Tämän päiväisessä Aamulehdessä nyt sitten oli totuus arvonnassa olevista UglyBetty-asukokonaisuuksista.
Minttu Vesalaa oli haastateltu ja hän kertoi, että arvottavat asukokonaisuudet on kerätty second hand- ja vintage-liikkeistä, joka siis suomeksi sanottuna tarkoittaa kirpputoreja yms. Kaikki vaatteet ovat vanhoja, mutta eivät kaikki ole käytettyjä.
Vaatteista on ratkottu irti alkuperäiset merkit (valmistajat, vaatteen merkki...) Vaatteet ovat 1970-1980-luvuilta.
Vaatteet ovat kokoa 36-38. "Kovin suuria tai pieniä kokoja emme voineet mallistoon ottaa, koska vaatteen täytyy näyttää hyvältä mallinuken päällä" kertoo Minttu Vesala lehdessä. Vaatteen ei siis tarvitse näyttää hyvältä ihmisen päällä?! Mihin katosikaan yksilöllisyyden ja ihmisyyden kunnioittaminen; mihin katosi se, että vaatteet sopivat ja näyttävät hyvilta kaiken kokoisten naisten päällä?
Meidät siis huiputettiin osallistumaan kirpputorikamojen arvontaan, kuten jo aiemminkin epäilin.
Tarkkuutta vastaisuudessa kaikille niille, jotka näkivät Seppälöissä olleissa vaatteissa UglyBetty-nimen tms, tarkkuutta niille, jotka näkivät Seppälässä (tai Anttilassa) myytävän UglyBetty-vaatteita!
Kiitos harhaanjotamisesta sille UglyBettyFanno1, joka tällä palstalla kertoi, että vaatteet on VALMISTETTU arvontaa varten (valmistaminen on täydellisesti eri asia kuin vanhojen vaatteiden etsiskely kirpparilta; vai sanooku kukaan valmistavansa vaatteita, kun ostaa päällepantavaa kirpputorilta?).
Maku meni niin vaatemallistosta, Seppälästä kuin koko tv-sarjastakin.
ikävä totuus?
5
829
Vastaukset
- mutta kuitenkin...
Minäkin onneton osallistuin arvontaan luullen, että kyseessä on ihan oikea (ja tavoiteltava) vaatemallisto.
Nyt huomaankin olevani mukana arvonnassa, jossa on "palkintona" jonkun (mahdollisesti jopa omia second hand -myymälään viemiäni) vanhoja, hylättyjä rytkyjä.
Kuinkahan voisin peruuttaa arvonnassa oloni! Tunnen itseni todella huijatuksi! UglyBetty-vaatemallisto...pah...- Telkuntöllääjä
Mulle tuli huijatuksi tulemisen tunne kun selvisi ettei niitä olekaan myynnissä vaan vain arvonnassa. Koot olivat sitten arvoitus.
Eli ymmärrän hyvin, miksi susta(kin) tuntuu että sua on huijattu: sua on huijattu, kuten meitä monia muitakin. En tiedä, onko peruuttaminen mahdollista, mutta jos arpaonni suosii voit jättää noutamatta rytkyt, nyt vähintään.
- Telkuntöllääjä
Noniin, kokoja kuulemma riittää kuten täällä mainoshuijari UgluBettyFanno1 (tjsp) hehkutti. Hyvä etten osallistunut arvontaan, kun näemmä sopivaa kokoa ei olisi ollut missään. Arvontasivullakaan kun ei ollut kokoja mainittu.
Ja arvonnan jälkeen olisin saanut kirppiskamaa. Siinäpä olisi fiilis ollut korkealla upouusia ja laadukkaasti valmistettujen vaateiden kanssa. Jees.
Ja kyllä, maku meni vaatemallistosta, telkkusarjasta ja Seppälästä. Näinhän se kävi.
Piste iin päälle kaiken paskan päälle vielä tuo uutistotuus. Jeees. - Omppu--
MIks ihmeessä? "itsetuntoa" MItä ****:a Ei rumat vaatteet korosta omaa itsetuntoa!! NO jos joku niistä tykkää.. EMT.
- herne&mansikka
Mielestäni arvontasivuilta tuli varsin hyvin selville, että nuo vaatteet ovat kirppiskamaa. Ehkä tämä johtuu vain siitä, että kun on vuosikausia kolunnut kirppareita niin tyylin tunnistaa.
Kuka mitäkin arvostaa. Mielestäni tuo arvonta oli Seppälältä oikein hauska ja erilainen veto. Sitä voi tietenkin mielestäni aiheesta kritisoida, onko järkevää, etteivät isommat ja pienemmät vaatekoot muka näyttäisi hyviltä mallien päällä (voisihan mallejakin olla erikokoisia). Luulen kuitenkin, että koska esimerkiksi Globe hope on saanut aika paljon huomiota sillä, että valmistaa design vaatteita ja muita tuotteita vanhoista materiaaleista on vaikutusta siihen, että Seppälä järjesti tämäntyyppisen kilpailun.
En ole katsonut Uglu Bettyä mutta mainonnan perusteella vaikuttaa, että kyseessä on kaunis nainen, joka on normaalivartaloinen. "Rumuus" on ainakin käsitykseni mukaan luotu erityisesti hammasraudoilla ja silmälaseilla ja "tyylitajuttomuudella" (josta voisi ehkä myös sanoa, ettei seuraa viimeisiä trendejä). Nämä asiat eivät mielestäni tee sinällään kenestäkään rumaa mutta jollain tavalla Betty on kuitenkin raikas tuulahdus jatkuvien median syytämien ulkonäköpaineiden keskellä
Tosiaan toisista meistä uusi on kaunista ja toiset voivat arvostaa vanhojen vaatteiden mukanaan kantamia tarinoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082605
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo471785Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1461387Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol3401290Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3451244Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen251166Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe571103Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H131002- 55976
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S21883