viikko juontaa juurensa luomiskertomuksesta. se on Jumalan valitsema systeemi ja sitä tulee kunnioittaa. Kuusi päivää on omille asioille mutta seitsemäs eli sapatti on Jumalalle.
Seitsemäs päivä sapatti
7 päiväinen
14208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
1.Mooseksen kirja:
2:2 Ja Jumala päätti seitsemäntenä päivänä työnsä, jonka hän oli tehnyt, ja lepäsi seitsemäntenä päivänä kaikesta työstänsä, jonka hän oli tehnyt.
TULIKO TÄMÄN PÄIVÄN JÄLKEEN KAHDEKSAS PÄIVÄ? JOS SINUN MIELESTÄSI ALOITETTIIN TAAS ALUSTA ELI ENSIMMÄISESTÄ PÄIVÄSTÄ, NIIN PERUSTELE NÄKEMYKSESI. OPETTIKO JUMALA PARATIISISSA EVALLE JA ADAMILLE, ETTÄ VIIKKOON KUULUU SEITSEMÄN PÄIVÄÄ?
kahdeksatta päivää olemassakaan Raamatussa.
Mitä päiviä Eva ja Adam paratiisissa viettivät? Milloin Jumala kertoi, että viikkoon kuuluu seitsemän päivää?
niinkö vähäinen on Raamatun tuntemuksesi?
Ensimmäinen Mooses.1:31 Ja Jumala katsoi kaikkea,mitä Hän oli tehnyt,ja katso se oli sangen hyvää.
Ja tuli ehtoo, ja tuli aamu,KUUDESPÄIVÄ.
2.Mooses.1:-3 Niin tulivat valmiiksi taivas ja maa kaikkine joukkoinensa.
2.Ja Jumala päätti seitsemäntenä päivänä työnsä,jonka Hän oli tehnyt,ja lepäsi seitsemäntenä päivänä KAIKESTA TYÖSTÄNSÄ, jonka Hän oli tehnyt.
3.JA JUMALA SIUNASI SEITSEMÄNNEN PÄIVÄN JA PYHITTI SEN,koska Hän sinä päivänä lepäsi kaikesta luomistyöstänsä,jonka Hän oli tehnyt.
Siinähän ne on selitetty aivan Raamatun alku lehdillä, on toinen asia jos haluat uskoa Raamattua taikka ihmisten selityksiä,asia on sinun.
sellaista kertonutkaan, eikä maininnut viikosta yhtään mitään. Jotkut uskovat, että Jumala lepää yhä sitä seitsemättä päivää, muttei se pidä paikkaansa.
2.Mooseksen kirja 31
16 Ja pitäkööt israelilaiset sapatin, niin että he viettävät sapattia sukupolvesta sukupolveen ikuisena liittona.
17 Se on oleva ikuinen merkki MINUN ja ISRAELILAISTEN VÄLILLÄ; sillä kuutena päivänä Herra teki taivaan ja maan, mutta seitsemäntenä päivänä hän lepäsi ja HENGÄHTI."
Siis Jumala hengähti, ja jatkoi työtään, jota tekee yhäti, niin kuin Jeesuskin sanoi sapattina fariseuksille.
Toiseksi Jumala sanoi, että sapatti on ikuinen LIITTO MINUN JA ISRAELILAISTEN VÄLILLÄ.
Ei Jumala sanonut, että koko maailman kansojen välillä.
Kummaa kun jotkut eivät usko Jumalan itsensä sanaa.
Mikä tuli seitsemännen päivän jälkeen, sanotaanko siitä mitään? Kertoiko Jumala, että viikossa on seitsemän päivää, vai mistä olet sen keksinyt?
Huonostipa olet Vanhan Testamenttisi lukenut.
luotat ja turvaat, se on sinun jumalasi. Siitähän voi päätellä kuka tai mikä on kenenkin jumala - jos voi!
Sapatti on ikuinen liitto Jumalan ja Jumalan kansan välillä. Jeesus sanoi, että sapatti on ihmistä varten, eikä suinkaan kumonnut sitä.
Mihin kansaan Hirvas mahtaa kuulua?
Jaa, että on semmoistakin luuloa liikkeellä, että Jumala lepää yhä sitä seitsemättä päivää.
No, eka kerran kuulen.
Jumala jopa opetti viettämään sapattia mannaihmeen avulla, kun oli päässyt unohtumaan
kun et sinäkään Hirvas usko Raamatun sanaa, sepittelet omia sepustuksiasi, mukamas että sapatti on annettu vain juutalaisille, jos et halua pitää sapattia niin ole edes rehellinen ja sano etten halua sitä pitää, se tuntuisi paljon rehellisemmältä puheelta, kuin alkaa väärentää Raamatun sanaa.
Ethän sinä sitten voi hyväksyä Jeesustakaan Hänkin oli juutalainen.
ole juutalainen, joiden kanssa Jumala teki liiton ja käski viettää sapatin. Niihan Raamatussa Jumala ilmoittaa.
Pakanakansalaisena kunnioitan Jumalan käskyä, ja pidän työstäni lepopäivän.
uskoa mitä Jumala sanoi. Usko ennemmin sitten pääkonferenssin ihmispäätöksiä.
juontaa juurensa.
Raamatun kertomus ei ole ainoa eikä vanhin kertomus tästä mahtavasta tapahtumasta -luomisesta. Luominen on lainatavaraa parsilaisten uskonnosta, jonka pyhä kirja (pyhät kirjoitukset) Zend-Avesta kertoo, että Ormuzd (Jumala) loi maailman ja ihmisen kuutena aikakautena seuraavassa järjestyksessä: taivaat, vedet, maa, puut ja kasvit, eläimet ja ihminen. Kun luojajumala oli tehnyt työnsä, hän lepäsi. Verratkaa Raamatun kertomukseen, missä jumala loi maailman kuudessa päivässä ja lepäsi seitsemäntenä päivänä.
Professori V. T. Aaltonen kirjoittaa eräässä kirjassaan, että etruskilaiset ja kaldealaiset kirjoittivat luomiskertomuksissaan melkein samoin.
Kristinuskossa on aikakaudet muutettu päiviksi, mutta Jumala lepäsi seitsemäntenä päivänä. Ihmeellistä kristittyjen kannalta katsoen on, että mainitut tarut ovat paljon vanhempia kuin Raamatun tekstit. Siis Raamatun kertomukset tästä asiasta on lainatavaraa vanhemmasta pakanauskosta. Tätä ei tuoda saarnoissa ilmi. Eksegeetit sen kyllä tietävät. Sen vuoksi heistä ei pidetä tosiuskovaisten piireissä, vaikka useimmilla heistä on pappisvihkimys.