Täällä on puhuttu paljon eläkkeistä. Itse saan eläkettä 600 euroa kuukaudessa. Eläke jäi noin pieneksi koska hoidin sairasta äitiäni kotona. Siitä minua rankaistiin kovalla kädellä. Minä luulin että teen hyvän työn hoitaessani äitiäni kotona. Nytten elän tuon eläkkeeni varassa koko loppuiän. Äidiltäni meni kumpikin jalka sokeritaudin vuoksi. Tällaisessa yhteyskunnassa elämme. Tein tosi tyhmästi kun en pistänyt äitiä yhteiskunnan maksettavasti.
Tosi
Väärin
8254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
eläkkeelläsi, siis onko oma asunto.
On oma asunto. Mutta ei valtion pidä siitä rokottaa. Ei ole rikos omistaa oma asunto.
Lisään tän vielä että ehdin olemaan töissä sen verran että saan 600 euroa kuukaudessa. Muuten se olisi 400 euroa kuukaudessa. Minua hävettää niin paljon etten kehtaa katsoa ihmisiä silmiin. Onneksi veljet tuo minulle ruokapaketteja. Muuten kuolisin nälkään.Tälläistä on elämä Suomessa. Minulla on joskus jäänyt tuhlausrahaa 5 euroa kuukaudessa. Se on mahtava tunne mennä törsäämään se raha.
siksi , että itsellä menee puolet eläkkeestä vuokraan, loput lääkkeisiin .puhelimeen . sähköön,ruokaan ,ja todella tiukkaa tekee . mistään en ole koskaan saanut apua ,aina väliinputooja ollut. mutta elämä on !!!!!
hoitotuesta? Sitä voi hakea KELA:lta. Yleensä sen saa, jos omainen on ulkopuolisen avun tarpeessa, siis vaikka lähisukulaisen.
Mitä kerroit tuossa, niin varmasti äitisi tulee saamaan korotettua hoitotukea. Se tuki on tarkoitettu esimerkiksi äitisi hoitamiseen, siis sinulle. Jos et tiedä tästä tuesta, niin ota yhteys KELA:an pikaisesti. Kyseisen tuen saa myös taannehtivasti, siis ei huolta.
Voimia Sinulle ja Äidillesi.
Ymmärsin, että jos äitisi elää vielä.
Äiti einään elä. Otin yhteyttä kelaan, mutta sieltä ei tullut senttiäkään rahaa. Pitää olla vähintään tuomari jos niille pärjää. Ne pistää köyhät kyykkyyn. Minun mielestä minun olisi oikeus saada jotain pientä hoitotukea. Eli minä elin äidin eläkkeen varassa. Hävettää niin paljon etten enään kehtaa mennä ulos.
yhteiskunnantuki vastaan, muuten saat tuntea nahoissasi. Jos, et nosta työmarkkinatukea, vaikka muutenkin pärjäisit, joudut helvetilliseen tenttiin verottajan taholta siitä millä olet elänyt. Joten helpommalla pääsee, kun vaan täyttää kerran kuussa rahahakemuksen ja ottaa sen tuen vastaan.
On saatanan väärin, että viranomaiset tiukkaavat sinulta toimeentulo tapaasi, koska ei ole verotettavaa tuloa. Keinoja elää on monia, eikä ne suinkaan kaikki ole rikollisia tapoja. Mielestäni on yksityisasia, jos kykenet elämään ilman mitään tukea, käymättä silti ansiotyössä. Kunhan maksat omat menosi säntillisesti, miksi se ei riitä noille mulkuille?