Inssi Hyvinkäällä--

Biggie

Onkos kellään kokemuksia täällä ajetusta inssistä tässä parina vuotena? Itselläni enään yksi ajotunti ja sitten inssiä pukkaa. Niin sitä vaan kyselisin että missä päin on ajattanut..ja millainen se inssi äijä on ollut..

5

7518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käsi

      Omasta inssistä on kyllä jo useampi vuosi, mut eipä se kaupunki nyt niin oo muuttunu.. Pari takuuvarmaa paikkaa mitä ihmettelen jos et joudu ajaa on Mäkkärin risteys Hopikselta päin tullessa. Mulla meni ohje näin: "käänny seuraavasta mahdollisesta oikealle ja heti perään vasemmalle" - muista kääntyä suoraan sille kaistalle mitä tarvitset! (eli jos jatkat suoraan sillalle = keskikaista, jos käännyt Mäkkärin edestä = vasemmanpuoleisin kaista). Mä idiootti käännyin lähimmälle kaistalle ja ryhmittäydyin sitten vasemmalle. Ja reputin, tsadaa.
      Muista myös, et jos et käänny tässä vaan ajat suoraan pääkatua, niin mäkkäriltä tulevilla EI ole kolmiota.

      Toinen melko varma on se iso tie (sori en muista nimee) jossa eri suuntaan menevien kaistat erottuu puilla. Tässä vakio on "käänny seuraavasta mahdollisesta oikealle/vasemmalle" - älä vaan käänny väärään suuntaan!

      Sitten kun olin reputtanut ekan, niin tokalla kerralla ajeltiin jossain siel Tarjoustalon varastoilla yms., tosi alentavaa...

      Sit kiinnitä viel tarkkaan huomiota, jos joku kävelijä on astunut jo suojatielle. Sun täytyy pysähtyä jos kävelijä vaan ajatteleekin sitä...

      Ja yks todella iso moka, jota näkee kokeneidenkin kuskien tekevän jatkuvasti (josta saa oikeesti kovat sakot), on se, että et pysähdy jos viereisen kaistan auto on pysähtyny suojatien eteen. Toi jää oikeesti helposti hoksaamatta (joskus itsekin liian myöhään tajunneena - onneks mitään ei oo sattunu).

      Ei kai siinä muuta. Kaikki inssiäijät on varmaan aika samanlaisia: antaa ohjeita kyllästyneellä äänellä ja raapustelee papereihinsa. Älä välitä niistä huokauksista, aja vaan omaa ajoa. Ja jos oon epävarma mitä se sano, niin aja suoraan. Ei oo virhe ajaa harhaan, mut jos joudut paniikkiin ni teet varmasti jonkun muun virheen.

      Nii ja sit jos se kysyy et tunnetko Hyvinkäätä, niin sano että et. ;)

      Tsemppiä inssiin!!

      • Biggie

        Eipä noissa mitään poikkeavaa sitten ole, ajotunneilla hyvin haravoinu maikka noi pahat paikat ja niihin on jo tottunut, mäkkärin mesta välillä hämää autojen paljouden takia mutta muuten homma hanskassa. Ja tuohon lyhyen korttelin käännökseen opettaja antoi aina hyvän vinkin että inssi kun sanoo tästä oikealle ja heti seuraavasta vasemmalle niin silloin pitää mennä suoraan kääntyvälle eikä ruveta pomppimaan kaistalta kaistalle. Ainoa ongelma on itselläni se kun tuppaan aina menemään suojatien päälle liian herkästi risteyksissä kun kävelijöitä ei ole, valun hiljaa siihen päälle kyttäilemään koska pääsee jatkamaan matkaa että ei tule muita autoja.

        Ja täytyy itsekseen puhua inssissä, "ei näytä tulevan pyöräilijöitä" yms. ;D


      • käsi
        Biggie kirjoitti:

        Eipä noissa mitään poikkeavaa sitten ole, ajotunneilla hyvin haravoinu maikka noi pahat paikat ja niihin on jo tottunut, mäkkärin mesta välillä hämää autojen paljouden takia mutta muuten homma hanskassa. Ja tuohon lyhyen korttelin käännökseen opettaja antoi aina hyvän vinkin että inssi kun sanoo tästä oikealle ja heti seuraavasta vasemmalle niin silloin pitää mennä suoraan kääntyvälle eikä ruveta pomppimaan kaistalta kaistalle. Ainoa ongelma on itselläni se kun tuppaan aina menemään suojatien päälle liian herkästi risteyksissä kun kävelijöitä ei ole, valun hiljaa siihen päälle kyttäilemään koska pääsee jatkamaan matkaa että ei tule muita autoja.

        Ja täytyy itsekseen puhua inssissä, "ei näytä tulevan pyöräilijöitä" yms. ;D

        Ai "lyhyen korttelin risteys", hih, ihan uutta termistöä! ;) Mulla toi Mäkkäri kosahti lähinnä siihen, että faija opetti, jolloin ei tota erikoistapausta tullut treenattua, vaan toimin niinkuin yleensä kääntyessä & ryhmittyessä. Inssi totes jällkeenpäin et "jos tämmönen risteystyyppi ei oo sulle tuttu, niin sä näet sen toimintatavan siitä, että kaistaohjeet on merkattu sekä katuun että kadun päälle." Daa, silloin oli lunta. Ja lisäks "sä vaihdoit kaistaa sulkuviivan päältä." Daa, oli sitä lunta... ;) Mut toki oma virhe, ja näin sitä oppii!


    • Nimetön

      Tuossa tiistaina ajoin inssin Hyvinkäällä, oikein mukava tutkinnonvastaanottaja sattui, jutteli umpia ja lampia ja fiilis oli rento. Tärisin jännityksestä, en ollu pystynyt aamulla syömään mitään, joten tuo juttelu laukasi oman jännitykseni.

      Onnekkaana minulle sattui painotusalueeksi maantieajo, joten ajettiin motarille ja sieltä takas katsastusasemalle. Käytiin toki suomalaisenkirjakaupan pihalla parkkeeraamassa, siinä oli oikeestaan se keskusta-ajo, jos sitä siksi voi sanoa. Muutama virhe tuli, mutta niinhän varmasti jokaiselle.

    • Anonyymi

      täänän en pääse läpi koska inssi mukaan en katsonut oikealle kevyt liikenne olekaan enen liity liikenne ympärille. Hyvinkää inssi on paska, olen katsonut jo kauemmalta ennen saapunut sinne mut ei riittänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      89
      3554
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      25
      3093
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      56
      3054
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      61
      2875
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      64
      2700
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      54
      2697
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      61
      2424
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      2281
    9. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2132
    10. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2128
    Aihe