Jeesus ei syö sikaa

seuraavat tässäkin Jeesusta ja Jumalan ohjeita. Jumalan sallima ravinto seuraavassa:

3.Moos.11:1 Ja Herra puhui Moosekselle ja Aaronille sanoen heille:
2 "Puhukaa israelilaisille ja sanokaa: Nämä ovat ne eläimet, joita te saatte syödä kaikista nelijalkaisista eläimistä maan päällä:
3 Kaikkia nelijalkaisia eläimiä, joilla on kokonansa halkinaiset sorkat ja jotka märehtivät, te saatte syödä.
4 Näitä älkää kuitenkaan syökö niistä, jotka märehtivät, ja niistä, joilla on sorkat: kamelia, joka kyllä märehtii, mutta jolla ei ole sorkkia: se olkoon teille saastainen;
5 tamaania, joka kyllä märehtii, mutta jolla ei ole sorkkia: se olkoon teille saastainen;
6 jänistä, joka kyllä märehtii, mutta jolla ei ole sorkkia: se olkoon teille saastainen;
7 sikaa, jolla tosin on kokonansa halkinaiset sorkat, mutta joka ei märehdi: se olkoon teille saastainen.
8 Näiden lihaa älkää syökö ja näiden raatoihin älkää koskeko, ne olkoot teille saastaiset.
9 Näitä te saatte syödä kaikista vesieläimistä: kaikkia, joilla on evät ja suomukset ja jotka elävät vedessä, niin hyvin merissä kuin joissa, te saatte syödä.
10 Mutta kaikista niistä, joita vedet vilisevät, kaikista elollisista, jotka elävät vedessä, inhotkaa kaikkia niitä, joilla ei ole eviä eikä suomuksia, elivätpä merissä tai joissa.
11 Niitä inhotkaa; niiden lihaa älkää syökö, ja niiden raadot inhottakoot teitä.
12 Kaikkia niitä vesieläimiä, joilla ei ole eviä eikä suomuksia, inhotkaa.
13 Linnuista taas inhotkaa näitä; älköön niitä syötäkö, vaan olkoot inhottavia: kotka, partakorppikotka ja harmaa korppikotka,
14 haarahaukka ja suohaukkalajit,
15 kaikki kaarnelajit,
16 kamelikurki, pääskynen, kalalokki ja jalohaukkalajit,
17 huuhkaja, kalasääksi ja kissapöllö,
18 sarvipöllö, pelikaani ja likakorppikotka,
19 haikara ja sirriäislajit, harjalintu ja yölepakko.
20 Ja kaikkia siivellisiä pikkueläimiä, jotka liikkuvat neljällä jalalla, inhotkaa.
21 Kuitenkin saatte siivellisistä pikkueläimistä, jotka liikkuvat neljällä jalalla, syödä niitä, joilla jalkojen yläpuolella on kaksi säärtä hypelläksensä niillä maassa.
22 Niistä te saatte syödä seuraavia: heinäsirkkalajeja, solam-sirkkalajeja, hargol-sirkkalajeja ja haagab-sirkkalajeja.
23 Mutta kaikkia muita siivellisiä pikkueläimiä, joilla on neljä jalkaa, inhotkaa.
24 Seuraavista eläimistä te tulette saastaisiksi; jokainen, joka niiden raatoihin koskee, olkoon saastainen iltaan asti.
25 Ja jokainen, joka niiden raatoja kantaa, pesköön vaatteensa ja olkoon saastainen iltaan asti.
26 Kaikki nelijalkaiset eläimet, joilla on sorkat, mutta ei kokonaan halkinaiset, ja jotka eivät märehdi, olkoot teille saastaiset; jokainen, joka niihin koskee, olkoon saastainen.
27 Ja kaikki nelijalkaiset eläimet, jotka käyvät käpälillä, olkoot teille saastaiset; jokainen, joka niiden raatoihin koskee, olkoon saastainen iltaan asti.
28 Ja joka kantaa niiden raatoja, pesköön vaatteensa ja olkoon saastainen iltaan asti; ne olkoot teille saastaiset.
29 Ja nämä olkoot teille saastaiset niistä pikkueläimistä, jotka liikkuvat maassa: myyrä, hiiri ja sisiliskolajit,
30 anaka-eläin, kooah-eläin, letaa-eläin, hoomet-eläin ja kameleontti.
31 Ne olkoot teille saastaiset kaikista pikkueläimistä; jokainen, joka niihin koskee, sittenkuin ne ovat kuolleet, olkoon saastainen iltaan asti.
32 Ja kaikki, minkä päälle joku niistä kuolleena putoaa, on saastaista, olipa se sitten puuastia tai vaatekappale tai nahka tai säkki tai mikä tahansa kalu, jota johonkin tarpeeseen käytetään. Se pantakoon veteen ja olkoon saastainen iltaan asti; sitten se on puhdas.
33 Ja jos joku niistä putoaa saviastiaan, on kaikki, mitä siinä on, saastaista, ja astia rikottakoon.
34 Kaikki ruoka, jota syödään, on saastaista, jos sen astian vettä tulee siihen; ja kaikki juoma, jota juodaan, on jokaisessa sellaisessa astiassa saastaista.
35 Ja kaikki, minkä päälle niiden raato putoaa, tulee saastaiseksi; olkoon se leivinuuni tai liesi, niin se revittäköön maahan; sillä saastaisia ne ovat ja saastaisia ne teille olkoot.
36 Kuitenkin lähde tai kaivo, paikka, johon vettä on kokoontunut, pysyy puhtaana. Mutta joka niiden raatoon koskee, olkoon saastainen.
37 Ja jos niiden raato putoaa kylvösiemenen päälle, minkä hyvänsä, joka kylvetään, pysyy tämä puhtaana.
38 Mutta jos siemen on vedellä kasteltu ja niiden raato putoaa sen päälle, tulee siemen teille saastaiseksi.
39 Ja jos joku eläin, joka on teille ravinnoksi, kuolee, olkoon se, joka sen raatoon koskee, saastainen iltaan asti.
40 Ja joka syö sen raatoa, pesköön vaatteensa ja olkoon saastainen iltaan asti; ja joka kantaa sen raatoa, pesköön vaatteensa ja olkoon saastainen iltaan asti.
41 Kaikki pikkueläimet, jotka liikkuvat maassa, olkoot inhottavia; älköön niitä syötäkö.
42 Kaikista niistä, jotka käyvät vatsallansa, ja kaikista pikkueläimistä, jotka liikkuvat maassa, käyden neljällä tai useammalla jalalla, niistä älkää mitään syökö, sillä ne ovat inhottavia.
43 Älkää saattako itseänne inhottaviksi koskemalla matelevaan pikkueläimeen, mihin tahansa, älkääkä saastuttako itseänne niillä, niin että tulette niistä saastaisiksi.
44 Sillä minä olen Herra, teidän Jumalanne; pyhittäkää siis itsenne ja olkaa pyhät, sillä minä olen pyhä. Niin älkää saastuttako itseänne koskemalla mihinkään pikkueläimeen, joka liikkuu maassa.
45 Sillä minä olen Herra, joka olen johdattanut teidät Egyptin maasta, ja joka olen teidän Jumalanne; olkaa siis pyhät, sillä minä olen pyhä.
46 Tämä on laki nelijalkaisista eläimistä ja linnuista ja kaikista elollisista, joita vedessä vilisee, ja kaikista olennoista, joita maassa liikkuu,
47 että tietäisitte erottaa puhtaat saastaisista ja syötävät eläimet niistä eläimistä, joita ei saa syödä."

Näin Jumala osoittaa rakkautensa omilleen kertomalla syötävän ruuan ja saastaisen ruuan tiedot!
30243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Onkos tämä israelilaisille annettu laki voimassa Suomessa vai miksi sitä esittelet?

Äänestä
  • Onko Suomalaisilla erilainen suu ja muu sisuskalusteet kuin Israelilaisilla ? Suomalaiselleko käy paremmin saastaisiksi luokitellut eläimet ?

    Äänestä

  • ?????. kirjoitti:

    Onko Suomalaisilla erilainen suu ja muu sisuskalusteet kuin Israelilaisilla ? Suomalaiselleko käy paremmin saastaisiksi luokitellut eläimet ?

    >>Onko Suomalaisilla erilainen suu ja muu sisuskalusteet kuin Israelilaisilla ? Suomalaiselleko käy paremmin saastaisiksi luokitellut eläimet ?>>

    Tuskinpa, mutta suomalaisilla on erilainen uskonto kuin israelilaisilla.

    Äänestä

  • oma lehmä kirjoitti:

    >>Onko Suomalaisilla erilainen suu ja muu sisuskalusteet kuin Israelilaisilla ? Suomalaiselleko käy paremmin saastaisiksi luokitellut eläimet ?>>

    Tuskinpa, mutta suomalaisilla on erilainen uskonto kuin israelilaisilla.

    Suomalaisilla Jumalan lapsilla, on sama iankaikkinen evankeloimi kuin Israelilaisillakin!

    Room 11: 26 kertoo että " koko Israel on pelastuva...

    Ja Gal 6: 15, 16 , antaa lausunnoksi että: " Todelliset Isreaelilaiset ovat todellisia kristittyjä"

    On paljon kristittyjä, jotka eivät ole todellisia kristittyjä, ..heissä on jumalisuuden ulkokuori, mutta he kieltävät Pyhän Hengen voiman itsessään, joka neuvoo, opettaa, muistuttaa.. ja joka ottaa Jeesuksen omasta, eli esim . Siiasta, tai lohesta ja antaa teille, ja kysyy_

    " Lapset, onko teillä jotakin syötävää!! Kerran Jeesus tarjos liinavaatteella mm. sikaa, mutta Pietari hoksas, että hän paimentaa Jeesuksen lampaita, ja kiljas: " En syö Herra"!! t. B

    Äänestä

Ruoan puhtaussäännökset ovat Mooseksen laissa, ja koskevat juutalaisia.

Äänestä
  • Ruuan puhtausäännöt koskevat kristittyjä EF 2: 10, ja 20 t. B

    Äänestä

Mooseksen laki ei koske muihin kansoihin kuin juutalaisiin kuuluvia, eli ns. pakanoita. Pakanakristityt voivat ilolla nauttia sianlihaa, kuten valtaosa kristityistä tekeekin. Joulukinkku kuuluu lähes jokaisen kristityn joulupöytään.

Äänestä
  • Pöytään lähes jokaisen kuuluu sika, huom. antikristittyjen.
    Hehän ovat kääntäneet koko Raamatun päälaelleen.

    Kristityt eivät syö sianlihaa, ei syönyt Jeesus ei apostolit eivätkä opetuslapset.
    Jeesus sanoo tule ja seuraa minua, kannattaa seurata mieluummin Jeesusta kuin antikristusta.

    Äänestä

  • joulu kirjoitti:

    Pöytään lähes jokaisen kuuluu sika, huom. antikristittyjen.
    Hehän ovat kääntäneet koko Raamatun päälaelleen.

    Kristityt eivät syö sianlihaa, ei syönyt Jeesus ei apostolit eivätkä opetuslapset.
    Jeesus sanoo tule ja seuraa minua, kannattaa seurata mieluummin Jeesusta kuin antikristusta.

    Kristityt syövät sianlihaa hyvällä ruokahalulla ja puhtain omintunnoin.

    Äänestä

  • Sianlihaa kirjoitti:

    Kristityt syövät sianlihaa hyvällä ruokahalulla ja puhtain omintunnoin.

    Kristittyjä, ei jokainen joka sanoo Herra, Herra ole Kristitty.

    Äänestä

  • olevansa kirjoitti:

    Kristittyjä, ei jokainen joka sanoo Herra, Herra ole Kristitty.

    7:18   Ja hän sanoi heille: "Niinkö ymmärtämättömiä tekin olette? Ettekö käsitä, ettei mikään, mikä ulkoapäin menee ihmiseen, voi häntä saastuttaa?
    7:19   Sillä se ei mene hänen sydämeensä, vaan vatsaan, ja ulostuu." Näin hän sanoi kaikki ruuat puhtaiksi.

    Äänestä

  • ulostuu! kirjoitti:

    7:18   Ja hän sanoi heille: "Niinkö ymmärtämättömiä tekin olette? Ettekö käsitä, ettei mikään, mikä ulkoapäin menee ihmiseen, voi häntä saastuttaa?
    7:19   Sillä se ei mene hänen sydämeensä, vaan vatsaan, ja ulostuu." Näin hän sanoi kaikki ruuat puhtaiksi.

    "Ja hän sanoi heille: "Niinkö ymmärtämättömiä tekin olette? Ettekö käsitä, ettei mikään, mikä ulkoapäin menee ihmiseen, voi häntä saastuttaa?"

    Juuri niin ymmärtämättömiä adventistit ovat. Ja he ovat sitä paitsi korviaan myöten lain alla.

    Äänestä

  • ulostuu! kirjoitti:

    7:18   Ja hän sanoi heille: "Niinkö ymmärtämättömiä tekin olette? Ettekö käsitä, ettei mikään, mikä ulkoapäin menee ihmiseen, voi häntä saastuttaa?
    7:19   Sillä se ei mene hänen sydämeensä, vaan vatsaan, ja ulostuu." Näin hän sanoi kaikki ruuat puhtaiksi.

