Ympäristöasiaa

Urho Kekkosen kansallispuisto on hyvä ajatus. Voitaisiinko ajatelle, että sitä laajennattaisiin muutama sata kilometriä sekä länteen että etelään. Saataisiin Suur-Urkin kansallispuisto. Keminmaan seutuville ja siitä riittävän suurella kulmalla sektori itärajalle ja uusi Paavo Väyrysen kansallispuisto voitaisiin perustaa tämän "suurmiehen" kunniaksi. Ahti Karjalaisen kunniaksi sen sijaan ei voitaisi perustaa omaa kansallispuistoa, mutta jokunen alkoholioikeuksilla toimiva rinnekahvila voitaisiin tunturimaisemissa nimetä hänen mukaansa. Siis "Ahdin loputtoman janon pub".

Tällainen olisi hyvää ympäristöpolitiikkaa ja alentaisi veronmaksajien kuluja huimasti. Nämä ideat ovat hallituksen ja ympäristöministeri Lehtomäen vapaasti käytettävissä.

1

124

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heh heh

      Pappa raivona.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      115
      1096
    2. Vasemmistoliitto esittää rikkaille veronkiristyksiä, mutta kansalle ei kelpaa

      Miksi? Haluaako taviskansa lisää leikkauksia peruspalveluihin? Pääsettekö liian helposti vielä terveyskeskukseen tai ham
      Maailman menoa
      51
      1077
    3. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      72
      977
    4. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      74
      945
    5. 56
      848
    6. Meistä puhutaan

      Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni
      Ikävä
      57
      837
    7. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      132
      776
    8. Uunimakkara koululaisten suosikki

      https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p
      Maailman menoa
      277
      728
    9. Ihmettelen vieläkin miten pitkäksi aikaa

      Loukkaannuit mies. Taidat olla pitkävihainen.🫤
      Ikävä
      69
      586
    10. Noniin myönnetään

      Rakastan aivan kauheasti ❤️
      Ikävä
      17
      562
    Aihe