Adventistit poistelevat viestejä!"!;(

eräs uskova

Tuolla alempana "uusi litto" otsikossa kirjoittajana "jessica" nimimerkki alkoi adventistina tuputtaan sapattia uuteen liitton kuuluvaksi. Keskusteluun liittyi toinen adventisti rekatulla nim.
Kun keskustelussa eivät saaneet oikeaa tulosta. Nadasja nim. poisti koko ketjun. Tyypillistä toimintaa adventistien toimesta. Tuttua myös adventisti palstalla. Miksi pitää olla lahkoja, jotka systemaattisesti syöttävät juttujaan. Ja kun keskustelun myötä paljastuvat harhaoppisiksi, eivätkä saa haluamaansa. Alkavat heti poistelemaan viestejä.

6

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RitariOlevainen

      ottavat opikseen ja poistavat saastat palstalta!
      Varsinkaan kun eivät kuulu tälle palstalle ollenkaan !

    • siitä, että adventistit älyävät sentään itse poistaa harhaanjohtavat viestinsä helluntailaisuus-palstalta.
      Ovat ehkä huomanneet erehtyneensä palstasta ja kunnioittaakseen lähimmäistään helluntailaisuudessa, he poistavat näin ollen aiheettomat poskisolistien sooloilunsa..

    • adventisteillä..

      >> "jessica" nimimerkki alkoi adventistina tuputtaan
      >> Nadasja nim. poisti koko ketjun.

      ..., salattua tietoa vai miten Nadasja voi poistaa jessican tekemän avauksen ??

      Onko sinulla salattua tietoa, vai mistä tiedät käyneen juuri niinkuin kerrot ?

      Melkein luulisin palstan vakioväen olleen asialla, kantelut ja poistot ovat AOO-eliitin tapa suhtautua 'vääräuskoisiin'.

    • Tässä adventtikirkon sivuilta löytyy todiste heidän arvostuksena Ellen Whitea kohtaan.

      opinkohdista..

      ""Yksi Pyhän Hengen lahjoista on profetoimisen lahja. Tämä lahja kuuluu jään-nösseurakunnan tuntomerkkeihin, ja se ilmeni Ellen G. Whiten palvelutyössä. Hän oli Herran sanansaattaja, jonka kirjoitukset ovat jatkuvana ja arvovaltaisena totuuden lähteenä ja tarjoavat seurakunnalle lohdutusta, ohjausta, opetusta ja ojennusta. ""

      Mitä tämä White mm. kirjoittaa, tässä muutamia otantoja hänen kirjoituksistaan:

      "Jeesuksen ristinkuolema ei tehnyt syntejä tyhjäksi, vaan Jeesus jatkoi uhripalvelusta pyhäkön ensimmäisessä osassa taivaassa vuoteen 1844. Kristuksen veri, jonka kyllä oli vapautettava parannuksen nörtyvä syntinen lain kadotustuomioista, ei ollut poistava syntiä; se oli oleva pyhäkön kirjassa lopulliseen sovitukseen asti"

      kirjasta -Patriarchs and Prophets/Patriarkat ja profeetat s.357.

      "Mutta, erehtymättömän Jumalan sanan mukaan, jokainen ihminen tuomitaan ja palkitaan sen mukaisesti kuin hänen tekonsa ovat olleet. Ja meitä kehotetaan niin puhumaan ja niin tekemään ´niin kuin ne, jotka vapauden laki on tuomitseva´. Kun synti on kaduttu, tunnustettu, ja hylätty, silloin anteeksianto kirjoitetaan synnintekijän nimen viereen: mutta hänen syntejään ei pyyhitä pois ennen kuin vasta tutkivan tuomion jälkeen"

      kirjasta- The Signs of the Times, May 16, 1895.

      "Jumalan lain viholliset, saarnaajasta aina pienimpään asti heidän joukossaan, saavat uuden käsityksen totuudesta ja velvollisuudesta. Liian myöhään he näkevät, että neljännen käskyn sapatti on elävän Jumalan sinetti."

      kirjasta -Suuri Taistelu, s. 618, Great Controversy, p. 640.

      "Jos on tieto sapatista, mutta hylkää tämän valon, ei voi olla pelastettu "

      kirjasta - White: Historical Sketches, s. 234

    • kerran, mistä

      tunnistaa harhaoppisuuden?

      Adventistit siis pitävät sapattia (suomalaittain) lauantaina. Helluntailaiset taas mm. pitävät aikuiskastetta ja nimenomaan upotuskastetta oikeaoppisena.
      Luterilaiset kastavat lapset syntymän jälkeen ja pitävät sapatin sunnutaisin.

      Niin, mistä siis tietää, että näistä joku on se ainoa oikea tapa. Ainakaan Raamattu sitä ei kerro yksiselitteisesti. Muutenhan ei olisi kuin yksi kristinusko.

      Minä en muuten ole harhaoppinen, olen ateisti. :)

      • eräs uskova

        Adventisteilla ei ole pelkästään sapatti aihe. Heillä on on myös merkillinen ns.tutkivatuomio oppi, jota ei löydy muilta kristityiltä. Tutkivatuomio oppi jyrsii vanhurskauttamis oppia asettamalla Jeesuksen sovituksen toisenlaiseen valoon. Synnit eivät jäänneet heidän mukaan ristille, vaan kulkevat vielä Jeesuksen mukana taivaassa, jonne mukamas meni vuonna 1844, jossa uhritoimitusta jatketaan tietyn ajan.. jne.

        Luterilaiset, helluntailaiset, baptistit, metodistit, vapaakirkko, pelastusarmeeja jne..puhaltavat enemmän yhteen hiileen.. eli eivät kalastele näissä piireissä olevia heränneitä.

        Kun taas adventismi kuuluu enemmän jehovien ja mormonien joukkoon. Peruspiirteenä näille on omat profeetat, joilla merkittävän ohjaava vaikutus jäsenistöön. Mainittakoon myös että adventisteilla on olemassa oma raamatun käännös, jossa raamatun ilmoitusta selvästi muokataan vastaamaan oman uskotun profeetan mukaiseksi. Samoin jehovilla sama juttu.

        Tässä linkissä jos innostusta riittää valotetaan näitä juttuja..http://www.kotiposti.net/~raamattu/kristinusko/suuntaukset/#tapaus_adventtikirkko_ts._seitsemannen_paivan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      153
      4707
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      208
      4022
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      35
      2730
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2517
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      37
      2248
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      15
      1831
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1707
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      49
      1494
    9. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      34
      1436
    10. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      37
      1432
    Aihe