Onko kirkkomme

liikaa? Aivan kuin olisimme kadottamassa elämänmaun ja ilon kirkostamme. Tilalle on tullut hapan epäily ja ilottomuus.
5305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

pahasta, mutta jos sitä on liikaa, niin teoreetisoitumisen vaara vaanii. Sama pätee kirkkolaulua ja muitakin elämänaloja. Tietty määrä multaa kynsien alla on hyväksi.

Äänestä

tyhmistyy jatkuvasti, kun joku tehtailee typeriä aloituksia!

Äänestä

Kirkossa on viime aikoina ehkä ollut korostumassa PÄNTTÄÄMISEN henki (pänttäämisen, EI siis pämppäämisen, hehe!). Ortodoksisuus koetaan pelkiksi opiskeltaviksi tavoiksi ja teoiksi.. tietysti ne ovat tärkeitä, mutta eivät olennaisia. "Kympin tytöt", jotka itse pänttäävät ja ovat muodosta hyvin tarkkoja, voivat viedä ilon muilta. Etenkin jos korostavat omaa "osaamistaan" ja tärkeilevät.

Äänestä
  • ilon vievät ne henkilöt, jotka rupeavat korjaamaan, ett ei se noin ollut, etkä sie viimeks sanont noin, vaa näin jne. Paskan tärkeilijät eivät yleensä itse tiiä mistään mittään eikä heil oo ees mielipitteitä, heille on pääassii et saavat nälvii muita. Lopuksi suuräänisest julistettaa, ett mie lähe nyt ortotoksinettiin ko tääl ei koskaa saa oikeet informaatioo. Tää palsta on kirkko pienoiskoossa, samat ongelmat on seurakuntalois ko täälläki.

    Äänestä

  • ainakin täl palstal kirjoitti:

    ilon vievät ne henkilöt, jotka rupeavat korjaamaan, ett ei se noin ollut, etkä sie viimeks sanont noin, vaa näin jne. Paskan tärkeilijät eivät yleensä itse tiiä mistään mittään eikä heil oo ees mielipitteitä, heille on pääassii et saavat nälvii muita. Lopuksi suuräänisest julistettaa, ett mie lähe nyt ortotoksinettiin ko tääl ei koskaa saa oikeet informaatioo. Tää palsta on kirkko pienoiskoossa, samat ongelmat on seurakuntalois ko täälläki.

    Ja ortodoksinetissä keskustelu on tosi aneemista. ;) ei ole ihme että aina välillä tulevat tänne lurkkimaan ja paineita purkamaan, kun siellä pitää olla niin halvatun rakentava.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


akateemistunut, kirjoitti:

liikaa? Aivan kuin olisimme kadottamassa elämänmaun ja ilon kirkostamme. Tilalle on tullut hapan epäily ja ilottomuus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu