Kommunismin pahuus, yäk

Kommunismi kaatui pahuuteensa ja omaan mahdottomuuteensa.

Kommunismi eikä myöskään sosialismi ja muut vasemmistoaatteet eivät toimi missään yhteiskunnassa eivätkä koskaan.
Myös kaikki muutkin aatteet joissa on tämä vasurisiemen pohjana tai mausteena eivät toimi. SE on kylmä tosiasia.
Kyseenalaistan myös sdp:n, siinäkin paljon pahaa yksilöä ja kansalaista vastaan.

Neuvostoliitto kaatui kannattamattomuuteen. Kaikki perustui valheeseen ja propagandaan. Vielä pahempaa oli kymmenien miljoonien ihmisten tappaminen, kansanmurha tai oikeammin sanottuna KANSOJENmurhat. NL pysyi vain asevoimin niinkin pitkään pystyssä. Kansa ei halunnut NKP valtaa, mutta pakko oli alistua kun muuten olisi kommunistit tappaneet tai vieneet Siperiaan. Kommunismi on pahuuden aate. Kommunismi perustuu riistävään eliittiin joka kurittaa kansaa aseilla ja muureilla. NL:ssa ihminen ei saanut matkustaa vapaasti ja aina oli pelko tuleeko yöllä miliisi tai KGB noutamaan demokraattisesti ajattelevan ihmisen. Myös työn tuottavuus neukkulassa oli todella huono, aatehan perustuu lusmuiluun eikä oikeaan työntekoon.

Suuria olivat ne ilon päivät kun Itä-Eurooppa vapautui kommunistisesta diktatuurista. Muuri murtui, valtiot vapautuivat ja neuvostoliitto hajosi. Tuli kapitalismi, demokratia eli vapaus ja onni sadoille miljoonille ihmisille.

Kaikkien siis kannattaa aina taistella kommunismia vastaan, sillä kommunismi tappaa tai ainakin mädättää koko yhteiskunnan.

Parasta on kannattaa oikeistolaisia, keskustalaisia ja sitoutumattomia puolueita / aatteita, ne ajavat aitoa demokratiaa.
Vasemmistossa on kommunismin siemen liian vahva, varokaa sitä. Onneksi maailma kehittyy ja vasemmistoaatteet jo jääneet alakynteen =)

Vain kapitalismi on aitoa demokratiaa =)
18950
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

... maailman ihmisistä elää köyhyydessä ja se on kapitalismin vika sillä ne ovat orjuuttaneet näitä kehitysmaita vievät niiden tulot omaan taskuun vaikka kehitysmaat eivät muutenkaan saa paljoa rahaa.

Kapitalismin takia soditaan nytkin lähi-idässä ja maailma on ollut kaiketaikaa sodassa, koska kapitalismi on pelkkää pahuutta.

Äänestä
  • Se ei ole aate!

    Kapitalismin on vain ase! Jos kuvitellaan et kapitalismia käytetäÄn ihan loppu pisteeseensaakka niin se meinaa sitä että jäljellä ei ole ku yksi ihminen ja sit ne perheen jäsenet joita se se säälii!

    kapitalismi on tuho!

    kommunismi on taas helvetin hyvä aate mutta ihminen on niin kiero ja aina omaa etuaan ajava! Niin sekään ei koskaan tule kunnolla toimimaan vaikka sais mahdollisuuden!

    Toisaalta ripaus muita aatteita niin ois toinen juttu!

    Rakkautta ja Rauhaa!

    Rastat niile jotka polttavat kukkaa ja levittävät sitä totuutta! =)

    Äänestä

  • parempi, että edes toinen puoli voi hyvin ja ehkä joskus he voivat auttaa tämän toisenkin puolen jaloilleen, mutta kommunismissa ei ole edes mahdollisuutta kummallekkaan puolelle.

    Äänestä

Et näköjään tiedä kommunismista tai sosialismista mitään, joten siitä on edes turha keskustella. Ne ovat kansanvaltaan perustuvia aatteita, mutta stalinismi on eri maata ja se pilasi koko reaalisosialismin.

Kannattaa myös muistaa, että jokaisessa länsimaisessa yhteiskunnassa on paljon vasemmistolaisia elementtejä, jotka ovat syntyneet vasemmistolaisten ja työväenliikkeen taistelun ansiosta. Esim. kapitalismin "mallimaassa" USA:ssa on julkinen sektori ja sosiaaliturva.
Täysin kapitalistista yhteiskuntaa ei ole ikinä ollut olemassakaan, sillä kaikki tietävät että sellainen ei pysyisi pystyssä. Aina tarvitaan jonkinverran yhteisomistusta ja heikoista huolehtimista.

"Tuli kapitalismi, demokratia eli vapaus ja onni sadoille miljoonille ihmisille"

Paskapuhetta. Markkinatalous on epäonnistunut surkeasti esim. Venäjällä, jossa nykyinen elintaso on jopa paljon heikompi kuin "sosialismin" ja NKP:n vallan aikaan. Tutkimusten mukaan suuri enemmistö venäläisistä kaipaa Neuvostoliittoa takaisin, joka kertoo markkinatalouden suuresta flopista alueella.


"Vain kapitalismi on aitoa demokratiaa"

Miten demokratia voi toteutua 100% kapitalismissa? Silloinhan kaikki omistus on yksityistä, joten mitään parlamentteja, vaaleja tai valtiot ei ole.
Päin vastoin, kapitalismi hajoittaa jatkuvasti demokratiaa, sillä kapitalismissa vain omistajien tahdolla on väliä ja suurin osa kansasta joutuu alistumaan siihen.

Äänestä
  • ettei kommunismi voi toimia, ellei kaltaistani suurta johtajaa valita sen johtoon. Olen tasapuolinen, huippuälykäs ja mukava. Minä, ja ainoastaan vain minä, pystyn johtamaan tryön sankarit tavoitteeseen. Silloin paistaa aina aurinko ja kaikki ajavat Mersuilla töistä kotiin. Opiskelijoille lupaan 5000 euron kuukausipalkan ja pultsarit saavat 10.000 euroa nekin. Sinä saat hyvän 180.000 euron kuukausipalkan avustajanani heti, kun pääsen valtaan. Kiitti jo etukäteen.

    Äänestä

40 % suomalaisista äänestää vaaleissa vasemmistopuolueita. 50 %, jos vihreät lasketaan mukaan.

Myös oikeistopuolueet ratsastavat (esim keskusta) vasemmistolaisilla aatteilla kuten lapsiperheiden asema, työttömyys- ja sosiaaliturva, loma-asiat, ilmainen terveydenhuolto, vanhustenhoito, opintotuki, ilmainen koulutus jne. Nämä ovat kaikki asioita, jotka ovat nykyisellä, varsin hyvällä tasollaan vasemmistopuolueiden ja vasemmistolaisen politiikan ansiosta.

Joissain maissa (äärikapitalismi) ei yhteiskunnalla ole lainkaan turvaverkkoa. Sosiaalinen oikeudenmukaisuus perustuu näissä maissa pitkälti hyväntekeväisyysjärjestöjen ja yksityisten ihmisten köyhäinapuun ja armonpaloihin. Myös koulutus on maksullista ja sairausvakuutukset jäävät ihmisten itsensä hoidettavaksi: ei vakuutusta - ei hoitoa.

Kannattaa miettiä hetki aivan hiljaa, ennenkuin alkaa puhumaan aivan mottipäisiä.

Äänestä

oikeisto ajaa pääoman eli rikkaiden asiaa ei todennäköisesti edes sinun asiaasi, sillä jos olisit rikas et vaivautuisi kirjoittamaan tänne.
mutta kun olet tyhmä ja tietämätön...
vasemmisto ajaa tavallisen kansan eli työtätekevien asiaa.
p.s jos kommunismi murhasi kansat millä ne ylläpiti armeijaa?

Äänestä

Kapitalismi ei missään nimessä edusta demokratiaa.

Jos käsitteitä ruvetaan erottelemaan toisistaan, itse vedän erilleen oikein rotevarakenteisen kissan kokoisella välillä termit "markkinatalous" ja "kapitalismi".
Amerikassa vallitsee kapitalismi, se ei taida olla kenellekään mitään muuta kuin itsestäänselvyys, mutta voisitteko kutsua markkinatalouden alkuperäisiä periaatteita (yksilönvapaus, yrittämisenvapaus, kaikille yrittäjille samat lähtökohdat markkinamaailmassa) noudattavaksi järjestelmää, jossa vallan hehkuvin kehto on keskittynyt valtaville suuryrityksille. Nämä vievät pienyrittäjiltä markkinat ja estävät näin heidän suhteessa hyvin heikkoja ja lapsenkenkiinsäkin vasta astuneita yrityksinään pääsemään edes kunnolliseen alkuun. Ja jos on käynyt parempi tuuri ja kauppa ollaan saatu kulkemaan, jossain vaiheessa kuitenkin mitä suurimmalla todennäköisyydellä ajautuvat nämä marginaalifirmat konkurssin partaalle, ja sitten vain kohautetaan olkia ja todetaan, että "Tällaista se bisnes on, tämä on kapitalismia." No niin onkin, mutta ottakaamme huomioon, että huolimatta tuosta omituisesta yrityksestä vääntää nuo termit toisistaan erilleen, synonyymeistahan me nyt kuitenkin puhumme. Ja kapitalismi... Mihin se vielä johtaa? Huoh.
Sanoisin, että Suomessa on sosiaalidemokraattinen markkinatalous.
Ruotsissa vielä sosiaalidemokraattisempi markkinatalous.
Brittilässä humaani kapitalismi.
Amerikassa sitten pelkkä kapitalismi.

Kehoittaisin sinua ottamaan huomioon, että kapitalismissa on lähes yhtälainen diktatuurivallanjako kuin kommunismissakin. Se on vain suoritettu eri tavalla, näkymättömämmällä. Kommunistivaltiossa elävä kansa palvoo diktaattoriaan kuin jumalana, sillä heillä ei ole parempaa tietoa eikä voisikaan olla. Mistään. Hyvänä esimerkkinä Pohjois-Korea, jossa heidän johtajastaan on sävelletty mitä mielikuvituksekkaampia tarinoita, jotka kansa sitten nielee. Mitä muutakaan he voisivat?
Mutta sama sokeus on kapitalismissa. Sama ymmärtämättömyys.
Tosin pelkkää positiivistahan siinä vain on, jos sinä olet onnellinen. Olet syntynyt valtioon, jossa viihdyt. Hienoa.

Äänestä
  • Hei.

    Siis kyllä kapitalismi on vapauden, yksilönvapauden ja demokratian aate.

    Kapitalismin lähin synonyymi on siis demokratia.

    Kommunismi sen sijaan on diktatuuri jossa ihmisiä poljetaan ja pidetään vankilassa kuten neuvostoliitossa.

    Ainoastaan kapitalistisissa / demokraattisissa valtioissa ihmisillä on laajat kansalaisoikeudet ja korkeimman tason hyvinvointi. Vain nämä valtiot kehittyvät positiivisesti ja luovat kasvua ja hyvinvointia kansoilleen.

    Kommunismin ja sosialismin mädännäisyyden suurin todistus on kommunististen valtioiden ja järjestelmien romahtaminen -mikä on erittäin hyvä asia =)

    Äänestä

  • Kapitalismi on demokraatisempaa kuin itse demokratia. Saat äänestää koko ajan, vaikkei olisi vaalejakaan. Äänestä jaloillasi, älä osta suuryritysten tuotteita! Kyllä kapitalismin itsekorjaava efekti muuttaa suunnan kuluttajan haluamaan suuntaan. Tässä pelissä ei tosin yksi ääni ratkaise, kuten kommunismissa. Kaiken lisäksi vähemmistö voi vaikuttaa, kunhan se on tarpeeksi suuri. Yksilöä ei voi kuitenkaan pakottaa ostamaan ostamaan pienyritysten tuotteita, se ei olisi demokratiaa. Ostatko itse monikansallisten yritysten tuotteita?

    Äänestä

  • JA. kirjoitti:

    Kapitalismi on demokraatisempaa kuin itse demokratia. Saat äänestää koko ajan, vaikkei olisi vaalejakaan. Äänestä jaloillasi, älä osta suuryritysten tuotteita! Kyllä kapitalismin itsekorjaava efekti muuttaa suunnan kuluttajan haluamaan suuntaan. Tässä pelissä ei tosin yksi ääni ratkaise, kuten kommunismissa. Kaiken lisäksi vähemmistö voi vaikuttaa, kunhan se on tarpeeksi suuri. Yksilöä ei voi kuitenkaan pakottaa ostamaan ostamaan pienyritysten tuotteita, se ei olisi demokratiaa. Ostatko itse monikansallisten yritysten tuotteita?

    Kapitalismi ja demokratia ovat toisiaan rajoittavia tekijöitä ja vihollisia keskenään, kilpailijoita.

    Kapitalismissa muka olet vapaa ja äänestät jaloillasi(lompakollasi)hah, se on työnantaja joka sanoo, mitä sinulla on varaa ostaa ja syödä ja miten asut, jos ei palkka riitä kuin macin halpisateriaan niin se ei muuhun riitä, siinä vapautta ja maailman lihavin kansa. Toisaalta, onhan tuolla maailmalla esimerkkejä kapitalistimaista joissa väki on todella laihaa, ruokaakin haetaan kaatopaikoilta.

    Mitä taas kapitalismin leviämiseen tulee, niin samalla kun se on aiheuttanut varallisuuden uusjakoa ja kasautumia joillekin, niin sen eteneminen on aiheuttanut jo nyt köyhyyden lisääntymistä myös länsimaissa ja jopa suomessa osan väestöstä, pienituloisempien elinikä ja eliniänodote on pudonnut pari vuotta.

    Äänestä

  • kapitalisti kirjoitti:

    Hei.

    Siis kyllä kapitalismi on vapauden, yksilönvapauden ja demokratian aate.

    Kapitalismin lähin synonyymi on siis demokratia.

    Kommunismi sen sijaan on diktatuuri jossa ihmisiä poljetaan ja pidetään vankilassa kuten neuvostoliitossa.

    Ainoastaan kapitalistisissa / demokraattisissa valtioissa ihmisillä on laajat kansalaisoikeudet ja korkeimman tason hyvinvointi. Vain nämä valtiot kehittyvät positiivisesti ja luovat kasvua ja hyvinvointia kansoilleen.

    Kommunismin ja sosialismin mädännäisyyden suurin todistus on kommunististen valtioiden ja järjestelmien romahtaminen -mikä on erittäin hyvä asia =)

    "Kapitalismin lähin synonyymi on siis demokratia."

    Millä perusteella? Kuinka demokratia voi toimia täydellisessä kapitalismissa?

    Demokratia vaatii valtiokoneiston ja valtiollista valtaa, jota EI voi olla täydellisessä kapitalismissa. Kapitalismissa kaikki on yksityisomistuksessa, joten myöskään demokratia ei toimi vaan rikkaimmat päättävät.

    Länsimaiden demokraattisuus perustuu siihen, että ne eivät ole täysin kapitalistisia yhteiskuntia, vaan niissä on myös sosialistisia rakenteita.

    Äänestä

  • menee kirjoitti:

    Kapitalismi ja demokratia ovat toisiaan rajoittavia tekijöitä ja vihollisia keskenään, kilpailijoita.

    Kapitalismissa muka olet vapaa ja äänestät jaloillasi(lompakollasi)hah, se on työnantaja joka sanoo, mitä sinulla on varaa ostaa ja syödä ja miten asut, jos ei palkka riitä kuin macin halpisateriaan niin se ei muuhun riitä, siinä vapautta ja maailman lihavin kansa. Toisaalta, onhan tuolla maailmalla esimerkkejä kapitalistimaista joissa väki on todella laihaa, ruokaakin haetaan kaatopaikoilta.

    Mitä taas kapitalismin leviämiseen tulee, niin samalla kun se on aiheuttanut varallisuuden uusjakoa ja kasautumia joillekin, niin sen eteneminen on aiheuttanut jo nyt köyhyyden lisääntymistä myös länsimaissa ja jopa suomessa osan väestöstä, pienituloisempien elinikä ja eliniänodote on pudonnut pari vuotta.

    ei kapitalistinen maa, jossa olisi länsimainen elintaso. Öljyvaltioita ei lasketa mukaan. On turha haukkua kapitalismia, jos ei löydä yhtään toimivaa esimerkkiä muista järjestelmistä. Kysynpä vaan, haluaisiko nämä "pienituloiset" asua mielummin jossain Afrikan maassa? Kansantuotteen kasvusta aina osa valuu myös alaspäin. Kyllä länsimaissa rahaa riittää aina ruokaan, jos sitä riittää päihteisiinkin.

    Ilman pääomia ei ole investointeja ja ilman investointeja ei ole työpaikkoja, vai kuvitteletko että työpaikkoja luodaan vain valtion budjeteilla?

    Äänestä

  • JA. kirjoitti:

    ei kapitalistinen maa, jossa olisi länsimainen elintaso. Öljyvaltioita ei lasketa mukaan. On turha haukkua kapitalismia, jos ei löydä yhtään toimivaa esimerkkiä muista järjestelmistä. Kysynpä vaan, haluaisiko nämä "pienituloiset" asua mielummin jossain Afrikan maassa? Kansantuotteen kasvusta aina osa valuu myös alaspäin. Kyllä länsimaissa rahaa riittää aina ruokaan, jos sitä riittää päihteisiinkin.

    Ilman pääomia ei ole investointeja ja ilman investointeja ei ole työpaikkoja, vai kuvitteletko että työpaikkoja luodaan vain valtion budjeteilla?

    maat ovat yleensä ja/tai toimivat täysin kapitalistisesti. Ei kapitalistinen maa, jossa olisi länsimainen elintaso, Suomi, Ruotsi, kumpikaan ei ole vielä muuttunut kapitalistiseksi valtioksi, Suomea tosin muutetaan vauhdilla hyvinvointivaltiosta kapitalistiseksi valtioksi, mistä kertovat jo leikkaukset sosiaaliturvassa ja terveyspalveluissa sekä mainittu köyhempien ikäluokkien eliniän lyheneminen.

    Äänestä

Huom! Kommunismi on laaja käsite, et voi vertailla neuvostoliittoa muuhun kommunismiin.
Kommunismi on ryhmä, johon kuuluvat: Kommunismi, Sosialismi, Stalinismi, Leninismi ja Kansallis-Sosialismi, mutta jos näistä kusee kaksi eli Stalinismi joka oli neuvostoliitossa ja Kansallis-Sosialismi, joka on Nazi aate, niin silloin mennään syyttämään koko kommunismia, ihan kuin minä syyttäisin kaikkia autoja paskoiksi jos lada ei kulje!

Äänestä

Eikös sitten ole vielä tämä marxismi-leninismi erillään pelkästä leninismistä.
Tämä siksi, että Marxilaisia tarkoitusperiä vielä alkuaikoinaan noudattaessaan Lenin toimi enemmän tai vähemmän selvästi eri tavalla kuin mitä myöhemmin esimerkiksi ottaen yleiseksi toimintaperiaatteeksi sosialistisen katekismuksen oppeja mm. vallankumoukseen pyrkimisessä käytettyjen keinojen sallimisesta. (mikä tahansa on sallittua vallankumouksen nimiin) Tämähän tuli kaikessa kamaluudessaan ilmi hänen alullepanemissaan teoissa vasta elonsa loppuaikoina ja jäi sitten ystävällemme Stalinille suuntaanäyttäväksi ohjenuoraksi. Ja koska Satlinia epäilemättä ei olisi ilman Lenin-jumalaansa, voisimme oikeastaan puhua myös leninismi-stalinismista.
Niitä riittää. Aatteesta on moneksi.

