Porvareiden vedätys

Paistaa läpi

Porvareiden vedätys paistaa pahasti läpi. Vanhasen hallituksessa enemmistö on naisia. Mutta missä pesteissä? Kaikkia niin sanotut raskaat salkut on jaettu miehille. Naisille on jaettu kevyitä osin teennäisiä salkkuja. Ja nyt luodaan mielikuvaa naiset jyrää hallituksessa. Tähän ei vasemmisto pystynyt. Ja pah! Vasemmisto ajaa aitoa tasa-arvoa.

8

318

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..kuten olen aina sanonut, niin todellinen feminismi kumpuaa porvaristosta, etenkin ökyfrouville kun pitää löytyä jotakin, jos ei vapaa-ajan, niin jotakin muuta, hupia..

      ..ja jos taas tarkastelemme tätäkin palstaa, niin ainakin minulle on syntynyt mielikuva, että lähinnä kroisottarethan täälläkin meuhkaavat..

      ..se, että hallitukseen valittiin naisia enemmistö, johtunee mielestäni vain hallituksen kokoajan taipumuksista..

      ..tokipa taipumuksen omaavia voi esiintyä myös muissa puolueissa, kokoonpanoissa, kuppikunnissa..

    • xp3x

      Luojalle kiitos siitä.

    • Raipe

      Mikä tekee jostain salkusta raskaamman kuin toisesta. Jumaliste, oman hallintoalueen vastuu on ministerillä joka tapauksessa. Onhan siellä nyt naisministerien vastuulla ympäristö, maatalous, viestintä, oikeusasiat, sos terv.asiat, työllistäminen (joskaan en edelleenkään tajua työnjakoa Maurin ja Tarjan välillä), Eu maahanmuutojutskat ja niin edelleen.

      Ei mitenkään vähäteltäviä pestejä. Eikös se ole ministerien itsensä tehtävä nostaa toimialueensa profiilia ja näyttää oma pätevyytensä vastuualueensa hoitamisessa. Sama juttu pätee yhtä hyvin myös miesten hallinnoimissa ministeriöissä. Noin kymmenenteen kertaan sanottuna, osaaminen on korvien välissä, jos on kykyä sitä käyttää.

      Puheen porvareiden vedätyksestä voit lopettaa tykkänään. Täyttä skeidaa, sorry.

    • manna gryn

      niin kuin alempana totesinkin, niin hallituspuolueiden vahvat miehet ovat miehittäneet raskaan sarjan ministeripaikat. pää- ja ulkoministeriön johtajuus on valtakunnan virallisilla alfauroksilla, samoin peluri-väyrynen tekee juuri niinkuin tahtoo. naisille jäi jämäministeriydet.

    • x-ripa

      ...noista salkuista nyt on muka raskas ja mikä köykäinen. Esim. se, että ulko- ja ulkomaankauppaministereiksi nimitetään UKK-/YYA-ajan dinosaurukset kertoo aika paljon noiden salkkujen painavuudesta. Eihaän Suomella ole aikoihin ollut omaa politiikkaa kummankaan ministeriön alalla.

      • luuraaaa

        Kyllä demaritkin osaa. SDP: näkyvät valiokuntapuheenjohtajudet ovat miesten miehittämiä. Esim ex-ministeri Tuula Haatainen on täysin syrjäytetty. Kaiken kukkuraksi eduskuntaryhmässä on nais enemmistö. Miksi demarinaiset suostuu moiseen?


      • täysin pihalla, kun hän runoili:

        "muualla tulta säihkyy harmaahapset,
        vanhoissa hehkuu hengen aurinko.........j.n.e.

        Pitäisikö kaikkiin hommiin päästää kiiluvasilmäisiä 14 karaatin juppeja?

        Jäljet pelottavat, kuten Aisopoksen saduissa.
        Kun muistetaan -90 luvun laman starttilaukaukset.


    • Antsux

      Mä en tajua tuota salkkujen luokittelua. Suurimmat rahapotit kuitenkin ohjautuvat vuosi vuodelta toisaalta sosiaalitoimeen (Hyssälä) ja koulutukseen (Sarkomaa). Sosiaaliministeriö on AINA ollut ja oleva naisten käsissä, ja nyt opetusasiatkin on naisistettu, kun seipäänsä niellyt Kalliomäki joutui oppositioon tekemään laiskanläksyjään.

      Mitä näihin todella painaviin salkkuihin verrattuna on jokin "asuntoministerin" homma? Koko vakanssi kuulostaa siltä, että Vapaavuorelle on järjestetty mahdollisuus viran puolesta jatkaa sipoolaisten juoksuhautojen vyöryttämistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      208
      2072
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      49
      1237
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      185
      1130
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      976
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      871
    6. 71
      803
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      792
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      737
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      348
      695
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      33
      685
    Aihe