Aiemmin olen jo tämän palstan jutuista ymmärtänyt seurakuntien rahankäytöstä sen verran että jäseniltä kerätyillä kymmenyksillä maksetaan evankelistojen palkat.
Miten on sitten yksittäisen evankelistan matkailuharrastuksen laita.
Maksaako seurakunta lomamatkatkin suoraan vai välillisesti siten että maksetaan parempi palkka jotta on rahaa kiertää maailmaa.
Asia tuli mieleen kun eräs evankelista säännöllisesti hevostelu-tyyliin kehuskelee käyneensä kymmenissä valtioissa ja joissain vielä useita kertoja.
Miten on sitten yksittäisen evankelistan matkailuharrastuksen laita.
Maksaako seurakunta lomamatkatkin suoraan vai välillisesti siten että maksetaan parempi palkka jotta on rahaa kiertää maailmaa.
Asia tuli mieleen kun eräs evankelista säännöllisesti hevostelu-tyyliin kehuskelee käyneensä kymmenissä valtioissa ja joissain vielä useita kertoja.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Maallikkosaarnaajat saivat ainakin ennen palkkionsa usein erilaisina verottomina kulukorvauksina, kuten kilometri- majoitus ja ateriakorvauksina. Eräänlaista veronkiertoa siis, koska käytännössä usein nämä maallikkosaarnaajat elävät tällä työllä.
Saattavat toki nauttia samaan aikaan erilaisia yhteiskunnan tukia.
Eräiden taustatkin ovat sellaiset, ettei töitä juurikaan ole tarjolla hanttihommia lukuun ottamatta.
maksoi se sitten tai ei! On sullakin päänvaivat, mitä ihmettä se sinulle kuuluu, mitä evankelistat saa ja mistä ja minne he matksutavat?
On hyvä herätellä maksavia jäseniä kunepäilen että kaikki ei tiedä mitä heidän rahoillaan tehdään.
Mutta lakia noudattaen. On maan tapa erilaisissa yhdistyksissä kiertää työnantajavastuuta ja veroja verottomien kulukorvausten muodossa. Lain mukaan rikollistakin.
Saarnamiehet, jotka aktiivisesti kiertävät maata tulisi sikäli palauttaa ruotuun, että nostavat rehellisesti työstään palkkaa ja maksavat verot. nSamoin kuin yhdistysten tulisi maksaa työnantaja velvoitteesta koituvat kulut.
On lain kiertämistä tehdä tätä työtä "vapaaehtoistyönä", jonka kulut "korvataan" jos tämä työ on pääasiallinen tulonlähde.
Näin ei läheskään kaikkialla toimita helluntailaisuudenkaan parissa.
"On maan tapa erilaisissa yhdistyksissä kiertää työnantajavastuuta ja veroja verottomien kulukorvausten muodossa. Lain mukaan rikollistakin. "
Petkuttava tapa se on yhteiskunnan ja kanssaihmistenkin kannalta. Saarnaaja ei maksa elämänsä aikana veroja, ei työeläke- ym. maksuja ja nauttii sitten kuitenkin aikanaan vapaalipulla eläkettä. Saarnaajan perhekin on voinut tarvita paljon yhteiskunnan apua, kun perheen pää on kykenemätön elättäämään omansa.
Samanlaisia lusmuilijoita on maassamme muitakin ihmisryhmiä, jotka kyllä kykenisivät oikeaan työhön mutta katsovat parhaimmaksi elää yhteiskunnan vapaamatkustajina. Erona saarnaajiin on se, että näitä ihmisryhmiä saa julkisesti haukkua ja nimitellä, saarnaajia ei.