Oma käsitykseni on, että Jumala kutsuu yhteyteensä vaikeuksien kautta.. Kaikki yhdessä tapahtuu niiden parhaaksi, jotka Jumalaa rakastavat..sanoo sana. Joskus emme ymmärrä Jumalan tarkoitusta, joskus taas näemme jälkeenpäin, että "Juuri näin kaiken pitikin mennä."
Mutta: Miksi uskot Jumalaan? Miksi et usko Jumalaan?
Minä vastaan itse seuraavasti: Usko antaa turvallisuutta ja olen huomannut omassa elämässäni, että rukous kantaa.
Näin vain lyhyesti ilmaistuna.
Mutta: Miksi uskot Jumalaan? Miksi et usko Jumalaan?
Minä vastaan itse seuraavasti: Usko antaa turvallisuutta ja olen huomannut omassa elämässäni, että rukous kantaa.
Näin vain lyhyesti ilmaistuna.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kerrotko millaisen jumalan olet luonut?
Eikö sinua säälitä jumalasi kohtalo, sehän kuolee viimeistään sinun kuollessasi?
Anteeksi, mutta nyt en kyllä ymmärrä, mitä tarkoitat "Millaisen Jumalan olet luonut". Kyllä se on niin, että Jumala loi ihmisen.
Jumala kuolee, kun minä kuolen... en ymmärrä tätäkään... Anteeksi.
>
>
>>tarvis aina tieteen keinoin todistaa teille tampioille mikä on tosi ja mikä ei.luuletko tosiaan että tyhjästä voisi syntyä mitään, varsinkin ihmistä joka on tietoinen omasta olemassaolostaan.jollain on näppinsä pelissä on se sitten jumala tai jokin muu.ajtteleppa uudestaan ja käytä järkeä tällä kertaa.
Maailmasta ei löydy yhtään sellaista tosiasiaa mikä antaisi aihetta edes epäillä jumalaa todeksi. Uskolle ei riitä perusteita.
Pelkkiin satuihin ja höpötyksiin uskominen on typerää ja tyhmää.
Normaalissa arjessa on ihan tarpeeksi tekemistä tavallisella perheellisellä ihmisellä. En koe mitenkään tarpeelliseksi ruveta ottamaan todesta vanhoja raamattuun kirjoitettuja tarinoita. Joillekin saatta antaa jotain, mutta suotakoon se heille. Minulle kirkko on vai kulttuurilaitos, jonka esittämän näytelmän käsikirjoitus muuttuu hyvin hitaasti.