TASAARVO pitääkö puolueelle asettaa mieskiintiöt
MIHIN UNOHTUI
VIHDEITTEN
8485
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vihreiden miehet on munattomia homoja.
mullakin on nimittäin vanhan kansan vitjapallit, tulevat uidessa perässä kuin sorsapoikue, minkkejä pitää vain varoa.
Poikkeus vahvistaa säännön.
1995-99 Mies ministerinä
2000-02 Mies ministerinä
1999-2002 Nainen ministerinä
Vihreissä mies on ollut ministerinä yhteensä 6 vuotta, kun taas nainen vain 3. Nyt on naisten vuoro saada olla vallankäyttäjinä, jotta tilanne tasapainottuu.
Kauden jälkeen tilanne tulee olemaan 6-11
Seuraavaan hallitukseen otetaan vihreistä mies.
Sen lisäksi on hyvä, että puolueen PJ on hallituksessa käytännön syistä.
Oikeusministeriksi ei valitettavasti ollut tarjolla pätevää miestä. Muutoin tilanne olisi ollut fifty-fifty.
Ei kehdattu laittaa homoja ministereiksi, siinä se vitsi oli. Jokin tolkku sentään.
Näuraisi ulkomailla naurismaan aidatkin, kun olisi Suomalainen vihreä homo tullut kylään , oikein ministerin tillelillä.
Tuskimpa juurikaan kukaan tohtisi sitten enään tehtaitaan homomaahan laittaa
Siinä se syy!"
Yleensä ministerit valitaan KANSANEDUSTAJISTA jotka ovat kansalaisten mandaatilla valittu eduskuntaan.
Vihreillä on jo traditio valita ministeri henkilöstä joka ei nauti kansalaisten luottamusta.
Puheenjohtaja valittiin ministeriksi vain ja ainoastaan siitä syystä että hän säilyttää hyväpalkkaiisen toimensa, näin se vain on.
Suomi on parlamentaarinen demokratia, jossa eduskunta valitsee hallituksen. Vaaleissa äänestetään kansanedustajista, ei ministereistä.
Itseasiassa Cronberg lisäsi kannatustaa P-Karjalassa ja läpimeno jäi korkean äänikynnyksen takia 200 äänen päähän. Cronberg sai vaalipiirissään toiseksi suurimman henkilökohtaisen äänimäärän.
Näin se vain on.
"Cronberg sai vaalipiirissään toiseksi suurimman henkilökohtaisen äänimäärän."
Vaan pääsikö eduskuntaan ?? ei päässyt ja NIIN SE VAIN ON.
Ministeriksi pääsi kun ei hänelle muutakaan sopivaa virkaa löytynyt. No aikansa kutakin sanoi pässi kun päätä leikattiin. Kauanko vihreät muuten hallituksessa tällä kertaa ?? joko silloin ulosmarssi alkaa kun Vuotoksen rakentamista aletaan tosissaan ajamaan ??