tämän hetken suurin terroristivaltio, joka häikäilemättä käyttää sotilaallista voimaansa vain ja ainoastaan omien itsekkäiden etujensa puolustamiseen. Tätä puolustusta nimitetään nyt 'terrorismin vastaiseksi sodaksi' - kuten aina ennenkin. Kyse on lyhyesti siitä, että ne jotka eivät suostu USAn poljettaviksi ja ryövättäviksi, ovat terroristeja, joita on oikeus tappaa.
Kirjassa New York 11.9. Noam Chomsky kirjoittaa mm.: viimeisten muutaman sadan vuoden aikana USA on tuhonnut alkuperäisväestöjä miljoonittain, valloittanut puolet Meksikosta, valloittanut Hawaijin ja Filippiinit tappaen satojatuhansia filippiiniläisiä ja erityisesti viime vuosisadalla laajentanut valtapiiriään lähes koko maailmassa. Uhrien lukumäärä on valtaisa.
----kannattaa lukea kirja
Kirjassa New York 11.9. Noam Chomsky kirjoittaa mm.: viimeisten muutaman sadan vuoden aikana USA on tuhonnut alkuperäisväestöjä miljoonittain, valloittanut puolet Meksikosta, valloittanut Hawaijin ja Filippiinit tappaen satojatuhansia filippiiniläisiä ja erityisesti viime vuosisadalla laajentanut valtapiiriään lähes koko maailmassa. Uhrien lukumäärä on valtaisa.
----kannattaa lukea kirja
Vastaukset 7
Vanhimmat
kanssa. Onko sillä Ilellä mitään järkeä päässä?
mulle kaikki ja heti
siinä Ilen filosofia
...että Noam saa edelleen kirjoitella tuollaisia kaikessa rauhassa? Minkähän muun suurvallan kansalainen saisi tuohon sävyyn kirjoittaa omasta maastaan? Mutta eihän nämä vähälahjaiset tällaisia asioita hoksaa edes pohtia.
siellä saa toisinajattelijakin kirjoittaa mutta julkaisijoita voi olla vaikea saada... ei ainakaan markkinavoimien lakien mukaan toimiva media ota kantaa vääryyksiin koska se on niissä itsekin mukana... se ei kaiva maat omien jalkojensa alta
USAssa myös pahuudelle on taattu vapaus. Rikkain on siellä kaikkein vapain ja saa harjoittaa sortovaltaa vapaasti.
Pian koittaa idän valtakausi joissa ensimmäisen sanan sanovat mm. venäjä, kiina, intia ja iran osittain myös japani, korea, syyria, libya ja puola ja näillä kaikilla mailla on jotain yhteistä joka on ääri-kapitalismia vaikka kiina onkin nimellisesti kommunisti(sieltä löytyy ökyrikkaita ja ihmisiä jotka tekevä töitä nälkäpalkalla joka kuuluu ääri kapitalismiin jota elettii myös länsi-maissa 1900 luvun alussa) ja kapitalistiset maat eivät ajattele muuta kuin itseään joten on turha luulla että jos usa:n sijasta esim suomi olisi ollut suurvalta eikä sekatalous järjestelmää ollut, niin sen päämääränä olisi ollut auttaa maailman kansaa ennen usaahan oli puoli pulmunen britannia suurvalta eikä siitäkään ollut muuta kuin harmia ja ennen brittei ranska ennen raskaa osmanidit(turkki) ennen osmanideja mongolia ennen mongoliaa persia(iran) ja sitä rataa, eikä yksikään suur valloista jotka ovat nykyään pulmusia olleet silloin kovinkaa reiluja muita maita kohtaan.
voimaansa täsmälleen niin joitten se ei usko suuremmin pystyvän kampoihin.
Sinänsä hölmöä lähteä itsemurha armeijaa vastaan taistelemaan, eiväthän he ymmärrä antautua.
Well, well..., Entäpä Venäjän terrorisminvastainen sota ? Tsetshenia jne.