Miten ruuhkassa kannatta ajaa, kun tie on ylämäkeen ja liikkuvuus on 2 metriä ajoa 5 sekuntia seisonta 2 metriä ajoa 5 sekuntia seisonta, jne...
Ei viitsi muutaman sekunnin välein vaihtaa vapaalle ja ykkösvaihteelle.
Ei viitsi muutaman sekunnin välein vaihtaa vapaalle ja ykkösvaihteelle.
Vastaukset 15
Vanhimmat
No pidät sen ykkösen silmässä ja ryömität autoa ne pari metriä. Kytkintä siis kehiin vaan.
Ei kai kukaan tosissaan vaihda vapaalle joka välissä? Senkus pidät kytkintä pohjassa paikalla ollessa...
jätä edellä olevaan väliä ja sitten ryömit 1 vaihteella älä luistattele kytkintä niinkuin tuo yksi neuvoo.
ei sitä vaihdetta kannata koko ajan sumplia edestakaisin vapaalle ja d-asentoon, vaan vauhtia ryömiessä säädellään vain jarrulla hieman ja sekään ei ole tarpeen kun jättää riittävästi väliä edellä olevaan
tämä siis normaali toimintaohje mutta jos vielä on sellaisia syrjäytyneitä jotka jostain syystä ajaa manuaalilla niin pärjätköön miten parhaaksi näkevät ja pelastusarmeijalta loput !
Se on vaa sillee että automaatilla ajaa ne ketkä ei osaa ajaa manuaalilla
kyllä se on niin että automaatilla ei aja ne joilla ei ole siihen varaa
ei kukaan huvikseen tilaa uutta autoaan ilman sähköikkunoita tai ilmastointiakaan
rahasta on kyse
Automaattivaihteiset autot samoin kuin kaikki ylitehoiset jenkkiautot pitäisi kieltää lailla. Säästäväisyys ja ekoloogisuus kunniaan myös bensiininkulutuksessa!
et saa ajaa manuaali vaihteista se tulee merkintään ajokorttiin sori nykyään.Ja jos ei uskota kysykää suoraan autokoulun opettajalta.
kohta 12 ajokortin takapuolella.
http://www.ake.fi/AKE/Ajokortit_ja_tutkinnot/Ajokortit/Yleisimpien erityisehtojen ja rajoitusten merkitseminen ajokorttiin.htm
tuolta löytyy vastaus jos kohdassa 12 on joku numero.
automaatit kun on jo säädetty mahdollisimman ekologiselle kulutukselle. Omassa kaarassani on 3 eri automaattia mistä valita, kaupunkiajoon ja maantielle omansa. Joten revi siitä :D
Kuten sanottu, savikiekkoa ja vinyyliä soittavat vain ne, kellä ei ole rahaa ostaa mp3-soitinta.
Automaatti kuluttaa aina enemmän polttoainetta kuin manuaalinen.
Totta se on, että osaamattomissa käsissä manuaalikin voi kuluttaa enemmän, mutta käytännössä manuaali on lähes poikkeuksetta taloudellisempi.
Scootterit ja automaatit ovat työtöille ja homoille, miehet taas ajavat moottoripyörillä ja manuaalivaihteisilla autoilla.
Toi on mun idea ylistää automaattivaihteisia, ja olettaa että kaikilla on sellanen!!!!
Ilmeisesti sitten poliisit, amblunssikuskit, bussikutkit, paloautokuskit ei osaa ajaa manuaalilla, sillä kaikki noista on pääsääntöisesti automaattilaatikolla, siis jopa ne isot paloautot.
On vaan selalinen asia kuin "mukavuudenhalu" samaan ryhmään voidaan laittaa myös kaukosäädin, kameran automaattitarkennus, automaattinen yleismittari, digitaalisokilloskooppi jne.
Jos tykkää ajaa automaatilla, niin mitä haittaa merkinnästä on? Ei mitään.
Sama asia jos tykkää kevariskoottereista, niin mitä haittaa jos ei voi ajaa manuaalikevaria, jos ei niistä tykkää.
Sitten kompakysmys; Jos on ajokortti ainoastaan kevarille jossa on automaattilaatikko, saakoa ajaa maanualivaihteista mopoa