Uudet seikkailuleffat

Gates

Tosiaan, kuten alemmassa topiikissa mainitaan Indiana Jonesit ovat todellisia helmiä! Mutta mikä on mielestänne näistä uusista seikkailuista paras? Muumiot ovat mielestäni tehostemoskaa, joskin ykkösosa on katsottava; Lara Croftit ovat yliampuvia ja räiskintään perustuvia; Da Vinci-koodi on tylsähkö...
Minun ykköspaikkani listalla ottaa Nicolas Cagen tähdittämä National Treasure, joka on jännittävä, hauska, viihdyttävä... täynnä modernia seikkailua. Suosittelen kaikille Indy-faneille ja jään innolla odottamaan jatko-osaa!

4

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leffafani

      Sory, mutta täytyy nyt kumota sun mielipiteesi. Nationals treasure oli täyttä sontaa. Ei toiminut millään osa-alueella. Nukahdin siihen tylsyyteen. Kato vaikkapa vanhoja bondeja, niissä on tyylitajua ja seikkailua. Indyt on hyviä kyllä!

    • Gates

      Vaikka Bondit ovat hyviä elokuvia, pidän niitä enemmänkin toimintakuvina. National Treasure toimii hyvin joka osa-alueella. Älykäs ja viihdyttävä paketti. Mietitäänpä vaikka näitä Pirates of Caribbian- leffoja... ne ovat täyttä erikoistehostehömppää, jossa ei ole yhtään realistiikkaa. National Treasure siitäkin huolimatta, että on viihdeseikkailua, omaa historiallisen pohjan. Tuollainen legenda on oikeastikin olemassa.

    • DeeVeeDee

      on kyllä erittäin onnistunut elokuva seikkailugenren puolella.

      Toinen aika hyvä on Librarian: Quest for the Spear, pääosassa Noah Wyle ja Sonya Walger... toimintakohtaukset on mitä on, mutta kokonaisuutena aika hyvä. Tällehän tehtiin jatko-osa, Return to King Solomon's Mines, joka on ainakin meikäläiseltä näkemättä.

      Huonoista mainittakoon: Coronado. Erittäin tyhjänpäiväinen elokuva... paljon menoa mutta ei mitään järkeä =/

    • pxä

      Ootteko tietoisia tästä: http://akas.imdb.com/title/tt0465234/

      Minun mielestä genrensä edustajana NT on suht hyvä pätkä. Indylle ja Vihreän timantin metsästykselle se kyllä häviää kirkkaasti, mutta hakkaa kevyesti edellä mainitut Tomb Raiderit ja Muumiot sekä (valitettavasti) DaVinci-koodin.

      Tosin, olin yllättynyt NT:iä katsoessani kun itsenäisyysjulistus saatiin museosta pihalle jo puolivälissä tarinaa. Joku oli onnistunut nääs mainostamaan leffaa minulle "Indyn ja Ocean's Elevenin risteytyksenä", ja näinollen luulinkin että koko juttu periaatteessa olisi yksi caper-tarina, jonka varsinainen loppuratkaisu vasta rakentuu kartanpöllimisen päälle.

      Lisäksi Sean Beanin hahmon olisin suonut kokevan nasevamman kohtalon, ja tottakai vasta aarrekammiossa. Nyt lopputuloksesta paistoi pikkuisen liikaa tuotantoyhtiö Disneyn perheystävällinen meininki. Pikkuisen lisää olisivat näppejään saaneet liata.

      Noooo, mutta nämä on pikkujuttuja pitkällä juoksulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4205
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      115
      2536
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      68
      1068
    4. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      198
      984
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      942
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      901
    7. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      884
    8. 36
      846
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      825
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      802
    Aihe