Jos Paavo olisi mennytkin Brysseliin eikä olisi leimannut valtakirjaansa eduskuntaan niin olisiko hänen tilalleen tullut edustajaksi joku toinen keskustalainen vai kenties seuraavana paikkaa kärkkynyt jonkin toisen puolueen edustaja?
Jos jälkimmäinen vaihtoehto olisi tapahtunut ja uusi tulokas olisi ollut kokoomuksesta niin mikä olisi ollut edustajien pääluku kok-kes ?
Olisiko Vanhanen enää ollutkaan itsestäänselvä pääministeri ?
Olisikohan Paavo tällä voinut hieman vääntää suostutteluruuvia?
Jos jälkimmäinen vaihtoehto olisi tapahtunut ja uusi tulokas olisi ollut kokoomuksesta niin mikä olisi ollut edustajien pääluku kok-kes ?
Olisiko Vanhanen enää ollutkaan itsestäänselvä pääministeri ?
Olisikohan Paavo tällä voinut hieman vääntää suostutteluruuvia?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos Paavoa ei olisi valittu hallitukseen, niin hänen lapin äänestäjänsä olisivat pettyneet ja äänestäneet perussuomalaisia seuraavissa vaaleissa. Paavohan meni lupailemaan heille kaikkia hyviä etuja jos hän pääsisi siihen vaikuttamaan tultuaan valituksi.En tiedä sitten mitä Paavo voi lappalaisille tuoda hyvää, matkustellessaan suurimman osan ministerikaudestaan ulkomailla.
Se oli Vanhaselle ja hänen tukijoukoilleen pakkopaikka.
Väyrynen vedättää mennentullen Vanhasta ja tämä
ei sitä tajunnut vaan meni ja nimitti Väyrysen johonkin ulkomaankauppaministerin hommaan,
ei aikaisemmilta vuosilta ollut riittävästi
kokemusta Väyrysen toimista kun hän toimi ulko-
ministerinä ja mokas tosi pahasti Suomen mai-
netta ulkomailla esim. Kiinassa. Luulisi tämän
maan edustajissa löytyvän myös henkilöitä jotka
tuntevat muitakin kulttuureita.
Kun edusmiehen virkaan hakee täytyy myös toimia valtuutuksen edellyttämällä tavalla, parempi olisi olla siellä Brysselissä kun on sinne valittu.
Ennen kirjoittamista kannattaa opetella edes vähän politiikan alkeita. Pääministeri ja puolueiden salkkumäärä oli lyöty lukkoon ajat sitten. Saatanan tolvana olet idioottimaisine kirjoituksinesi.
Paavo itsekö se tuli palstalle kommentoimaan ?
Hyvä että saatiin sisäpiirin tietoa tähän salkkujakoon niin ei tarvitse enää ihmetellä !