missä yksityisyyden raja

kaikki(en) pitää tietää

Taas yksi nolo tilanne tässä muutenkin aina ahdistavassa elämässä. Hakiessani lasta kotiin lapseni hoitaja puhui lapseen kohdistuvista kehityshäiriöepäilyistään talonsa pihaväen kuullen selkeästi ja kirkkaasti pitkän aikaa. On hyvä, että osataan epäillä alle kolmivuotiaalla olevan kehityshäiriön ja puhutaan siitä vanhemman kanssa. Nyt tiedämme olla enemmän tarkkaavaisina itsekin. Mutta kun siinä oli koolla muitakin aikuisia jotka kuulivat kaiken mitä halusivat jos halusivat. Mitä mieltä muut tästä, kun hoitaja ystävällisesti tivasi useita kertoja että olenko huomannut itse lapseni (autistisia) oireita? En kehdannut mainita mieleeni juontuvaa sanaa autismi muiden kuullen koska oireet johon hän viittasi on osa autistista käytöstä muiden kehityshäiröiden muassa. Olen täysjärkinen oppinut ihminen ja ymmärrän yhdelläkin sanomisella jos johonkin asiaan pitää kiinnittää huomiota. En kehtaa sanoa suoraan hoitajalle että loukkaannuin moisesta hokemisesta vaikka kyse onkin aivan pienestä lapsesta. Toivottavasti ei lapsi itse paljoa ymmärtänyt mistä puhuimme. Sorri vaan että olen niin herkkänahkainen ja ylpeä.

Ja on nähtävästi tullut aukko sivistykseeni josta nyt kuulin; nykyään kehityshäiriöihin pystytään puuttumaan jo alle kaksivuotiaiden kohdalla. Mitä kokemuksia tai tíetoa on muilla asiasta? Taasko pitää ryhtyä täyttämään yhtä sivistysaukkoa, jos vaikka lapsellani onkin jokin huomiota vaativa kehityshäiriö?

5

1055

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järkikin

      Mitä sitä täältä kyselemään. Ei ole edes mielipideasia. Sen kun teet valituksen asioidenne kailottamisesta.

    • hoitajalle

      heillä on VAITIOLOVELVOLLISUUS eli lapsesi aioita ei saa päästää MITÄÄN KAUTTA ulkopuolisille!

    • ???

      jos minulle kävisi noin, kyllä tekisin Välittömästi valituksen ylemmälle taholle. en ole valittajaihmisiä, mutta tuossa menee raja. Hoitaja on vaitiolovelvollinen, kuten lääkärit ja sairaanhoitajatkin. He tietävät sen itse vallan hyvin.
      Viis veisaa siitä mitä hoitaja ajattelee, sinun henkilökohtaisista asioistasi on puhuttu ulkopuolisten henkilöiden kuullen. Hoitaja on todellakin rikkonut vaitiolovelvollisuuttaan.
      Kerro hoitajalle olevasi loukkaantunut ja ilmoita, että haluat keskustella tuollaisista asioista kahden kesken. Voit vielä huomauttaa vaitiolovelvollisuudesta, jotta hän tietää sinun tietävän. Kenties puheet ulkopuolisille loppuvat.
      Minä kyllä loukkaantuisin tuosta todella. Asia on sama, kuin jos sinun lääkärisi asuisi samassa talossa kanssasi ja kuulisit hänen kailottavan potilastietojasi pitkin pihoja.
      Turhasta et loukkaantunut. Älä jätä asiaa tuohon, jotta hän ymmärtää toimia vastaisuudessa toisin.

    • saa sanoa

      ja pitääkin, hoitaja toimi asiattomasti.

      • Tämä on sitä

        jälkihoitoa, mitä täällä on esitetty. Siis se että tehdään hoitajan käytöksestä valitus. Sikäli olen asiasta samaa mieltä että hoitaja toimi asiattomasti ja tökerösti.

        Mutta mutta. Olen myös sitä mieltä että tilanteita ei pitäisi päästää siihen pisteeseen että tarvitaan jälkihoitoa, vaan epäkohtiin pitäisi puuttua heti alkuvaiheessa. Tuossa aloittajan kertomassa tilanteessa voi ihan hyvin tehdä niin, että sanoo jämäkästi jo hoitajan ensimmäiseen kysymykseen että kyllä, olen huomannut ja onkohan täällä paikkaa jossa voisimme puhua asiasta luottamuksellisesti sillä nämä asiat eivät ole mitään hiekkalaatikkokeskusteluja.

        Tiedän kyllä että tilanne ei ole helppo, varsinkin jos koko homma tulee niin sanotusti puun takaa eli hoitaja alkaa vaan yhtäkkiä yllättäen hölöttämään jostain arkaluontoisesta asiasta. Ja varsinkin jos vanhempi on luonteeltaan kiltti ja haluaa välttää hankalia tilanteita. Nähtävästi meidän vanhempien vaan pitäisi joissakin tilanteissa ottaa komento omiin käsiin kun muilla osapuolilla ei arvostelukyky riitä.

        No nih, tulipa tästä vuodatus. En tarkoittanut tölväistä alkuperäistä tai moittia hänen toimintaansa. Olet nimittäin aivan oikealla asialla, hoitaja toimi tökerösti!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      822
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      760
    3. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      576
    4. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      63
      548
    5. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      546
    6. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      46
      540
    7. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      66
      536
    8. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      527
    9. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      522
    10. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      520
    Aihe