Äänestä
  • Heh.

    Termejä sinulla kyllä riittää.
    Kyllä kaikki nuo mainitsemasi vasemmistoaatteet on jo todettu toimimattomiksi.

    Sama kommunismin ja sosialismin aate niissä on takana vaikkakin hieman eri painotuksin.

    Yhteistä niille on että niistä mikään ei toimi.
    Mitään noista aatteista ei tulisi koskaan käyttää misään sillä niiden tekemä tuho jo tiedetään laajasti.

    Ei kansalaiset missään enää halua joutua sosialistiseen laboratorioon missä ihmisiä alistetaan ja tapetaan kommunismin nimeen.
    Lisäksi taloudellisesti ajateltuna sosialistiset järjestelmät ovat tehottomia tuottamaan mitään positiivisia hyödykkeitä. Tuottavat vain pahuutta ja kurjuutta.

    Vain kapitalismi on aitoa demokratiaa.

    Äänestä

Itse olen kuulunut oikeistolaiseen puolueeseen ja siitäkin syystä sillä vihaan yli kaiken kommunismia ja en pidä vasemmistosta koska tämä maa on juuri sellainen maa missä yrityksiä rangaistaan esimerkiksi jos teen yrityksen ja saan vuodessa noin 50 000 euroa niin valtio kiskoo siitä puolet ja rikkaat joutuvat pulittamaan enemmän veroa kuin muut ja se ei ole oikeutta.

Sama veroprosentti kaikille oli rikas tai köyhä ja vapaita käsiä yrityksille niin ehkä jonakin päivänä meillä on kaikki paremmin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kapitalisti kirjoitti:

Kommunismi kaatui pahuuteensa ja omaan mahdottomuuteensa.

Kommunismi eikä myöskään sosialismi ja muut vasemmistoaatteet eivät toimi missään yhteiskunnassa eivätkä koskaan.
Myös kaikki muutkin aatteet joissa on tämä vasurisiemen pohjana tai mausteena eivät toimi. SE on kylmä tosiasia.
Kyseenalaistan myös sdp:n, siinäkin paljon pahaa yksilöä ja kansalaista vastaan.

Neuvostoliitto kaatui kannattamattomuuteen. Kaikki perustui valheeseen ja propagandaan. Vielä pahempaa oli kymmenien miljoonien ihmisten tappaminen, kansanmurha tai oikeammin sanottuna KANSOJENmurhat. NL pysyi vain asevoimin niinkin pitkään pystyssä. Kansa ei halunnut NKP valtaa, mutta pakko oli alistua kun muuten olisi kommunistit tappaneet tai vieneet Siperiaan. Kommunismi on pahuuden aate. Kommunismi perustuu riistävään eliittiin joka kurittaa kansaa aseilla ja muureilla. NL:ssa ihminen ei saanut matkustaa vapaasti ja aina oli pelko tuleeko yöllä miliisi tai KGB noutamaan demokraattisesti ajattelevan ihmisen. Myös työn tuottavuus neukkulassa oli todella huono, aatehan perustuu lusmuiluun eikä oikeaan työntekoon.

Suuria olivat ne ilon päivät kun Itä-Eurooppa vapautui kommunistisesta diktatuurista. Muuri murtui, valtiot vapautuivat ja neuvostoliitto hajosi. Tuli kapitalismi, demokratia eli vapaus ja onni sadoille miljoonille ihmisille.

Kaikkien siis kannattaa aina taistella kommunismia vastaan, sillä kommunismi tappaa tai ainakin mädättää koko yhteiskunnan.

Parasta on kannattaa oikeistolaisia, keskustalaisia ja sitoutumattomia puolueita / aatteita, ne ajavat aitoa demokratiaa.
Vasemmistossa on kommunismin siemen liian vahva, varokaa sitä. Onneksi maailma kehittyy ja vasemmistoaatteet jo jääneet alakynteen =)

Vain kapitalismi on aitoa demokratiaa =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu