeesus ei joutunut ristiriitaan juutalaisten kanssa sapatinpäivästä, vaan sapatin viettotavasta.
Hän asetti sapattikäskyn ennalleen. Hän teki sapatin suureksi ja jaloksi. Hän ei koskaan rikkonut Isän, eli käskyjen sapattia.
Jeesus on sapatinkin Herra ja senvuoksi hän voi palauttaa sapatille sen alkuperäisen merkityksen ja luonteen.
Jeesus uudisti rakkauden lain uudelle liitolle. Senmukana hän uudisti sapatin. (Rakkauden laki pitää sisällään koko lain ,eli kaikki Jumalan kymmenen käskyä.)Jumala on rakkaus ja hänen käskynsä ovat oikeudenmukaiset.
(Lue kirja Jeesuksen elämä, s106. kirj. Edesmennyt arkkipiispa Kaila.)
Jeesus pyhitti sapatin koko elämänsä ajan.Hän ei sanallakan viittaa sapatin poistamiseen.
Hän uudisti sapattikäskyn Jumalan antamaan alkuperäiseen puhtauteen.
Hän omisti itselleen nimen "sapatin Herra".
Jeesuksen seuraamiseen kuuluu myöskin sapatin vietto
kehoittaa toinen toisensa kunnioittamiseen, niin kunnioittavatko adventistit esim. sapatin vietossaan niitä uskovia, jotka eivät ole adventisteja, mikäli vaativat sapatin viettämistä heiltä, joille sitä ei ole uskottu?
Ovatko adventistit 'tuomioissaan' siis Jumalan mielen mukaiset, elleivät voi millään Raamatun sanalla tai kirjoitustsen jälkeen tulleella ja monen todistajan todistuksella oikeaksi todistetulla profetialla vahvistaa 'tuomarin viran' lahjaa Jumalalta tulleena lahjana adventisteille?