Onko totta

että kaikki mitä kristinusko omistaa on muilta varastettu tai kopioitu?
5192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Niin ylhäällä kuin alhaalla", eli koko maailmankaikkeus ja muu systeemi sen myötä on ainakin osittaista kopiointia ja siksi tekijänsuojalain alaista huttua.

Äänestä
  • 1. "Jos hänen uhrilahjansa on yhteysuhri, tuokoon hän, jos hän tuo
    raavaskarjasta härän tai lehmän, virheettömän eläimen Herran eteen.

    2. Ja hän laskekoon kätensä uhriteuraansa pään päälle ja teurastakoon sen ilmestysmajan ovella; ja papit, Aaronin pojat, vihmokoot veren alttarille ympärinsä.

    3. Ja hän tuokoon yhteysuhrista uhrina Herralle sisälmyksiä peittävän rasvan ja kaiken sisälmysten rasvan

    4. ja molemmat munuaiset ynnä niiden päällä lantiolihaksissa olevan rasvan ja maksanlisäkkeen, joka on irroitettava munuaisten luota.

    5. Ja Aaronin pojat polttakoot sen alttarilla polttouhrin päällä, joka on halkojen päällä tulessa, suloisesti tuoksuvana uhrina Herralle.

    6. Mutta jos hän tuo uhrilahjanaan Herralle yhteysuhriksi pikkukarjasta urospuolen tai naaraspuolen, niin tuokoon virheettömän eläimen.

    7. Jos hän tuo uhrilahjanaan lampaan, niin tuokoon sen Herran eteen

    8. ja laskekoon kätensä uhriteuraansa pään päälle ja teurastakoon sen ilmestysmajan ovella, ja Aaronin pojat vihmokoot sen veren alttarille ympärinsä.

    9. Ja hän tuokoon yhteysuhrista uhrina Herralle sen rasvan, koko rasvahännän, joka on irroitettava häntänikamista, sisälmyksiä peittävän rasvan ja kaiken sisälmysten rasvan

    10. ja molemmat munuaiset ynnä niiden päällä lantiolihaksissa olevan rasvan ja maksanlisäkkeen, joka on irroitettava munuaisten luota.

    11. Ja pappi polttakoon sen alttarilla uhriruokana Herralle.

    12. Ja jos hänen uhrilahjansa on vuohi, tuokoon sen Herran eteen

    13. ja laskekoon kätensä sen pään päälle ja teurastakoon sen ilmestysmajan ovella; ja Aaronin pojat vihmokoot sen veren alttarille ympärinsä.

    14. Ja hän tuokoon siitä uhrilahjanaan Herralle uhriksi sisälmyksiä peittävän rasvan ja kaiken sisälmysten rasvan
    15. ja molemmat munuaiset ynnä niiden päällä lantiolihaksissa olevan rasvan ja maksanlisäkkeen, joka on irroitettava munuaisten luota.

    16. Ja pappi polttakoon ne alttarilla uhriruokana, suloisesti tuoksuvana uhrina; kaikki rasva olkoon Herran oma.

    Äänestä

Tuo ei voi pitää miltään osin paikkaansa tuo jota kyselet sillä kristinusko ei voi omistaa yhtään mitään. Eikä se voi lainata keneltäkään yhtään mitään, eikä myöskään varastaa keneltäkään yhtään mitään, kopioidakkaan se ei osaa, eikä opi.

Äänestä

päin!

Äänestä

Kristinuskossa on paljon mytologiaa joka on "varastettu". Sitten ne on sekoitettu yhteen yhdeksi ainoaksi uskonnoksi jolla sitten pelotellaan ihmisiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rahvas varas kirjoitti:

että kaikki mitä kristinusko omistaa on muilta varastettu tai kopioitu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu