Miksi sallitaan EGW:n eksyttävän?

50 x Raamatunvastaisesti

7

162

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lisätietoa

      Profetoimisen lahja vaikutti Ellen G. Whiten palvelutyössä. Hän oli yksi seitsemännen päivän adventistein yhteisön perustajia. Hän välitti innoitettua opetusta Jumalan kansalle, joka elää lopun aikana. Hänen aikanansa maailma oli vielä miesten. Hän joutuikin profeetallisen kutsumuksensa vuoksi kriittisen tarkastelun kohteeksi. Mutta hän läpäisi raamatulliset kokeet ja jatkoi seurakunnan palvelemista saamallaan hengellisellä lahjalla 70 vuotta. Vuodesta 1844, jolloin hän oli 17 vuotias, aina vuoteen 1915, jolloin hän kuoli, hän sai yli 2000 näkyä. Hän ei käyttänyt itsestään profeetan nimeä, mutta ei vastustanut jos toiset häntä sellaiseksi kutsuivat. Hänen työnsä oli paljon enemmän kuin yksin profeetan työ on.

      Huolellinen tutkiminen osoittaa, että hänen kirjoituksensa ovat johdonmukaisia, paikkansapitäviä ja täysin sopusoinnussa Raamatun kanssa.

      Ennustukset myös ovat pitäneet paikkansa. Vuonna 1850 nykyaikainen spiritismi otti ensi askeleensa. White ennusti liikkeen kasvavan nopeasti ja monien kirkkokuntien hyväksyvän sen opetukset. Näin on todella käynyt ja kristillisissä piireissä on lisääntyvässä määrin havaittavissa väärien henkien työskentely.

      Myös ennustus katolilaisuuden ja protestantismin yhtymisestä on parhaillaan toteutumassa. Vielä 50 vuotta sitten tällainen ajatus olisi ollut ihmisistä mahdoton.

      Whiten teokset esittävät Kristuksen selvästi tosi Jumalana ja tosi ihmisenä.

      Hänen kirjoittamansa aineisto täyttää yli 80 kirjaa, 200 traktaattia ja 4600 aikakauslehtiartikkelia.

      Herra antoi hänelle neuvoja terveyden ja kasvatuksen alalta, perhe-elämästä, raittiudesta, evankelioinnista, kustannustoiminnasta, terveellisestä ruokavaliosta, lääkintätyöstä ja monista muista asioista.

      Hänen kirjoituksensa keskittyvät Jeesukseen Kristukseen, ja ne korostavat kristillisen perinteen korkeita moraalisia ja eettisiä arvoja.

      Adventtikirkon uranuurtajat päätyivät opillisiin peruskäsityksiinsä Raamattua tutkimalla. He eivät saaneet näitä oppeja Ellen Whiten näkyjen kautta.

      Ellen Whiten suositteli aina lukijoilleen Raamattua. Todistukset annettiin koska ihmiset eivät tunteneet Raamattua. Ne tuovat Jumalan sanan totuudet esille niin että elämä voidaan saattaa sopusointuun Raamatun ihanteiden kanssa.

      Koetelkaa kaikkea ja pitäkää se mikä on hyvää kehottaa Raamattu. On paljon voitettavissa - tai menetettävissä - siitä riippuen, toteutammeko tätä kehotusta. Josafat sanoi: "Uskokaa Herraan, Jumalaanne, niin te olette hyvässä turvassa, ja uskokaa hänen profeettojansa, niin te menestytte." 2.Aikak.20:20. Hänen sanansa pitävät paikkansa tänäkin päivänä.

      • jos olet uskossa

        Väärä vai oikea profeetta?

        Montako yli 2000 Ellen Whiten ennustuksesta on toteutunut?

        Montako kertaa Ellen White poikkesi Raamatusta?


    • ole sitä

      mitä vastaväittäjät väittävät. Vastaväittäjät itse tulkitsevat Raamattua väärin ja sitten väittävät muiden olevan väärässä.

      • miten piilotat?

        Onhan nuo virheet nähtävinä joka EGWn kirjassa. Itsellänikin on noita muunteluun syyllistyviä kirjoja hyllyssä. Itse olen tarkistanut, kun olen kritiikkiä niistä nähnyt ja paikkansa on pitänyt. Sellaista kritiikkiä ei Raamatulla voi Raamatun kirjoituksista tehdäkään kuin voi Ellenin kirjoille. Ellen kirjoitti paheksuttavasti muunneltua tietoa Raamatusta. Ja kaikilla oli adventismin opillinen tarkoitus. Kaikkihan sen tietää, että adventismin kyseenalaiset opit ovat Ellenin kirjoista lähtöisin. Ne samat virheet opetuksessa näkyvät kaikissa Suomen adventtikirkoissa kun siellä käy vain kuulemassa. Minä uskon Raamattuun enkä adventistien jorinoihin, sanokaa mitä sanotte. Eikä tulkintaa tarvita suorakielisissä opetuksissa. Ymmärsiväthän tuolloin apostolien opetuksen koulujakäymättömät pakanatkin, miksemme sitten me!


      • sitten niin
        miten piilotat? kirjoitti:

        Onhan nuo virheet nähtävinä joka EGWn kirjassa. Itsellänikin on noita muunteluun syyllistyviä kirjoja hyllyssä. Itse olen tarkistanut, kun olen kritiikkiä niistä nähnyt ja paikkansa on pitänyt. Sellaista kritiikkiä ei Raamatulla voi Raamatun kirjoituksista tehdäkään kuin voi Ellenin kirjoille. Ellen kirjoitti paheksuttavasti muunneltua tietoa Raamatusta. Ja kaikilla oli adventismin opillinen tarkoitus. Kaikkihan sen tietää, että adventismin kyseenalaiset opit ovat Ellenin kirjoista lähtöisin. Ne samat virheet opetuksessa näkyvät kaikissa Suomen adventtikirkoissa kun siellä käy vain kuulemassa. Minä uskon Raamattuun enkä adventistien jorinoihin, sanokaa mitä sanotte. Eikä tulkintaa tarvita suorakielisissä opetuksissa. Ymmärsiväthän tuolloin apostolien opetuksen koulujakäymättömät pakanatkin, miksemme sitten me!

        että minäkin uskon Raamattuun ja siksi olen adventisti enkä aio olla mitään muuta. Minulle kaikki muut kirkot ovat Babylonin porttoja.


      • ....siksi.....?
        sitten niin kirjoitti:

        että minäkin uskon Raamattuun ja siksi olen adventisti enkä aio olla mitään muuta. Minulle kaikki muut kirkot ovat Babylonin porttoja.

        ....ettemme ilman sanomistasi olisi tienneet? Meille on päivänselvää, että adventismin tunnustaminen sallii "adventismin hengelle" sinun luvallsi asunnon sieluusi. Me emme salli muiden majoittua sisimpäämme kuin Kristuksen Hengen. Ja vain sille me suullamme annamme mielemme avcaimet! Herramme kuulkoon meidän lupauksemme! AAMEN!


    • koti.mbnet.fi/kyti/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      56
      1324
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      25
      947
    3. 69
      787
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      64
      758
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      728
    6. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      714
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      655
    8. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      10
      622
    9. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      605
    10. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      595
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      548
    12. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      78
      539
    13. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      532
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      527
    15. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      493
    16. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      90
      472
    17. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      36
      455
    18. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      454
    19. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      451
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      36
      447
    Aihe