Äänestäminen ei kannattanut!

Olin oikeassa, kun jätin äänestämättä. Vanha sananlasku sanoo, että jos äänestämällä voisi vaikuttaa, se olisi kielletty.

Vaalien murskahäviäjä RKP on saamassa yhden hallituspaikan. Tämä on törkeää.
6208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kokoomus ei ole hallituksessa, se on parannus mihin hallitukseen tahansa.

Äänestä
  • Hallituksen kokoonpano ei ole kansan mielenilmaisun mukainen. RKP:n tappio vaaleissa oli niin selvä, että sen olisi demokratiaa puolustaessaan pitänyt itse tehdä johtopäätöksensä ja jäädä pois hallitusneuvotteluista. Hallituksen kokoonpano on osoitus siitä, että kansan mielipidettä ei haluta kuunnella. Samoin RKP:n toiminta on osoitus siitä, että sekään ei välitä pätkääkään kansan äänestä = demokratiasta.

    Äänestä

Äänestämättä jättäminen ei kerro mitään.

Olisit käynyt edes TYHJÄÄ äänestämässä..
AIVAN turha itkeä kun ei voi "vaikuttaa".. =P

Äänestä
  • Minä en itke. Totesin, että jälleen tuli osoitetuksi, että poliittinen järjestelmämme ei ole demokraattinen. Demokratia tarkoittaa vähimmillään sitä, että ihmisten äänestyskäyttäytyminen on suoraan vaikuttava tekijä. Meillä ei ole. RKP:llä ei olisi demokratian kannalta mitään asiaa hallitukseen.

    Äänestä

  • Karri kirjoitti:

    Minä en itke. Totesin, että jälleen tuli osoitetuksi, että poliittinen järjestelmämme ei ole demokraattinen. Demokratia tarkoittaa vähimmillään sitä, että ihmisten äänestyskäyttäytyminen on suoraan vaikuttava tekijä. Meillä ei ole. RKP:llä ei olisi demokratian kannalta mitään asiaa hallitukseen.

    Maalaistollot siihen ovat syypäitä.. ^_^

    Olen kyllä itse samaa mieltä kanssasi siitä, ettei demokratia aivan toteudu tällätavoin sillä onhan se nyt aivan naurettavaa että joku Pertti Salovaara pääsee eduskuntaan alle 2000 äänellä vain sen takia että Jätteenmäki ja kepu saivat pienenpienen äänienemmistön.. =P

    Äänestä

  • Frost kirjoitti:

    Maalaistollot siihen ovat syypäitä.. ^_^

    Olen kyllä itse samaa mieltä kanssasi siitä, ettei demokratia aivan toteudu tällätavoin sillä onhan se nyt aivan naurettavaa että joku Pertti Salovaara pääsee eduskuntaan alle 2000 äänellä vain sen takia että Jätteenmäki ja kepu saivat pienenpienen äänienemmistön.. =P

    Kyllä se hieman herättää jo ärtymystä tämän sisäsiistin puudelin valitseminen 5%:n kannatuksella hallitukseen kuin hallitukseen kansan mielipiteistä ja kannatuksen laskusta huolimatta. Siis vielä jatkuu pakkoruotsi ja muu tsaarinaikainen toiminta seuraavat neljä vuotta.
    Itselläni ei ole mitään vihaa ruotsinkieltä kohtaan, vaikka mieluummin puhunkin heidän kanssaan jotain muuta kieltä, jos vain kyseisen kielen itse hallitsevat. Harmittaa vain pätevien suomenkielisten puolesta, sillä usein heidät syrjäytetään viroista muka äidinkieltään ruotsia puhuvien hakijoiden joukosta. Katsotaan nyt mikä salkku sieltä irtoaa. Pahimmassa ja parhaimmassa tapauksessa se on kuolinisku uudelle hallitukselle. Annas pari päivää kulua rauhassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Karri kirjoitti:

Olin oikeassa, kun jätin äänestämättä. Vanha sananlasku sanoo, että jos äänestämällä voisi vaikuttaa, se olisi kielletty.

Vaalien murskahäviäjä RKP on saamassa yhden hallituspaikan. Tämä on törkeää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu