haluaisin muuttaa vaasasta seinäjoelle. siellä kun ei ainakaan tarvita ruotsinkieltä kuunnella joka mutkassa!!! seinäjoella muutenkin tuntuu olevan rento ilmapiiri.
onko seinäjoella hyvät työmahdollisuudet tällä hetkellä?
onko seinäjoella hyvät työmahdollisuudet tällä hetkellä?
Vastaukset 20
Vanhimmat
työkkäriin
Koulutetuille löytyy hommia. Sulla ei voi olla koulutusta riittävästi, jos jo ruotsin kielen oppiminen on ollut mahdotonta. Jospa jäisit sinne Vaasaan?
ja näsäviisailija vois pian lukee paremmin viestin aloittajan kommentin...nyt ei ollut kyse ruottin oppimisesta...vaaan...kuuntelemisesta :D
Täällä ei onneks tarvi pahemmin kuunnella :) vai mitä höpsöliini...?
Ja sinä saat haistaa pitkän vitun. Puhuinko jotain ruotsinkielen taidostani? Opettele paviaani lukemaan. Juntti!
Näyttää tuo sun järjenjuoksu olevan sen verran hapella, että varmaan jotain lapiohommia läytäisit. Mutta nehän on varmaan sulle tuttuja ja toisaalta parempi sekin kuin tuo sun nykyinen työttömyys.
Eller har du din spad redan i din analöppning?
tuollaista kieltä ei täällä kaivata, joten muuta ruottiin ½!!!!
hyvä!!! toi oli hyvin!!! tota noin, kantsisko harkita muuttoa Seinäjoelle?? miksikö näin, en kehu asuin- ja työpaikkakuntana Seinäjokea. Tutustu ekkaa Tampereen ja vaikka Hämeenlinnan tarjontaan vakavasti. Seinäjoki on todellakin.. piiip, piiiip ja piiiiiiiiip. Tietty jos haluat parin kolmen vuoden päästää muuttaa uudelleen niin eikuin tänne vaan sekaan. toki Seinäjoella hyviäkin ja paikkoja on, toki harvassa ja vähän...
Olen asunut tampereella. eli häme on aika tuttu jo. samoin pääkaupunkiseutu. häme on mielestäni perseestä.
kyllä töitä tekevälle löytyy.
Kannattaa muuttaa Pietarsaareen
Itse muutin Vaasasta pari vuotta sitten. Syynä oli se, että Seinäjoelta löytyi mielenkiintoinen työpaikka.
Tuo ruotsinkielettömyys ei kuitenkaan ole mikään järkevä perusta vaihtaa paikkakuntaa. Seinäjoella on paremmat erikoisliikkeet, ja nykyään kuulee jo myös ruotsia puhuttavan Seinäjoella kaupoissa (ja hyvä niin), sillä muutaman kymmenen kilometrin päästä ruotsinkieliset tulevat tänne tekemään ostoksiaan. Parempi tuotevalikoima painaa jo nykyään monelle ruotsinkielisellekin enemmän vaakakupissa, kuin taattu ruotsinkielinen palvelu.
Muutin itse Seinäjoelle noin 5 vuotta sitten Vaasasta.Kyllä täällä on hyvä asua, ja töitäkin ihan kohtalaisesti tarjolla (riippuen alasta).. Tuo mikä tuossa on häiriköinyt aikaisemmin on todennäköisesti maakunnasta muuttanut juntti. Niitä täällä kyllä valitettavasti on (varsinkin viikonloppuisin)... Mutta ehkä hekin oppivat sivistyksen tavoille joskus :) Kyllä täällä muuten asuu fiksua ja mukavaa porukkaa. Muutto tänne ei ole kaduttanut yhtään :-)
Ne on kaikki niin sisäsiittosia homoja sielä, että sinne ny viimesenä kannattaa muuttaa!
Minuakin inhottaa asua Vaasassa juuri sen ruotsin kielen takia. Työpaikoilla ylikorostetaan ruotsin osaamista, usein ruotsin osaaminen on jopa tärkeämpää kuin suomen!
Muuten kyllä pidän enemmän Vaasasta kuin Seinäjoesta. Alueena Vaasa on huomattavasti kauniimpi kuin Seinäjoki, Seinäjokihan on tavattoman ruma kaupuki, siellä asuneena se kyllä ahdisti esteettistä ihmistä aika paljon. Rakennukset ovat rumia harmaita laatikoita ja yleisilme on ankea, rähjäinen ja jotenkin likainen.
Vaasassa taas on kaunista vanhaa arkkitehtuuria, puistomaisuutta ja meri on myös kaunis. Myös ihmiset ovat mielestäni mukavia Vaasassa, en ole törmännyt mihinkään sisäpiireihin tai sisäänpäinlämpiävyyteen. Seinäjoella taas ulkopaikkakuntalaisiin suhtaudutaan kamalan aggressiivisesti! Samoin ulkomaalaisiin. Vaasassa ollaan huomattavasti suvaitsevaisempia omasta mielestäni.
Liikenneyhteydet ovat Vaasassa huonomman, ainakin junan osalta, ja itse kuljen paljon junalla. Se ärsyttää kovasti.
Erikoisliikkeistä en ole myöskään samaa mieltä... Kuinka Seinäjoella muka on parempi erikoisliiketarjonta kuin Vaasassa? Miten ihmeessä niin moni voi olla tätä mieltä?
Itse kun asuin Seinäjoella niin kävin usein Vaasassa ostoksilla, kun Seinäjoella tuntui olevan pelkkiä marketteja (ainakin vielä 3 vuotta sitten).
Ainut, mikä Seinäjoen kaupallisessa tajonnassa on minun mielestäni parempaa, ovat kirpputorit. Vaasassa on aivan surkean vähän kirpputoreja, Seinäjoella on paljon enemmän, vaikka paljon pienempi kaupunki kyseessä!
Töissä en ole koskaan ollut Seinäjoella, joten en osaa sanoa mitään. Ainakaan vihaamani ja huonosti osaamani ruotsi ei ole yhtä tärkeää kuin Vaasassa.
haha. vaasalaiset on kaikki svedupellejä tai hurreja:DDD naurattaa semmoset ihmiset. vaasas asuvat on muutenki iha perseestä xDD
Muutin itse myös Vaasasta Seinäjoelle. Muuton syy oli puhtaasti työ. Yliopistosta valmistuttua sopiva työ löytyi Seinäjoelta. Tuo ruotisnkielettömyys ei ole mikään syy muutolle. Kuten joku toinenkin totesi, on Seinäjoella paremmat erityisliikkeet kun Vaasassa. Urheiluliikkeet, valokuvausliikkeet, taideliikkeet, vaatekaupat, musiikkikaupat jne. Valikoima on selvästi Vaasaa monipuolisempi. Vaasan laatutietoisia ruotsinkielisiä käy nykyään Seinäjoella ostoksilla ja hyvä niin.
Jos olet joku ahdasmielinen ennakkoluuloinen yksilö, niin olisi parempi jos et muuta tänne. Työtä pelkäämättömille henkilöille, joilla ei ole asennevammaa Seinäjoelta löytyy töitä.
Seinäjoellako muka paremmat erikoisliikkeet? Sallikaa mun nauraa itseni kipeäksi...
On ainakin vaateliikkeet. Tiedän useita kun tulee Vaasasta Seinäjoelle vaateostoksille.
Mulla on parikin kaveriä täällä Seinäjoella jotka ovat muuttaneet Vaasasta pakoon ruottin kieltä ja sen mukana tuomaa vaasalaistumista, eli ei tuo ole kovin harvinaista lähtee kielen takia pois.
Mitäs niitä liikkeitä ny on.. Pompshop ja Erätukku ainaki joille ei vaasas oo vastustajia. Seinäjoella yleisesti paljon parempaa palvelua, kun Vaasas.