Mitä hyötyä on tuollaisesta linkityksestä? Eihän tämä ole tarkoitettu massapostitukseen! Joku nostelee valmiita linkkejä senkun kerkeää. Mitä täälä oli taas niin hyvää, joka pitää saada äkkiä pois palstalta? Näennäisesti taas adventistien tekemiä, mutta taustalla mitä todennäköisimmin aivan muut tahot?
Kuka täällä tehtailee?
Sairasta, sanon minä !
11246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Adventistien omakehu haisee sairaasti. Monet aloitukset ovat tosiaankin sairait. Tosin heille esitetään myös napakkaa kritiikkiä, joka provosoi kenties käymään vähän kuumanakin.
täällä on vain kaksi tai kolme fanaatikkoa, jotka tappelevat keskenään.
Vaikka olen advari, sivuutan suurimman osan aloituksista niitä ollenkaan lukematta, olivat sitten advarifanaatikon tai ei-advarifanaatikon kirjoittamia.
täällä ei juuri koskaan keskustella adventismista. Adventismi on ilmeisesti adventisteille "tabu"; aihe, josta ei saa keskustella. On vain otettava vastaan sitä mitä Pääkonferenssi armossaan näkee hyväksi antaa. "Keskustelu" on sitten sitä, että toistetaan silmät ja korvat ummessa ja aivot tyhjäkäynnillä Amerikasta annettuja viikoittain ja päivittäin opeteltuja opinkappaleita.
Olet aivan oikeassa. Suurta osaa viesteistä ei kannata avata ollenkaan. Joskus tietenkin otsikko voi hämätä, mutta ei pääsääntöisesti.
Jeesuksesta Kristuksesta Syntiemme sovittajana, se on sanomaa Jeesuksen paluun odotuksesta häneen uskovien keskuudessa. Se on sanomaa Jumalan armosta Jeesuksessa. Ja siitähän täällä just keskustellaankin, mikäli rienaajat vain antavat siihen mahdollisuuden.
Ei ole tarkoitus keskustella vain pelkästä adventismista, luterilaisuudesta tai eriseuraisuudesta, heluntalaisuudesta, tai muustakaan uskon tai opin suunnasta vaan uskon asioista adventisminkin sisällä. Kuten kaikilla muillakin seurakuntien tai kirkkojen palstoilla.
tulleet todeliseen Kristuksen tuntemiseen ja sitä sitten täällä hehkuttavat, vai kuis on? Noinhan juuri sellainen, joka on itse vielä armon ulkopuolella, asiat kokee!
Armoa ei nimittain laiteta kehenkään pakolla, vaan sen joutuu IHAN ITSE OTTAMAAN VASTAAN, siinä joutuu tulemaan ensin alas sieltä norsunluu tornista ja myöntämään syntisytensä ja kelvottomuutensa! Vain TYHJÄN astian Jeesus voi täyttää.
Adventisteilla on tapa viljelläaloituksi kymmenittäin saadakseen jonkun viestin taaksepäin. Ei muilla ole sellaista tarvetta. Siitä jo tietää kyseessä olevan kirjoittajan olevan adventistin.
jolla on tapana ensin kirjoittaa "muka" adventistina, jopa oikeaakin sekaan sotkien, että voi siten hämätä.
Tämä sama kirjoittelee sekä aloitukset, että sitten pääsee puhumaan niitä vastaan. Uskoisin kysymyksessä olevan saman ("kirjoitettu on")henkilön, joka esiintyy täällä myöskin toisella nimimerkillä, hänen galleriansa tosin taitaa olla nykyisin suljettu, sopimattoman sisällön vuoksi?
Olen vain sitä epäillyt kokoajan! Luultavasti entinen adventisti ja eläkeläinen. Eihän muilla ole aikaa kirjoitella keskellä päivää, kuin työttömillä ja eläkeläisillä.
"kirjoitettu on" ja kolme-enkeliä on sama henkilö. Hän on tämän itse kertonut kolme-enkeliä nimimerkillä. Ei kukaan kirjatulla nimimerkillä pötyä puhuisi tällaisessa asiassa, vaikka muuten paljon pötyä puhuukin.
sama kuin Jarlau?
Tämä aloitusviestien tehtailija on yksi ja sama henkilö. Hän on sabotoinut palstoja ennenkin. Kun hänellä lääkitys loppuu, niin kirjoitus alkaa. Kun seuraat aloituksiaan, niihin ei tule vastauksia. Nuo viestit ovat vain täytteenä palstalla vieden varhemmat usein varsin keskustelua aikaansaavat viestiketjut taaksepäin. Adventismi on uskonto jonka noudattajissa tuo piirre on yleisempi kuin missään muussa tuntemassamme uskonnossa Suomi24n palstoilla.