    Jos tutkii kommentaareja Markuksen 7:18-19 kohdalla, niin huomaa että kreikantekstissä tuota lausetta 'hän sanoi kaikki ruuat puhtaiksi' ei ole, vaan tämä "καθαρίζων πάντα τὰ βρώματα". Maha/putkisto hoitaa puhdistuksen: kyse ei siis ole, kuten innokkaat kääntäjät haluaisi ajatella, luvasta syödä kinkkua ja kamelia.

    Kun lukee kontekstin niin huomaa että kyseessä ei suinkaan ole epuhtaiden ruokien lakkauttamien (jos näin olisi silloinhan Jeesus rikkoisi Jumalan lakia) vaan käsienpesurituaalista, kuten luvun alku kertoo ,"Ja he näkivät, että muutamat hänen opetuslapsistaan söivät leipää epäpuhtailla, se on pesemättömillä, käsillä." Mark 7:2

    Raamattu ei taida sanoa mitään siitä, pitäisikö pestä kädet ennen ateriointia, jos sanoisi, tätäkään keskustelua Raamatussa ei varmaan olisi tarvittu.

    Äänestä

  • joulu kirjoitti:

    Pöytään lähes jokaisen kuuluu sika, huom. antikristittyjen.
    Hehän ovat kääntäneet koko Raamatun päälaelleen.

    Kristityt eivät syö sianlihaa, ei syönyt Jeesus ei apostolit eivätkä opetuslapset.
    Jeesus sanoo tule ja seuraa minua, kannattaa seurata mieluummin Jeesusta kuin antikristusta.

    >>Kristityt eivät syö sianlihaa, ei syönyt Jeesus ei apostolit eivätkä opetuslapset.
    Jeesus sanoo tule ja seuraa minua, kannattaa seurata mieluummin Jeesusta kuin antikristusta.>>

    Mooseksenuskoiset juutalaiset ja muslimit eivät syö sianlihaa. Minä olen kristitty ja syön sianlihaa.

    Äänestä

  • oma lehmä kirjoitti:

    >>Kristityt eivät syö sianlihaa, ei syönyt Jeesus ei apostolit eivätkä opetuslapset.
    Jeesus sanoo tule ja seuraa minua, kannattaa seurata mieluummin Jeesusta kuin antikristusta.>>

    Mooseksenuskoiset juutalaiset ja muslimit eivät syö sianlihaa. Minä olen kristitty ja syön sianlihaa.

    Niin, kansoilla ja kristityillä onkin oma jumalansa jota kumartavat, näinhän se Sana sanoo. Siksi he ovat pakanoita. Pakana on alkujaan tarkoittamassa ihmistä joka on tehnyt oman alttarinsa ja kumartaa siinä. He ovat sen lihassaan luoneet, Lutheri painattanut ja kirjoittanut sanansa oppiinsa sopivaksi. Eli aivan oikein, puhut totta.

    Siksi Aabrahamin, Iisakin ja Jaakobin Jumala onkin aivan toinen, kuin pakankristityillä, jotka ovat sitoneet jumalansa sanojensa kahleeseen.

    Äänestä

  • oma lehmä kirjoitti:

    >>Kristityt eivät syö sianlihaa, ei syönyt Jeesus ei apostolit eivätkä opetuslapset.
    Jeesus sanoo tule ja seuraa minua, kannattaa seurata mieluummin Jeesusta kuin antikristusta.>>

    Mooseksenuskoiset juutalaiset ja muslimit eivät syö sianlihaa. Minä olen kristitty ja syön sianlihaa.

    oma lehmä. . . Moni kuvittelee olevansa kristitty, ja silti seuraa antikristusta, petoa ja jesuiittoja opetuksissaan.

    Jotka saavat voiton pedosta he pääsevät veisaamaan Mooseksen, Jumalan palvelijan virttä ja Karitsan virttä lasimerelle Ilmestyskirjan mukaan.

    Äänestä

  • 1234567... kirjoitti:

    oma lehmä. . . Moni kuvittelee olevansa kristitty, ja silti seuraa antikristusta, petoa ja jesuiittoja opetuksissaan.

    Jotka saavat voiton pedosta he pääsevät veisaamaan Mooseksen, Jumalan palvelijan virttä ja Karitsan virttä lasimerelle Ilmestyskirjan mukaan.

    >>oma lehmä. . . Moni kuvittelee olevansa kristitty, ja silti seuraa antikristusta, petoa ja jesuiittoja opetuksissaan.
    Jotka saavat voiton pedosta he pääsevät veisaamaan Mooseksen, Jumalan palvelijan virttä ja Karitsan virttä lasimerelle Ilmestyskirjan mukaan.>>

    "1234567" - Tuskinpa ei-kristityt kuvittelevat olevansa kristittyjä elleivät sitä ole. Petojen seuraamisesta en tiedä mitään paitsi, että suur-riistan metsästäjät sitä varmaan tekevät ja mitä tulee jesuiittojen opetukseen niin katolisten maitten jesuiittakouluissa sitä varmasti saadaan. -Tietääkseni nuo jesuiittakoulut ovat monesti tunnettuja laadukkaasta opetuksestaan.

    Antikristuksestakaan en muuta tiedä kuin, että tietyntyyppiset kristityt hmiset käyttävät sanaa lyömäaseena niitä ihmisiä vastaan, jotka ajattelevat tai toimivat vastoin heidän omia arvojaan, oppejaan ja käsityksiään.

    Äänestä

  • Joulukinkun syöjä asustaa jo valmiina haudassaan ! Jes 65 : 4

    ja sieltä et ominavuin sikasi kanssa nouse! t. B

    Äänestä

  • Cycl0ne kirjoitti:

    Jos tutkii kommentaareja Markuksen 7:18-19 kohdalla, niin huomaa että kreikantekstissä tuota lausetta 'hän sanoi kaikki ruuat puhtaiksi' ei ole, vaan tämä "καθαρίζων πάντα τὰ βρώματα". Maha/putkisto hoitaa puhdistuksen: kyse ei siis ole, kuten innokkaat kääntäjät haluaisi ajatella, luvasta syödä kinkkua ja kamelia.

    Kun lukee kontekstin niin huomaa että kyseessä ei suinkaan ole epuhtaiden ruokien lakkauttamien (jos näin olisi silloinhan Jeesus rikkoisi Jumalan lakia) vaan käsienpesurituaalista, kuten luvun alku kertoo ,"Ja he näkivät, että muutamat hänen opetuslapsistaan söivät leipää epäpuhtailla, se on pesemättömillä, käsillä." Mark 7:2

    Raamattu ei taida sanoa mitään siitä, pitäisikö pestä kädet ennen ateriointia, jos sanoisi, tätäkään keskustelua Raamatussa ei varmaan olisi tarvittu.

    Raamattupa kertookin että " Jumala on määrännyt ruokasi ja juomasi"

    Joten ruua´sta puhuttaessa, missään ei kerrota että sika , rotta ja hiiri olisivat ruokaa!
    t. B

    Äänestä

  • Ymmärtämättömiä kirjoitti:

    "Ja hän sanoi heille: "Niinkö ymmärtämättömiä tekin olette? Ettekö käsitä, ettei mikään, mikä ulkoapäin menee ihmiseen, voi häntä saastuttaa?"

    Juuri niin ymmärtämättömiä adventistit ovat. Ja he ovat sitä paitsi korviaan myöten lain alla.

    Ymmärtäväisiä ollaan!! " Niin hän sanoi kaikki ruuat puhtaiksi"
    Liharuuat:

    " Tämä on laki nelijalkaisista eläimistä ja linnuista.... " Että tietäisitte erottaa puhtaat ( liharuuat) saastaisista ja syötävät eläimet ( liharuuat) niistä eläimistä, joita EI SAA SYÖDÄ" 3 Moos 11: 46, 47

    Tuliko tämä laki loppunsa ristillä Kol 2: 14 - 17, tämänkö lain nelijalkaisista eläimistä Jeesus naulasi ristiin?

    Ei vaan 3 Moos 3 - 7 luvun lait hän naulasi ristiin! ne hän poisti EF 2: 15

    Koska, nuo lait olivat varjoluva tulevasta Kristuksesta. On törkeää haukkua Jeesusta siaksi, että hän oli esikuva siasta, ja siksi salli naulita itsensä ristille.

    Sika tosin on kirottu, mutta muusta syystä!

    Eihän yksikään kristitty Mooseksen aikaan koskaan uhrannut syntiensä anteeksisaamiseksi sikaa.. yök!

    Sika ei ole esikuva Kristuksesta, ei edes epäjumalana! Vasikka on, mutta senkin tekeminen oli raskas synti!

    " Joka uhraa ruokauhrin, mutta myös sian verta"!! Jes 66; 3..Nämä ovat valinneet oman tiensä!!
    " Ja minäkin valitsen heidän vaivaamisensa" , 4

    Jos tästä et totuutta tajua, niin ole tajuamatta! Villi aasin varsakin voi ihmistyä! t. B

    Äänestä

  • oppia ikä kaikki kirjoitti:

    Ymmärtäväisiä ollaan!! " Niin hän sanoi kaikki ruuat puhtaiksi"
    Liharuuat:

    " Tämä on laki nelijalkaisista eläimistä ja linnuista.... " Että tietäisitte erottaa puhtaat ( liharuuat) saastaisista ja syötävät eläimet ( liharuuat) niistä eläimistä, joita EI SAA SYÖDÄ" 3 Moos 11: 46, 47

    Tuliko tämä laki loppunsa ristillä Kol 2: 14 - 17, tämänkö lain nelijalkaisista eläimistä Jeesus naulasi ristiin?

    Ei vaan 3 Moos 3 - 7 luvun lait hän naulasi ristiin! ne hän poisti EF 2: 15

    Koska, nuo lait olivat varjoluva tulevasta Kristuksesta. On törkeää haukkua Jeesusta siaksi, että hän oli esikuva siasta, ja siksi salli naulita itsensä ristille.

    Sika tosin on kirottu, mutta muusta syystä!

    Eihän yksikään kristitty Mooseksen aikaan koskaan uhrannut syntiensä anteeksisaamiseksi sikaa.. yök!

    Sika ei ole esikuva Kristuksesta, ei edes epäjumalana! Vasikka on, mutta senkin tekeminen oli raskas synti!

    " Joka uhraa ruokauhrin, mutta myös sian verta"!! Jes 66; 3..Nämä ovat valinneet oman tiensä!!
    " Ja minäkin valitsen heidän vaivaamisensa" , 4

    Jos tästä et totuutta tajua, niin ole tajuamatta! Villi aasin varsakin voi ihmistyä! t. B

    >>Eihän yksikään kristitty Mooseksen aikaan koskaan uhrannut syntiensä anteeksisaamiseksi sikaa.. yök!>>

    No, eipä todellakaan koska kristittyjä oli moosekseksen aikaan niin kovin vähän.

    Äänestä

  • rypee rapakossa kirjoitti:

    Joulukinkun syöjä asustaa jo valmiina haudassaan ! Jes 65 : 4

    ja sieltä et ominavuin sikasi kanssa nouse! t. B

    >>Joulukinkun syöjä asustaa jo valmiina haudassaan ! Jes 65 : 4
    ja sieltä et ominavuin sikasi kanssa nouse! t. B>>

    Tokkopa tuolta haudasta ilman sikaakaan monikaan nousee ellei joku toinen kaiva ylös.

    Äänestä

Sika
by Juice Leskinen
album:

Joulunviettomme alkaa jo toukokuussa
Porsailla silloin on herkut suussa, se lihoo
se kasvaa se vahvistuu.
Ja sitten kun koittaa marraskuu
niin lapset laulaa: jouluntähti on ehdoton

Sika, se kuulan kalloon saa
Sika, sen setä teurastaa
Sika, ja setä verta juo
Sika, se joulumielen tuo

Minä läävässä lojuvaa karjua katsoin
Kärsivin ilmein, vellovin vatsoin
Jouluna sikaa mä muista en
Vain kinkkua vahtaan himoiten
Ja lapset laulaa: jouluntähti on ehdoton

Sika, kun sitä suolataan
Sika, yhdessä kuolataan
Sika, ja isi mielellään
Sika, on vesi kielellään

Jouluruuhkassa ihminen sokkona ryntää
Kadulla adventti sohjoa kyntää
Joku ihmistä katsoo, kääntää pään
Kun ihminen rypee läävässään
Ja lapset laulaa: jouluntähti on ehdoton

Sika, se kohta paistetaan
Sika, sen perää maistetaan
Sika, on sähköuunissa
Sika, on mutsi duunissa

Kato äiti on laittanut kystäkyllä
Sinappi huntu on sialla yllä
Isoveli veistänsä terottaa
Ja luistansa porsaan erottaa
Lapset laulaa: jouluntähti on ehdoton

Sika, lopulta tappoi sen
Sika, ympäristö vatsanhappoisen
Sika, voi kuinka isi syö
Sika, isiltä loppuu vyö

Joulu täynnä on kinkkua ,kylkeä, potkaa,
läskiä, niskaa ja tietenkin votkaa
Kun loppuu aatto ja alkaa yö
Ihminen on sitä mitä hän syö

Sika, lalllaallaaa-aa
Sika, trallallaa-aa
Sika, trallallaa-aa
Sika, trallaallaaalla-aa

Äänestä

Jesaja:
66:15 Sillä katso, Herra tulee tulessa, ja hänen vaununsa ovat kuin myrskytuuli; ja hän antaa vihansa purkautua hehkussa ja nuhtelunsa tulenliekeissä.
66:16 Herra käy tuomiolle kaiken lihan kanssa tulella ja miekallaan; ja Herran surmaamia on oleva paljon.
66:17 Jotka pyhittäytyvät ja puhdistautuvat puutarha-menoja varten, seuraten miestä, joka on heidän keskellänsä, jotka syövät sianlihaa ja muuta inhottavaa sekä hiiriä, niistä kaikista tulee loppu, sanoo Herra.

http://www.kolumbus.fi/~w462389/oppi/ruoka.htm

Äänestä
  • Joo. paistettua muikkua syö, vai oliko se hiillostettua.

    Äänestä

Menikö Mikolla 5 - 6 vuotta vastauksen kehittelemiseen ja lopulta päättyi "kova ajatus työ" sitten muutamaan kopioituun riviin Raamatusta.

Äänestä
  • Pieni oikosulku tapahtui,lueskelin vanhoja juttuja,ja nostin sitten tämän vahingossa ylös. Jouluhan kuitenkin lähestyy kovaa vauhtia,joten tämä on hyvin ajankohtainen asia. Minun ruokapöydässäni ei kinkkuja tulla näkemään!

    Äänestä

No joo kaikkeahan sitä on. Onko kukaan katsonut TV ohjelmaa Olet mitä syöt, tulee jimiltä joka viikko, Onkohan adventistien?

Äänestä

Niin, Jumalan valtakunta ei ole

syömistä ...

..... eikä ....

..............juomista ....... vaan


,,, se ,,, on ...... MITÄ?

Äänestä

Jumalan valtakunta on: Iloa ja Rauhaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


seuraajansa kirjoitti:

seuraavat tässäkin Jeesusta ja Jumalan ohjeita. Jumalan sallima ravinto seuraavassa:

3.Moos.11:1 Ja Herra puhui Moosekselle ja Aaronille sanoen heille:
2 "Puhukaa israelilaisille ja sanokaa: Nämä ovat ne eläimet, joita te saatte syödä kaikista nelijalkaisista eläimistä maan päällä:
3 Kaikkia nelijalkaisia eläimiä, joilla on kokonansa halkinaiset sorkat ja jotka märehtivät, te saatte syödä.
4 Näitä älkää kuitenkaan syökö niistä, jotka märehtivät, ja niistä, joilla on sorkat: kamelia, joka kyllä märehtii, mutta jolla ei ole sorkkia: se olkoon teille saastainen;
5 tamaania, joka kyllä märehtii, mutta jolla ei ole sorkkia: se olkoon teille saastainen;
6 jänistä, joka kyllä märehtii, mutta jolla ei ole sorkkia: se olkoon teille saastainen;
7 sikaa, jolla tosin on kokonansa halkinaiset sorkat, mutta joka ei märehdi: se olkoon teille saastainen.
8 Näiden lihaa älkää syökö ja näiden raatoihin älkää koskeko, ne olkoot teille saastaiset.
9 Näitä te saatte syödä kaikista vesieläimistä: kaikkia, joilla on evät ja suomukset ja jotka elävät vedessä, niin hyvin merissä kuin joissa, te saatte syödä.
10 Mutta kaikista niistä, joita vedet vilisevät, kaikista elollisista, jotka elävät vedessä, inhotkaa kaikkia niitä, joilla ei ole eviä eikä suomuksia, elivätpä merissä tai joissa.
11 Niitä inhotkaa; niiden lihaa älkää syökö, ja niiden raadot inhottakoot teitä.
12 Kaikkia niitä vesieläimiä, joilla ei ole eviä eikä suomuksia, inhotkaa.
13 Linnuista taas inhotkaa näitä; älköön niitä syötäkö, vaan olkoot inhottavia: kotka, partakorppikotka ja harmaa korppikotka,
14 haarahaukka ja suohaukkalajit,
15 kaikki kaarnelajit,
16 kamelikurki, pääskynen, kalalokki ja jalohaukkalajit,
17 huuhkaja, kalasääksi ja kissapöllö,
18 sarvipöllö, pelikaani ja likakorppikotka,
19 haikara ja sirriäislajit, harjalintu ja yölepakko.
20 Ja kaikkia siivellisiä pikkueläimiä, jotka liikkuvat neljällä jalalla, inhotkaa.
21 Kuitenkin saatte siivellisistä pikkueläimistä, jotka liikkuvat neljällä jalalla, syödä niitä, joilla jalkojen yläpuolella on kaksi säärtä hypelläksensä niillä maassa.
22 Niistä te saatte syödä seuraavia: heinäsirkkalajeja, solam-sirkkalajeja, hargol-sirkkalajeja ja haagab-sirkkalajeja.
23 Mutta kaikkia muita siivellisiä pikkueläimiä, joilla on neljä jalkaa, inhotkaa.
24 Seuraavista eläimistä te tulette saastaisiksi; jokainen, joka niiden raatoihin koskee, olkoon saastainen iltaan asti.
25 Ja jokainen, joka niiden raatoja kantaa, pesköön vaatteensa ja olkoon saastainen iltaan asti.
26 Kaikki nelijalkaiset eläimet, joilla on sorkat, mutta ei kokonaan halkinaiset, ja jotka eivät märehdi, olkoot teille saastaiset; jokainen, joka niihin koskee, olkoon saastainen.
27 Ja kaikki nelijalkaiset eläimet, jotka käyvät käpälillä, olkoot teille saastaiset; jokainen, joka niiden raatoihin koskee, olkoon saastainen iltaan asti.
28 Ja joka kantaa niiden raatoja, pesköön vaatteensa ja olkoon saastainen iltaan asti; ne olkoot teille saastaiset.
29 Ja nämä olkoot teille saastaiset niistä pikkueläimistä, jotka liikkuvat maassa: myyrä, hiiri ja sisiliskolajit,
30 anaka-eläin, kooah-eläin, letaa-eläin, hoomet-eläin ja kameleontti.
31 Ne olkoot teille saastaiset kaikista pikkueläimistä; jokainen, joka niihin koskee, sittenkuin ne ovat kuolleet, olkoon saastainen iltaan asti.
32 Ja kaikki, minkä päälle joku niistä kuolleena putoaa, on saastaista, olipa se sitten puuastia tai vaatekappale tai nahka tai säkki tai mikä tahansa kalu, jota johonkin tarpeeseen käytetään. Se pantakoon veteen ja olkoon saastainen iltaan asti; sitten se on puhdas.
33 Ja jos joku niistä putoaa saviastiaan, on kaikki, mitä siinä on, saastaista, ja astia rikottakoon.
34 Kaikki ruoka, jota syödään, on saastaista, jos sen astian vettä tulee siihen; ja kaikki juoma, jota juodaan, on jokaisessa sellaisessa astiassa saastaista.
35 Ja kaikki, minkä päälle niiden raato putoaa, tulee saastaiseksi; olkoon se leivinuuni tai liesi, niin se revittäköön maahan; sillä saastaisia ne ovat ja saastaisia ne teille olkoot.
36 Kuitenkin lähde tai kaivo, paikka, johon vettä on kokoontunut, pysyy puhtaana. Mutta joka niiden raatoon koskee, olkoon saastainen.
37 Ja jos niiden raato putoaa kylvösiemenen päälle, minkä hyvänsä, joka kylvetään, pysyy tämä puhtaana.
38 Mutta jos siemen on vedellä kasteltu ja niiden raato putoaa sen päälle, tulee siemen teille saastaiseksi.
39 Ja jos joku eläin, joka on teille ravinnoksi, kuolee, olkoon se, joka sen raatoon koskee, saastainen iltaan asti.
40 Ja joka syö sen raatoa, pesköön vaatteensa ja olkoon saastainen iltaan asti; ja joka kantaa sen raatoa, pesköön vaatteensa ja olkoon saastainen iltaan asti.
41 Kaikki pikkueläimet, jotka liikkuvat maassa, olkoot inhottavia; älköön niitä syötäkö.
42 Kaikista niistä, jotka käyvät vatsallansa, ja kaikista pikkueläimistä, jotka liikkuvat maassa, käyden neljällä tai useammalla jalalla, niistä älkää mitään syökö, sillä ne ovat inhottavia.
43 Älkää saattako itseänne inhottaviksi koskemalla matelevaan pikkueläimeen, mihin tahansa, älkääkä saastuttako itseänne niillä, niin että tulette niistä saastaisiksi.
44 Sillä minä olen Herra, teidän Jumalanne; pyhittäkää siis itsenne ja olkaa pyhät, sillä minä olen pyhä. Niin älkää saastuttako itseänne koskemalla mihinkään pikkueläimeen, joka liikkuu maassa.
45 Sillä minä olen Herra, joka olen johdattanut teidät Egyptin maasta, ja joka olen teidän Jumalanne; olkaa siis pyhät, sillä minä olen pyhä.
46 Tämä on laki nelijalkaisista eläimistä ja linnuista ja kaikista elollisista, joita vedessä vilisee, ja kaikista olennoista, joita maassa liikkuu,
47 että tietäisitte erottaa puhtaat saastaisista ja syötävät eläimet niistä eläimistä, joita ei saa syödä."

Näin Jumala osoittaa rakkautensa omilleen kertomalla syötävän ruuan ja saastaisen ruuan tiedot!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu