Lauantaiseurassa tänään esiintynyt Heinäluoma vätti SDP:n vaalitappion johtuneen siitä, että ensimmäiset 10 vuotta viimeisemmästä hallitusvastuustaan (siis 1995-2005) SDP hoiti lamaa, eikä puoluejohdon omista valinnoista mm. mainoskampanjan osalta. Jaa-a. Mihinhän Heinäluomalta unohtui Suomen historian suurin talouskasvu ajoittuu vuosille 1992-2001? Tai se, että uusi lievä nousukausi alkoi 2002 ja jatkuu yhä - tosin ensimmäiset taloustaantuman merkit ovat ilmassa. Ilman päättäväisiä toimia edessä olisivat vaikeat ajat. SDP:stä menneen ajan airueena ei taida olla siihen.
Entäpä sen unohtaminen, että se 90-luvun lama alkoi Sorsan-Holkerin hallituksen aikana, jo 1990. Johtuisiko siitä, että SDP oli Holkerin hallituksen suurin puolue?
Entäpä sen unohtaminen, että se 90-luvun lama alkoi Sorsan-Holkerin hallituksen aikana, jo 1990. Johtuisiko siitä, että SDP oli Holkerin hallituksen suurin puolue?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Rautakanki, omien virheiden myöntäminen täysin mahdotonta.
Vain puoluetovereiden Paasio, Gusesina kommentit kertoivat totuuden.
Kyllä sossut on suossa ja pitkään ellei heinistä heitetä romukoppan.
Paasion Heli, että demarit palaavat politiikkaan, sitten, kun köyhien asiat on laitettu kuntoon.
Katson uusinnan tarkkaan, siinä oli monta mielenkiintoista utopiaa.
Lisäksi outoa on se, että gallupeissa demareilla oli todella hyvä kannatus kunnes vaalikampanjat alkoivat. Tai tarkennettuna kunnes Heinis avasi suunsa.. Eikö sen pitkän hallitusvastuun sitten olisi pitänyt näkyä jo ennen vaalitaiston alkua.. eikä silloin kun sak julkistaa omat mainoksensa..