osaako joku neuvoa, voinko/saanko merkitä verovähennyksiin bussilipun hinnan työmatkasta vaikka oman virkistyksen ja kunnon vuoksi kuljen matkan kävellen tai pyörällä? Tarkistaako verotoimisto työmatkan pituuden, että jos se on liian lyhyt, niin bussimatkojen eli halvimman kulkuneuvon mukaan niitä ei saa laittaa? Saan vähennyksiin myös toisella paikkakunnalla suoritetun sivutyön matkakulut, niin tämä olisi hyvä "lisäke" siihen, mutta en uskalla laittaa, jos siitä tulee jotain sanomista.
matkakuluista
tollo.
1343
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
osaako joku neuvoa, voinko/saanko merkitä verovähennyksiin bussilipun hinnan työmatkasta vaikka oman virkistyksen ja kunnon vuoksi kuljen matkan kävellen tai pyörällä?
- Kyllä. Ja jos lomia ei ole pidetty putkeen, niin jopa 12kk.
Tarkistaako verotoimisto työmatkan pituuden, että jos se on liian lyhyt, niin bussimatkojen eli halvimman kulkuneuvon mukaan niitä ei saa laittaa?
- Ei tarkista, jopa 1 km matkan saa vähentää halvimman kulkuneuvon (bussi) mukaan.
Saan vähennyksiin myös toisella paikkakunnalla suoritetun sivutyön matkakulut, niin tämä olisi hyvä "lisäke" siihen, mutta en uskalla laittaa, jos siitä tulee jotain sanomista.
- Kyllä, jos ja kun ovat toteutuneet.
Kaikki matkakulut oikeina kuluina, ei vähennetä itse omavastuuta.