Elokuvaohjaajan ura

Mienköhän elokuvaohjaajan uran pääsis aloittamaan?
Miä pitäis tehdä ja minne mennä?
Tiedän kyllä että varmaan "harjoitus" leffoilla aloittais...
5890
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hae vaikkapa taideteolliseen elokuvalinjalle. Tuo tuli ensimmäisenä mieleen.

Äänestä
  • Taikkiin pääseminen vaan ei välttämättä ole kovin helppoa ja vaatii käytännössä aikasempaa kokemusta.

    Hanki suhteita ja yritä niiden pohjalta rakentaa uraa koulutuksen ohella.

    Äänestä

  • Mr. L.A kirjoitti:

    Taikkiin pääseminen vaan ei välttämättä ole kovin helppoa ja vaatii käytännössä aikasempaa kokemusta.

    Hanki suhteita ja yritä niiden pohjalta rakentaa uraa koulutuksen ohella.

    joo, voin sanoa (kokemuksesta), että ala on varmaan maailman kilpailluimpia ja lisäksi hommiin koulutetaan tällä hetkellä ihan liikaa väkeä.

    Mutta jos sulla on kykyjä ja taipumuksia, niin kyllähän sitä porukasta erottuu. Mut vaatii ehdottomasti ittensä likoonpanemista ihan täysillä jos aiot ihan ELOKUVAhommiin pyrkiä. Kokeile ekaks vaikka tehä jotain videoita itekses ja kaveriporukalla ja kato miten alkaa sujua.

    Äänestä

  • MÄ VOISIN TULLA SULLE LUOTTONÄYTTELIJÄKSI

    Äänestä

Elokuvaohjaajan hommia ei voi aloittaa ihan samalla tavalla kuin lehdenjakajan hommaa. Pitää ensin tietää onko kykyä, lahjoja ja päättäväisyyttä.

Kysymyksessä on hirvittävän raskas ammatti, joka vaatii pitkää pinnaa. On tehty tutkimus ammateista jotka vaativat eniten yhtäaikaista kapasiteettia ja ratkaisujen tekonopeutta: 1. astronautti, 2. elokuvaohjaaja ja 3. kirurgi.

Avainjuttu päästä alalle ja elokuvaohjaajaksi on alkaa tehdä lyhytelokuvia. Se on oikeasti varmaan ainoa keino. Sitten kun on näytteitä ja valmiita juttuja, niitä näyttämällä ja festareille pyrkimällä voi saada julkisuutta, joka taas voi johtaa kontaktien syntymiseen ja eteenpäin pääsyyn. Samalla kehityt ja opit lisää.

Kannattaa TAIK/ETO lisäksi hakea myös ammattikokeakouluihin, Lahti, Tampere, Tornio, Turku, sillä niissä pääsee tekemään omia juttuja ammattitasoisilla laitteilla sekä oppii teknistä ja sisällöllistä puolta.

Elokuva-alalle pääsee taidoilla, tuurilla tai suhteilla. Ensiksi mainittu vaatii paljon itkua ja kyyneliä ja terveydenmenetyksen. Mutta jos on päättäväisyyttä ja tarmoa, ei muutakuin menoksi.

Suomessa ei tahdo elää pelkällä pitkien leffojen tekemisellä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Harjoittelija kirjoitti:

Mienköhän elokuvaohjaajan uran pääsis aloittamaan?
Miä pitäis tehdä ja minne mennä?
Tiedän kyllä että varmaan "harjoitus" leffoilla aloittais...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu