Luottotietojen tarkistus

yksit.vuokranantaja

Minulla luottotiedot menneet ja nyt haluaisin löytää uuden vuokra-asunnon...niin, voi olla mahdotonta vuokranvälitysfirmoilta, mutta kaikki ykstyisethän eivät tarkasta luottotietoja, joten ehkä mahiksia on. Maksukykyä kuitenkin minulla vuokraan löytyy.

Kävinkin parissa esittelyssä ja olisivat yhdenkin asunnon minulle vuokranneet, mutta itse asunto ei ollut kiva. Sanoi tämä vuokranantaja (mitään en kysynyt), että hän ei ala luottotietoja penkomaan, vaan luottaa siihen käsitykseen, minkä ihmisestä saa. Ja tottahan se on, että ei välttämättä luottotiedoton ihminen ole yhtään sen epärehellisempi tai epäluotettavampi kuin luottotiedollinenkaan!

no, mutta kysymykseni on, että millä lailla yksityinen vuokranantaja halutessaan voi tarkastaa luottotietoni, kun eikös vain firmoilla ole se oikeus? Entä, jos saan asunnon vuokrattua ilman, että luottotietoja tarkistetaan (tai edes kysytään onko ne ok), mutta sitten vaikka parin kuukauden kuluttua vuokranantajan onkin syystä ta toisesta halunnut kaivaa luottotietoni esille ja paljastuu, että ne menneet, niin onko hänellä oikeus purkaa vuokrasuhde sen takia? Minusta ei, koska eikös luottotiedot pidä tarkistaa vuokrausvaiheessa, jos aikomusta ja jos vuokrat hoidettu, eikä muutakana ongelmaa ole ollut, niin ei kai peruste ole vuokrasuhteen katkaisemiselle? Eri asiahan on varmaan se, että jos vuokranantaja kysyy minulta, että ovatko luottotietoni kunnossa ja valehtelen,että ovat,niin silloin voitaisiin syyttää petoksesta jne...

10

3063

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samo silminen

      "Ja tottahan se on, että ei välttämättä luottotiedoton ihminen ole yhtään sen epärehellisempi tai epäluotettavampi kuin luottotiedollinenkaan!"

      Taidat olla koomikko!! :-D

      • rehellinen luottotiedoton

        Luottotietojen menetys ei ole rikos!!! Tässä maailmassa on miljoonia luottotiedot omaavia, rikollisia ja epärehellisiä ihmisiä, joten eihän tuo mikään yksi yhteen asia ole!


      • KurreOvaba
        rehellinen luottotiedoton kirjoitti:

        Luottotietojen menetys ei ole rikos!!! Tässä maailmassa on miljoonia luottotiedot omaavia, rikollisia ja epärehellisiä ihmisiä, joten eihän tuo mikään yksi yhteen asia ole!

        ei siis ole rikoksia? No sopimusrikkomus ei tietenkään heti mutta kyllä luottotietojen mennesstä on toiminta ollut tarkoituksenmukaista. Luotettavuudesta ja elämänhallinnastahan tuo tieto kertoo aina jotain.


    • luottotiedot....

      Niin..siis vvo ja sato eivät ainakaan vuokraa jos luottotiedot on menneet...tämän hetkinen asunto mieheni nimissä..

      Yksityiset ihmiset voi tarkistaa luottotiedot vain jos annat siihen luvan ja annat heille myös sotu-tunnuksesi...jälkeenpäin salaa ei vuokran antaja saa tai voi niitä tarkistaa..ellet siis anna lupaa.

      Jos vuokran-antaja kysyy saako tarkistaa, voit rehellisesti sanoa että ne on punaisella, mutta että voit hankkia nyk vuokranantajaltasi todistuksen että olet maksanut kaikki vuokrasi!Minä olen saanut yksityiseltä asunnon niin että olen rehellisesti sanonut..

      ja näille edellisille kirjoittajille!

      Kaikki luottotietonsa menettäneet eivät ole menettäneet niitä sen takia ettei osaa hallita elämäänsä...itelläni ihan omaa syytä kylläkin, mutta esim vanhemmillani meni luottotiedot yrityksen menetyksen kautta lama-aikana...Isäni on työnjohtajana ja hyväpalkkainen, kaikki vuokrat on maksettu ajallaan(ja muutkin laskut)jne jne..ainoa haamu on tuo lama-aikana tullut merkintä. Onneksi ovat saaneet vuokra-asunnon juuri siksi että ovat saaneet todistuksen vuokranantajalta että kaikki vuokrat on aina maksettu...
      että ei ne aina oel senkään takia tullut kun ei ole elämäänsä hallinnut...

      • kokemus on

        VVO:lta ja sain heiltä asunnon - erittäin hyvän vielä, vaikka olin velkajärjestelyssä ja siis menettänyt luottotiedot. Kerroin rehellisesti tilanteeni.


    • vuokranantaja pyytää

      sinua hankkimaan rekisteriotteen asiakastiedolta, koska ei sitä itse voi saada. Tai näin ainakin itse toimin vuokratessani asuntoani.
      Jos et hanki, niin onnea seuraavan vuokranantajan kanssa.

    • grrrr

      luottotiedottomalle. Viisi vuotta kun asustelet pinkopahvien ja veneiden alla niin merkinnät vanhenevat ja vuokra-asuntokin saattaa läytyä.

      • peppi

        Jaa,että luottotiedoton epäluotettava..Nythän on niin että nämä ns liikemiehet ynnä muut julkkikset ovat monet luottotiedottomia.Silti upeilla autoilla ajellaan,turkit päällä bailataan ja korttia vingutetaan ja verotuksessa omaisuus on 0€. Ulosotossa sen sijaan satoja tuhansia vero-yms velkoja..jaa että kuinka mahdollista?No,katsokaas kun he ovat fiksuja:asunnot ja autot firmojen ja osakeyhtiöiden nimissä..ja elämä jatkuu..


    • luottotiedotmenny

      Itse sain vuokra kämpän yksityiseltä vaikka luottotiedot menny, 2 vuotta jo asunut siinä kämpässä. 2vuoden päästä poistuu merkinnät vasta.

      • jauijwjj2n3n2

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      96
      1896
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1340
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1037
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      119
      1010
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      873
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      791
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      782
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      741
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe